kartal sözlük

  • /
  • 53
neden bizim de sözlüğümüz yok diye düşünürken ekşide görünce çok mutlu oldum artık gerçek ailemin yanındayım.
en popüler sözlük olan ekşi'de yazar olsam bile girmeyi ve günde tek entry de olsa yazmayı asla bırakmayacağım, kendimi evimde hissettiğim, sık kullanılanlar çubuğumda en asil logoya sahip interaktif sözlük.

ne kadar beşiktaş'lı varsa gelmeli. buradaki insanların hepsi kendi dilinizden konuşan insanlar. çoğunlukla aynı şeylere üzülüp, aynı şeylere sevindiğimiz insanlar.

rağbet görme konusuna girersek; bana göre en büyük nedeni burada tartışma olmaması. herkes beşiktaş'lı olduğu için kimse kimseyle uzun uzun atışmalara girmiyor. düşmanlık olmadığı için insanlar karşıt görüş içeren entry'lere gülüp geçiyor. böyle olunca canlılık ortadan kalkıyor.

mesela şu dnipro'dan transfer etmek istediğimiz stoper için "şutmesafesişutpozisyonu" ağabeyim "gerekli değil, bize fayda sağlamaz" şeklinde bir entry girmiş. ben de kendi kendime "her halde bir bildiği var ki böyle yazıyor" dedim ve başka bir başlığa geçtim. kötülük aramıyorum çünkü adam en az benim kadar beşiktaş'lı (ki ben beşiktaş gol attığında açık söyleyeyim yaşımdan, başımdan utanmadan ağlayan, maç esnasında kalbi ağzından gelecekmiş gibi heyecanlanan biriyim). kötülük aramadığım için de cevap niteliğinde bir entry girme ihtiyacı hissetmiyorum.

şimdi taraftar sözlüğü değil de, normal bir sözlükte, rakip takım taraftarı tarafından aynı futbolcu için girilen entry muhtemelen bir beşiktaş'lıyı irite edecek bir içeriğe sahip olacaktır. bu beşiktaş'lı da cevap vermek niyetiyle başka bir irite edici entry kasacak. sonra bir bakmışsınız başkaları da gelmiş 10 dakika içinde 30-40 tane entry girilmiş. yani entry sayısı kavga katsayısıyla doğru orantılıdır.

sözlüğü bir nebze de olsa canlandırabilecek çözümse; facebook, twitter gibi sosyal medya araçlarında tanıdığınız sayfa sahiplerine sözlüğün reklamını yaptırmaktır. gerçi benim o tip sitelerde hesabım yok. kullanmıyorum yani. onun için o işler öyle kolay mı pek bilmiyorum. sadece bir fikir. ama ben eminim ki bu sözlüğün varlığından haberi bile olmayan binlerce taraftarımız vardır. benim bile 1 yıl önce haberim oldu.

uzun lafın kısası tartışma yok, kavga yok, birbirine küfür eden insanlar yok. mesela dün ya da önceki gün ekşide, fb'nin oynadığı son maçın başlığında aralıksız 25-30 tane, içinde "orospu çocuğu" geçen entry okudum. herkes birbirine küfür ediyor, anneler yerlerde geziyor. hal böyle olunca bu sözlüğe ilgi de olmuyor. çünkü adamın canı sayıp, sövmek, kavga etmek istiyor. ayrıca bu yazdıklarımdan da türk toplumunun genel profili hakkında harika bir beşeri ders çıkıyor.

örneğin; siz neden bu iki "göt"ün aralarında oynadığı maçların "dünya derbisi*" olarak lanse edildiğini sanıyorsunuz? çünkü her maç futbol oynamak yerine kavga ediyorlar. taraftarları birbirlerine giriyor. sahanın içinde futbolcular yaka paça, horoz dövüşü gibi üst üste çıkıyorlar. bu da türk insanını eğlendiriyor. yani eğlence anlayışımız kavga ve şiddet bizim. çocukken bile sokakta benden yaşı büyük ağabeyler "sen falancayı dövebilir misin?" diyerek arkadaşlarımla kavga ettirirlerdi beni ve bununla eğlenirlerdi.

