kadın yerine bayan demek

kibarlık kisvesi altında cinsiyetçi bir yaklaşımdır. "kız" sözcüğünün bakire kadın anlamına geldiği ve "kadın" sözcüğünün bakire olmayan kadın anlamına geldiği cinsellik içerikli kullanımda cinsiyet olan kadın sözcüğü cinsiyet ifadesinden kaymış yerine ünvan olan "bayan" sözcüğüne bırakmıştır cinsiyeti bu şekilde ifade eden kadın ve erkekler farkında olarak veya olmayarak cinsiyete değil cinselliğe atıfta bulunur. cinsiyet kadındır. kız bir cinsiyet ifadesi değil yaş ifadesidir. bayan ise ünvandır. "erkek" cinsiyeti yerine "bay" ünvanı kullanılmadığı düşünüldüğü gizli seksizm içerdiğini düşündürtmektedir.
hanımefendi demenin zor geldiği yerde hanfendi bile diyemeyen erkeklerin kaba bir şekilde bayaaan diyerek kadınlara seslenme şeklidir. halbuki bayan bir hitap değil, ünvandır.
önemli olan niyet amannn... dert edilmemesi gerekir kanımca.
yanlış yer
-bayan bir saniye bakar mısınız?
-kadın bir saniye bakar mısın?

biraz yanlış yer.
-bayana yol verelim
-kadına yol verelim
erkek yerine bay demek gibi bir şeydir.

"bayan" ın hitap şeklinde kullanılması kötü geliyor kulağa. yolda yürürken biri size nasıl " bay bakar mısınız?" demiyorsa bayan da kullanılmamalıdır. hanımefendi varken neden böyle şeylere yönelinir anlamıyorum.
kibarlığı çoook yanlış yerlerde arayan andavallı cahillerin kullanımıdır. mide bulandıcı bişe..

bi derste, alanında ülkenin en süper hocalarından sayılan ve işi tam da bu muhabbetleri konu alan bir hocam, "bayan" lafını kullanan bir kızı doğduğuna pişman etmişti. bir kamyon laf söylemişti. hiç birini hatırlamıyorum ama bu mallığı izah etmek için bir şeye gerek de yok zaten.

zaten türk erkeğinin kadına 2 tür yaklaşımı vardır:

1- zikmek niyetindeyse ya da %1 bile olsa bir gün bir yerde öyle bir ihtimal vukuu bulabileceğini düşünüyorsa, ölümüne, cahil ve ahmakça kibar

2- zikmek niyetinde değilse ya da böyle bir ihtimali %1 bile görmüyorsa ölümüne hayvan

1. sınıfa kamyoncular, minibüsçüler, meriçler, modern zaman looserları, kadınlara karşı kelime oyunu yarışmasındaki sunucu ihsan gibi davranmaktan başka şansı olmayanlar ve türevleri dahil edilebilir. evet çok pis genelleme yaptım. isteyen dava açabilir.

2. sınıfakiler ise herkesi malûmu. her yerde her zaman karşımıza çıkabilir ve her sınıftan insan olabilirler.

bir de kendi ve hemcinslerine bayan diyen ezolar var ki düşman başına aq. gördüğüm yerde arkama bakmadan uzaklaşıyorum.
kesinlikle ''kadın'' demek kadar iticidir. bayan demek kibarlık yada şirinlik değildir aksine çok kabadır. bunların yerine isimle hitap etmek daha da makuldur
diyen kişinin amacının ne olduğuna dair değişebilecek deme şeklidir.
ayrıca yukarıdaki 10 entryden kaç kişinin kadın olduğunu düşündüğümde tartışmayı gereksiz görüyorum size ne arkadaşım bana her bayan dendiğinde gelip beni korumak sana mı düşmüş? ben hallederim gerekirse döverim gerekirse yine döverim belki severim.
kadın kelimesinden korkmanın sonucudur.
kişiyi çok boktan durumlara sokabilir. bazılarının umurunda değildir kadın der,bayan der,bağyan der,karı der,ardına bakmaz.şimdi ben bu dişil bireylerin hezeyanlarına şahit oldukça kararsız kalıyorum, seçeceğim kelimeyi bulamıyorum, elim ayağım titriyor. kadın desem kaba bir intiba bırakmış gibi olacağım. bayan desem şakirt ve kadın onuruna saygısı olmayan biri olarak mı görüleceğim, insanın kafasını karıştırıyor bunlar. zannımca kadınların/bayanların da kafası karışık. geçenlerde bir kısa hikayeyi incelerken asistan kişisi virginity yani bekaret kelimesini kullandı, ki orada kullanılması gereken kelime o, edebiyatta özellikle orta çağ metinlerinde bekarete gönderme çoktur; derken bir kadın/bayan öğrenci atıldı; 'chastity!' katı bir şekilde bekaret anlamına gelen virginity yerine chastity kelimesinin kullanılmasını, rtükvari bir mozaiklemeyle buyuruyor hanım kızımız/kadınımız/bayanımız. e iyi de chastity iffet,temizlik,namus demek. ulan biyolojik bir olay olan bekareti namusla ilişkendirmekte nasıl beis görmezsin? buna karşı olması gereken sensin. asistan adamcağız bir an çok utandı,özür diledi, söylememeliydim kusura bakmayın dedi. 'yahu bakmayın bunlara,siktir edin' diyesim geldi ama başım ağrıyordu ve göze alamadım baş eti didikleyici bir polemiği.

velhasıl çok boktan bir durumdur, en yakın zamanda kadınlardan ortak bir açıklama talep ediyorum ki hayatımda bir dertten kurtulmuş olayım.