kürt

dağlık ve kayalık yerlerde yetişen, siyah üzüm gibi meyveleri olan sağlam kerestelik bir çeşit ağaç...
kenan evren e göre yere basınca çıkan kart kurt sesinden türemiş halktır.
*
terör olaylarını, ayrımcılığı, ana dili, kürt diasporasını, misak-ı milliyi, şehitleri,orduyu vb. her türlü tartışmayı anlayabileceğim ancak küçücük bir çocuğun daha ne olduğunu bilmeden, oyun esnasında diğer arkadaşına hakaret anlamında kullanmasını anlayamayacağım tartışmanın kahramanıdır.
bir çocuk kürdü nerden bilebilir ki oyun arkadaşına "kürt!" diyerek hakaret etmeye kalksın!
ülkemde yaşayan onlarca etnik kökenden, kültürden bir tanesidir. bu cümbüşün bir rengidir. nasıl islamiyeti kullanıp kendine fayda sağlayanlar varsa aynı şekilde bu kültürü kullanmak isteyenler vardır, olacaktır lakin eninde sonunda götlerinde patlayacaktır.
bir türlü ısınamadığım çirkin, kaknem yağız ırk.
sevmediginizi soylediginizde irkci oldugunuz irk, ne alakasi varsa. antiseminizm gibi bir olay yaratmaya calisiyorlar, biz her pisligi yapalim ama bunu kimse soyleyemesin istiyorlar.
mensubu olmaktan gurur duyduğum, müthiş seksi erkek ve vamp kadınlar çıkartan çok zarif bir lisana sahip insanlar.
bazı gerizekalıların pkk ile bir tuttuğu; iran, ırak ve türkiye topraklarında bolca görebileceğimiz etnik grup.
memleketin kanayan yarası. biz de giritliyiz ama yarrak kürrek olaylara girmiyoruz her birimiz memleketin dört bir köşesinde hayatımızı devam ettiriyoruz.
kürt veya kürd sözcüğünün etimolojisi oldukça tartışmalı bir konudur ve tam olarak nasıl türediği kesin olarak bilinmemektedir. bilinen tek bir şey var o da kenan evrenin dediği gibi olmadığıdır.

bazı bilim insanları kürt sözcüğünü, mö 24. yüzyıldan kalma antik sümer tabletlerinde geçen ve yine bir halkı tanımlamakta kullanılmış olan "guti" sözcüğü ile ilişkilendirmiş, bazıları ise bu sözcüğü, xenophon'un yazılarında, bugün kürtlerin yoğunlukla yaşadığı bölgelerde bulunan bazı kabileleri tanımlamakta kullanılan kardukhoi sözcüğü ile ilişkilendirmektedir.

daha sonraları livy, polybius ve strabo'nun eserlerinde de kyrtiae olarak anılan ve kürtlerle ilişkilendirilen bir topluluk göze çarpmaktadır. bununla birlikte, çağdaş bağlamdaki kürt sözcüğü iranîdir; nitekim sasaniler döneminde yazılan kârnâmag î ardashîr î babagân destanında da bu sözcüğe rastlanır. kürd ismi büyük ihtimalle farsça gord yani "kahraman" isminden türemiştir

kaynak: wikipedî

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz)

edit: bir ırkın yorum katmadan tarihini yazmak bile "batıyorsa" sorun -ırk sorunu- değil -zihin sorunudur-
bir ırk.

bu ırka kızamazsın. kızdığın an faşist olursun.

he hakikaten faşistlik yapmaktan bahsetmiyorum. kızmaktan bahsediyorum. faşistlik ayrı bir şey. büyük ibnelik.