pekiyi ya bu iki "göt"ün bizimle oynadıkları maçlar? neden "derbicik" dediler geçen yıl? çünkü beşiktaş çıkıyor top oynuyor, kavga gürültü bilmiyor, bizim çocuklara vursan öyle saf saf etrafına bakıyor, beşiktaş'lı yöneticiler maçtan sonra çıkıp "asarım, keserim" deyip, ortamı gerip, gündem oluşturmuyor. bu da medyanın beşiktaş'ı arka plana itmesine ve "göt"lerin ön sayfalara çıkarılmasına sebep oluyor. çünkü beşiktaş'ta sahada oynanan oyun dışında başka mevzu yok. bunlar ön sayfada olunca lick tv daha çok kazanıyor, "acaba bu maçta nasıl kavga edecekler" deyip daha fazla insan abone oluyor, spor medyası daha fazla gazete satıp, tv'de daha fazla izleniyor, spor yorumcusu kılığındaki soytarılar gevezelik etsinler diye daha fazla malzeme çıkıyor. işin bir de siyasi yönleri var ancak burada tartışması pek yararlı olmayacağı için girmek istemiyorum.

işte bunlar ve bunlar gibi şu an aklıma gelmeyen başka nedenlerden dolayı beşiktaş hem magazinsel, hem de sportif açıdan son yıllarda geriye düşürüldü. bu geriye düşüş de taraftarımızın beşiktaş'a olan genel ilgisini de aşağılara çekti. hasta beşiktaş'lı olan babam sinirlenip, üzüldüğü için beşiktaş maçı izlemez, beşiktaş gündemini takip etmez oldu. önce ilgiyi tekrar artırmak lazım. bu da ligi şampiyon bitirerek olacak bir şey. öyle tek sezonluk şampiyonluklar da değil üstelik. böyle seri şampiyonluklar lazım bize. mesela o beni de mental açıdan etkiliyor. bu sene şampiyon olsak bir daha 7-8 sene daha şampiyon olamayız diyorum kendi kendime. beşiktaş'ın bunu bizim içimizden söküp atması lazım. mesela geçen yıl o kadar üzüldüm ki bu yıl için umutlanmak istemiyorum. demek istediğim, beşiktaş taraftarı şüphesiz cefakardır ancak sürekli üzülmeyi de hiç kimse istemez. taraftarını yeniden ayağa kaldırmalı bu takım ki tekrar bir araya gelsin herkes. yani sözlüğün aktif kullanılmıyor olması kesinlikle sözlüğün suçu değildir.

bu arada ben denizciyim. işim gereği böyle koca koca yük gemilerine binip yine koca koca denizleri, okyanusları geçiyorum. o limandan bu limana savrulup duruyorum. bu süreç de 6-7 bazen 8-9 aya kadar çıkabiliyor. yani bu zaman zarfında evime hiç gelemiyorum. denizin ortasında telefon çekmediği için sevdiklerimle limandan limana görüşebiliyorum. e internet olmadığını anlamışsınızdır sanırım. lafı getireceğim yer, olur da bir gün birden bire yazmalarım kesilirse arkamdan "lan bu da gitti" demeyin sakın. böyle bir şey olursa bilin ki sefer vakti gelmiştir. ancak bu sözlük ve sözlükteki, şimdilik benim için sadece birer rumuzdan ibaret olan hayali arkadaşlarım her zaman aklımdadır. ömrümüz varsa eğer, bırakıp gitmek gibi bir şey söz konusu değildir. daha bir kez daha nağmalup şampiyon olacağız, öyle gitmek var mı?

kartal gol gol gol!!
4 sene boyunca neden hiçbir yerde duymadığımı anlayamadığım sözlük. bugün ekşi de görmesem hala haberim olmayacaktı... bilinilirliği arttırmak, ekşi de başlığı güncel tutmak şart!


herkesin istediği konuda yazma özgürlüğüne sahip olduğu sözlük. formata uygun olmak şartıyla tabi. bu konuda zaman zaman, gerek burada gerek (vurgula: diğer sosyal mecralarda) acımasız ve haksız eleştiriler görüyoruz. bu nedenle, özellikle yeni gelen arkadaşların da görmesi açısından, her fırsatta bunu vurgulamakta fayda görüyorum. yeri geldiğinde, başka sözlüklerde yer alan eleştirilere, o sözlüğe yazdığım entry ile cevap verdiğim de oluyor. diyeceğim, kartal sözlük hakkında yapılan haksız ve gereksiz eleştiriler, genel bir sorun. dünya kendi etrafınızda dönüyormuş gibi bir algıya kapılıp da her söyleneni üzerinize alınmanız, anlamsız didişmelere ve diğer yazarların sıkılıp gitmesine sebep olmaktan başka bir işe yaramaz. burada moderatör sıfatıyla yazan biri olarak, yanlış anlaşılan veya tam olarak anlaşılmayan konulara, her fırsatta açıklık getirmeye çalışıyorum. bu konu da onlardan biri.

