kaynana

yıllardır süren dünyanın en büyük didişmelerinin kahramanlarından biri... bıdıbıdısı çok çekilmez insan olur olur olmaz herşeye karışan varlık
kocaya veya kadına göre birbirlerinin annesi, kayınvalide, hanımanne...
kayın ve ana kelimelerinin birleşiminden oluşan sözcük.
trakya da şarkılara bile konu olan, sevdiğeciğin annesi olan kişi.
http://tinyurl.com/27k6emg
tüm medeniyetlerin ortak sorunu olan sosyal ünvandır şöyle ki kız annesi olsun oğlan annesi olsun her cinsinin farklı özellikleri vardır:

kız annesi olan kaynana cinsi:
kızına hiçbirşeyi layık göremezler.damat adayı en iyi üniversitelerde okumuş olsun,boyu posu endamı yerinde,kültürü düzgün,maddiyatı yerinde olsun ister.sanki koynuna kendi girecek gibi veya kızı bulunmaz hint kumaşıymış gibi.damat adayının yaptığı herşey diğer damat adaylarıyla kıyaslanır.aman şu tek taş aldı aman şu bunu yaptı diyerek.

erkek annesi olan kaynana cinsi:
oğluna prenses ararlar.90-60-90 olsundur,okul kültür fazla şeylerdir gerek yoktur,dantel yemek bilsindir yeterlidir.şöyle iki cilve yapmalı,gerdan kırmalıdır.çeyizi de tam olmalıdır,konukomşuya göstermelik olmalıdır.
her zaman yukarıda ki tanımlara uymayacak olan sevdicek annesidir. kimi zaman sevdicek kadar sıcak gelebilir sesi
ilerde bir gün edinirsem çok iyi anlaşabileceğime inandığım anne modeli.
zehir olarak kana karıştırılabilen türleri de vardır; tatlı niyetine yenen, şapır şupur öpülen türleri de.. **
gelin ya da damadı sınava sokan anne.
abe * naptın diye şarkılarda sorular sorulan anne yarısı..
annem gibi olanından benim de istediğimdir.

kadın gelini tatile gidince oğlunun evi yeterince pislettiğini ve gelininin geldiğinde koca evi temizlemekten canı çıkacağını ve tatilinin boşa gideceği düşüncesinde olduğu için o gelmeden 2 gün önce evi temizleyip abimdeki anahtarları da alır, eve kimseyi sokmaz, gelmesinden önceki günde evi güzelce havalandırıp ertesi gün misler gibi kullanıma bırakır. hee unutmadan bir de ertesi günün yemeğini bile yapar, bir haftalık alışverişini de yapar.
vallahi var böyle kaynanalar. bizzat kendisiyle aynı evde yaşıyorum.
kaynar kazana atılması gereken şahsiyet.