istanbul'da şehir içi ulaşım

zordur.

bu yazıyı şehir dışında yaşayan ve istanbul a geldiğinde ulaşım için ne kadar para vereceğini bilmeyen arkadaşlar için yazıyorum.

herşeyden önce cebinizdeki parayı ikiye bölmeniz gerekir.

-sağda solda çarçur etme parası
- yol parası

bu iki ayrı paranın oranı bire iki yol parası üstünlüğünde olmalıdır. neden mi? örneklerle açıklayalım.


istanbula geldiniz. yakın bir arkadaşınızda kalacaksınız. bu arkadaşınız * ümraniyede oturmakta.

diyelim ki siz otobüsle geldiniz. güzel ümraniye dolaylarına bırakan otobüsler ve servisleri var. beleş buldunuz kaçırmayın.


"aman onun kalkış saatini mi bekleyeceğim şuradan bir taksiye bineyim" demeyin.


taksici sizin yabancı olduğunuzu anlarsa 5 tl lik yeri 15-20 tl den aşağıya bırakmaz. dolandırır durur sizi arka sokaklarda. bedava servis araçlarından yararlanın. beni dinleyin.


uçakla geldiyseniz yandınız. uçak sizi istanbul a getireceğini söylese de getirmeyecekir. sabiha gökçen havaalanı kendini istanbul da sanır ama değildir. oradan ümraniye ye gelmeniz şöyle olabilir.

ya havaş denen otobüsler ile ya da iett nin sizler için kaldırdığı * otobüsler ile. havaşa binerseniz; 10 tl den aşağı kurtaramazsınız. iett otobüsüne binerseniz size üç * bilet parasına -1.75*3=5.25- patlayacaktır. ancak havaş sizi gitmek istediğiniz yere en yakın yerde bırakır. iett ise kendi güzergahından çıkmaz. birer vesait daha yapmanız olasıdır yani. (vefakar arabalı arkadaşları olanları ayrı tutuyorum) *

tamam sağ sağlim arkadaşınıza vardınız. sabah saatleri geçti. artık gezmek istiyorsunuz sonuçta oturmaya mı geldiniz? arkadaşınız "nereye gitmek istersin?" diye sordu. büyük ihtimalle taksim diyeceksiniz. gidin görün güzel yerdir. çıktınız yola. seçenekler;

1- kadıköye gidilir -1.75- oradan metrobüse binilir. -2.50- oradan da metro ile taksime geçilir. -1.75- toplamda 6tl.

2- kadıköye gidilir.-1.75- oradan vapura binilir ( eminönü yada beşiktaş). -1.75- oradan da taksime çıkan herhangi bir otobüse binilir. -1.75- toplamda 5.25 tl.

3- ümraniyeden geçen 522 nolu halk otobüsleri ile mecidiyeköye gidilir. -çift bilet 3.50- oradan tekrar metro-1.75- toplamda 5.25 tl.

bana sorarsanız vapur yolunu tercih ederim. havadar olur. kısa sürer.

hangi yolu seçtiyseniz iki * ile çarpın dönüşü hesap edin. bir de taksimde sıkılıp gün içinde başka yerlere gitmeye kalktığınızı düşünün her bindiğiniz araç için 1.75 koyun bu hesaba. peki kaç gün kalacaksınız? bunu da hesap edin. ayırın o paraları kenara. sonra kalan paranızla gezin tozun har vurup harman savurun.

biz istanbullular iett nin bize sunmuş olduğu aylık akbil nimetinden yararlanarak yırtıyoruz bir nevi. öğrenci isek 60tl, değil isek 120 tl ile bir ay boyunca 200 basım hakkı kazanıp geçinip gidiyoruz.

zor sözlük zor. her geçen gün zam gelen ulaşım hakikaten çok zor.

dipnot: ulaşım 1.65 kuruş ama halk otobüslerinde. akbiliniz yoksa iett otobüslerine 1.75 veriyorsunuz.

yardımcı olduysam ne mutlu. *

1 buçuk yıl sonra gelen edit:

şimdilerde bir basım 1,95 tl

aylık akbil 155 tl
öğrenci aylık akbil 70 tl

sevgilerimle..
vapur gibi efsane bir ulaşım aracını size kullandıran ulaşım.
1,65 liraya,
bol bol tassak ve koltuk alti kokusu alip, dedikodu dinlememizi saglar. ayrica belese gazete de okuyabilirsiniz. ha metrobüsle bu süre daha da kisalmistir.
(bkz: müjde)

gün geçtikçe daha da kalabalık bir hâl aldığından mı nedir, minibüslere %4,75 zam haberi geç kalmadan gün yüzüne çıkmıştır.

http://tinyurl.com/b8fk7mw


öğrenciysen, nispeten uygundur. değilsen ateş pahası. öğrenciysen ve paso kullanmıyorsan, yan salaklığına.