(bkz: bir lafı nerenden anlarsan laf orana girer)
4 gün bile olmasa da varlığından haberdarlığım; nice 4+4+4'lere dileğiyle okuduğum, takip ettiğim, yazdığım sözlük.
yakın zaman sonra ekşi sözlük'ün maç muhabbetleri tadında seviyesiz entry'lerle dolup taşmasından korktuğum sözlük.

özellikle şu son 2-3 gündür bu duruma örnek teşkil eden entry'ler okuyorum maalesef. efenim şöyle ki;

"...ile orospu cocuklarına dert olmuş x futbolcu"
"...ile eleştirenlerin götüne koyacak y futbolcu"

kimseyi rencide etmek istemediğimden, bu ibarelerin geçtiği entry'leri ifşa etmeyeceğim ama erkenden uyarmakta fayda var. şurada iyi kötü bir seviye var, piç etmeyin rica ediyorum. 12 yaş egonuz kimseye hakaret etmenizi gerektirmiyor. aynı fikirde olmayabilirsin ama nickname'ler ardına saklanıp klavye delikanlılığı yapmak hoş değil.

(bkz: uyandırayım dedim)
ciddi anlamda oy kıtlığı olan sözlük.
ekşi'de reklamını daha fazla yapacağım sözlük. naif ve hoş bir yer burası.(ilk izlenimlerim)
ekşide başlıkları kurcalarken gördüğüm ve koşarak geldiğim yerdir.

ancak online sayısının düşük olduğu yazılarını okuyunca bir yerlerde hata var herhalde diye de düşündüğüm oluşum.
eğitim şart. eğitelim eğittirelim. az konuşalım çok yazalım.
beşiktaş'a çok benzeyen sözlüğümüz. sağda solda acımasızca eleştirmekten başka bir katkı sunmayanlar gördüm de, aklıma geldi. beşiktaşlıyım diye ortalıkta dolaşan kodamanlar da atıp tutmaktan başka bir şey yapmaz ya hani; çeşitli mecralarda sözlüğü itin kıçına sokup da, gelip şurada iki kelime yazmaya tenezzül etmeyenler de o hesap. veya ben biraz sinirliyim şu an. bilmiyorum. ama güzel bir yer burası. onu bilin.
yıllardır internet aleminde olmama rağmen bu gece tesadüfen öğrendiğim sözlük. gerçekten şaşkınım. binbir türlü saçma sapan siteleri bilen ben bu siteyi bilmiyordum. biraz benim hatam, biraz da tanıtım eksikliği sanırsam. neyse hayırlı olsun girdik bakalım.
bence en kısa zamanda android'lerde ve apple store'larda "kartal sözlük" diye uygulamamızın olması dileğiyle..
son zamanlarda ciddi bir oylama problemi yaşayan sözlüktür. bu tarz sözlüklerin ayakta kalması için çok entry girilmesi gerekir. çok entry girilmesi de oylama ile doğru orantılıdır. artı veya eksi fark etmez, ne kadar çok oylanırsa insan okunduğunu, yazdıklarının boşa olmadığını anlar. oylama olmadıkça insanın çok fazla yazası olmuyor, bu da sözlükteki entry sayısının düşmesinde etkili oluyor. geçen haftanın en beğenilen entrysi yalnızca 3 artı oy almış. bu her şeyi anlatmaya yetiyor bence.
tam olarak ne zaman tekrar açıldığını merak ettiğim sözlük.

ayrıca temayı gayet beğendim. çok güzel. işlevsel duruyor gibi. biraz daha kurcalayayım iyice çözeceğim sanırım.

dear passengers welcome on board.
ciddi bir database sorununu sıfır kayıpla atlatan sözlük, bu sefer şans ve fani madida'nın 14-15 anahtarı yanımızdaydı şanslıyız.
tüm sözlüklere inat en çok üye olmak istediğim ve sonunda buna ulaştığım sözlük.
bugun uye olduğum oluşum.
1 dk açılın.

http://www.youtube.com/watch?v=yhzrıuhfm-0
bir hentbol maçı için süleyman seba spor salonuna çıkmaktır kartal sözlük. hazır hentbole gelmişken bir de engelli basketbol a merhaba demektir.
yıldız basketbol takımı antremanına gidebilmek; beşiktaş'ın pek görünmeyen yüzüne gülümsemektir kartal sözlük benim için.
yazılan entryler, edilen kavgalar, küsüp barışmalar ve bir dünya benzer olay ise simit üstünde ki susamdan ibaret.
4 değil 44 yıllara...
  • /
  • 53