kişinin büyüdüğünü anladığı an

er kişi için anneden başka bir kadınla uyuduğu andır
geçmişi özlemeye başladığı andır
bayramlarda herkesin harçlık vermediği andır =d
insanlarla artık kendi adına diyalog kurabildiği, sorunla karşılaşınca, bu sorunların eski sorunlar gibi olmadığını anladığı (bkz: anne üstüme süt döktüm been!!??) ve bu sorunları tek başına başarıyla çözdükten sonraki duyulan haz anında akıldan geçen ilk şeydir.
kamyon,tır,otobüs vb araçların rüyalarda devrildiği andır
her iki karşı cinste de yavaş yavaş kıpranmalar başlar
konut kredisi sözleşmesi imzaladığı andır.
her şeyin berraklaşmaya başladığı andır. insanları, karşı cinsi ve dahası kendinizi anlamaya başlarsınız. gençlikte karmaşık görünen birçok şey daha basit görünür ve bu muymuş dedirtir size. insanları olduğu gibi kabul etmeyi öğrenirsiniz. hayata ve ilişkilere dair ne istediğinizi, ne aradığınızı bilirsiniz ve ayağınız yere daha sağlam basar.
bayramlarla harçlık isteyeceğimiz yere bizden istenmesi.
1990 civarı hatunlarla tanışınca reşit mi diye hesaba başlandığı andır. *
bayanlar için: spor ayakkabıdan topuklu ayakkabıya, kot pantolondan şıkır şıkır etekler ve elbiselere, çarpraz askı spor çantadan şıkır şıkır çantalara geçilerek, bir de bu kıyafetleri muhtelif aksesuarlarla tamamlamak suretiyle geçiş yapmaya başladığı andır.

bulaşık yıkarken türk sanat müziği söylediğimi gören ablamın önce bakıp, sonra gelip sarılması sonucu dilinden dökülendir aynı zamanda.

"büyümüşsün sen artık." büyüdüm tabi, koca kız oldum. her ne kadar ailenin tekne kazıntısı olsam ve sizin gözünüzde büyüyemesem de büyüdüm artık...
..neden sorusunu sorup, cevabını bulamadığı andır...
bayramlarda başa dökülen kolonyanın ele dökülmeye başladığı andır.