kocaeli değil izmit diye tutturmak

iki tane ismi olan illerimizden kocaeli/izmit sakinlerinin sebebini anlayamadağım ısrarlı takıntısı.
neden 2 tane isimleri var onu da bilmiyorum ama bu takıntının sebebini bilen de beri gelsin.
kocaeli büyükşehirdir, izmit kentin büyükşehir olmadan önceki adıdır. kentin adı izmitken çarşısına verilen ad merkezdi, yani merkez bi ilçeymiş gibi gösterilirdi, şimdi ise kent büyükşehir statüsüne erişince eski merkez olarak bilinen ilçenin adı izmit oldu. eğer kocaeli yerine izmit diye tutturan yaşlı ise uzun yıllar kentin adını izmit olarak bildiği için değiştirmekte zorlanıyor olabilir, yok izmit diyen genç kesim ise ilgi çekmek istiyordur üzerine gitmeyin. he deyip geçin.

ayrıca;

şehrin ismi yerine ilçenin ismini söylemeyi tercih etmektir. saçma bi zırvadan öte değildir.

izmir değil karşıyaka, trabzon değil of, adapazarı değil sakarya, kocaeli değil gebze... bla bla bla örnekleri çoğaltılabilir.
2 yıldır edindiğim izlenime göre izmit'li gençlerin karamürsel'li gençler dolayısıyla söylediğini tahmin etmekteyim. karamürsel'li gençler kendilerini sanırım kocaeli sınırları dışında tutmaktalar. karşıyaka-izmir olayından biraz daha farklı kanımca bu durum.
zaman zaman sorun yaratan ikilem.
dedim ki bilet keseyim arkadaşımın yanına gideyim. rastgele girdim bir tanesine kocaeli yazıyorum sefer yok. başka firmalara bakayım dedim kocaeli yazıyorum yok diyor, gezdim hepsini internetten, çoğu var denilen firmada yok. bir iki tanesinde var. hiç aklıma da gelmiyor ki izmit yazmak. arkadaşımı arayınca uyandım. bir gün olsun içel diye bilet kesmedigimden aklıma gelmedi diğer ismi yazmak.
bence kimse bir şey diye tutturmasın resmi bir şey belirlensin yahu artık
kocaeli ilinin merkez ilçesi izmit olduğu için normal olan davranıştır. eğer bahsedilen şehrin ismiyse söylenmesi gereken kocaeli'dir. fakat ilçeden bahsediliyorsa tabii ki izmit denmelidir. tutturanlar da bu farkı anlamayan insanlara açıklayabilmek için yapıyorlardır.
izmit ulan! kocaeli ne amk dedirdir.