les ferdinand

88-89 sezonunda gordon milne tarafından qpr takımından beşiktaşımıza bir senelik kiralanan ancak hepimizin efsanesi olmayı başaran tribünlerin adına besteler yaptığı unutulmaz forvet

ah birde nouma-amokachi-ferdinand forvetini bir arada görebileydim iç geçirmelerini hala yaşamaktayım sözlük
1988-1989 sezonunda beşiktaş forması giymiş unutulmaz ingiliz forvet. taraftarın ferdi'sidir. iki fenerbahçeli oyuncuyu birbirine vurdurarak attığı gol hala hafızalardadır.
kupa finalinde fenerbahçe savunmasını bi o yana bi bu yana yatırarak golü atan ingiliz efsanesi forvet

http://www.youtube.com/watch?v=1lx1jgkrbua
kendisine göre en önemli deneyimlerini yaşadığı şeref bey günlerinde taraftarın da gönlünü fethetmiş, ilk siyahi futbolcumuz.

sir unvanı da bulunan bu arkadaş, aynı zamanda ingiltere premiere ligi tarihinin en çok farklı formayı giymiş futbolcularından biridir. ha bu arada, dur bakayım nasıldı o tezahürat...

"müjde müjde size
ferdinand'tan müjde size
zarif, sağlam, esnek koyar
güzel koyar
mujdeee..."

kendime not: aynı zamanda, hem newcastle united fc hem de beşiktaş jimnastik kulübü'nde forma giymiş tek futbolcu.

kendime edit: her iki takımda forma giymek konusunda doğru dürüst araştırmadan yazmışım. robert mcdonald (nufc/10 maç, bjk/1 maç) ve ronny johnsen (nufc/3 maç, bjk/22 maç)de her iki takımda oynamışlar. les ise; nufc/68 maç, bjk/34 maç.
---------------alıntı---------------
kötü oynayıp da kaybettiğimiz bir maç gecesiydi. taraftarlarımız bizden önce tesislere gelmiş ve bir hayli de öfkelilerdi. takım arkadaşlarım tesislerden çıkmıyor taraftarla göz göze gelmek istemiyorlardı sanki. ben ise eşyalarımı toplayıp arabama doğru hareketlendim. bana gitme, bekle dediler ama dinlemedim. kafamı öne eğip hızlıca arabama doğru giderken anlamadığım bir dilde ve öfkeli seslerle bana bir şeyler söylediklerini fark ettim.

söylenenleri anlamadığımdan dönüp cevap veremedim. sanırım bu onları daha da öfkelendirdi. sonra üzerime koşanları görünce korktum ve arabayı bırakıp ben de koşmaya başladım. beşiktaş semtine kadar ben önde, onlar arkamda 20 dakika boyunca durmadan koştuk.

eve geldiğimde nefes nefeseydim.
sonra düşündüm ve onlara hak verdim. maçta bunun yarısı kadar koşmuş olsaydım, o maçı kesinlikle kazanırdık dedim. bana koşmayı beşiktaş taraftarı öğretti bunun için onlara minnettarım.
---------------alıntı---------------
koşmayı beşiktaş taraftarının öğrettiği eski futbolcumuz.
türk forvetlere, topa kafanın neresiyle vurulacağını öğreten siyahi golcü.*
kesinlikle bu topraklarda oynamış en kariyerli ve yetenekli oyunculardan birisi olan, sir ünvanlı eski futbolcu.(bkz: adam sir beyler) ingiliz milli takımının da bir dönem değişmez santrforu olan siyahi forvet şimdilerin moda tabirinin de amokachi ve nouma'yla beraber mimarlarından olmuştur. (bkz: fener zenci sever)
metin ali feyyaz 1,5 milyar tl'ye imza atarken, "3 milyar tl'ye bonservisi alır gelirim" diyen ama o para kendisine reva görülmeyen kara boğa. belki de tarihin kırılma anıdır bu. çünkü beşiktaş o efsane kadroyla avrupa'da kupa alamadıysa bunun başlıca nedeni bir türlü alınamayan kaliteli yabancılardı. 3 kaliteli yabancıyla ilk avrupa kupasını biz getirebilirdik.
sportif direktörlük için ismi gündeme düşmüştür.
ali ece'nin demesine göre iki-üç aydan bu yana fikret orman'ın sportif direktörlük için aklında olan isim. ancak 1989 yılından beri türkiye'deki futbol ortamının uzağında.
çocukluk kahramlarımızdan en doyamadığımız olan güzel adam. kendisinin transfer olduğu gün yazlıkta aldığım fotospor gazetesinin kokusunu duyuyorum her adı geçtiğinde halen denizin poyrazı, hanımelinin kokusu, çanak çömlek patladıi mendil kapmaca, çıkartma albümleri ve pilli radyomuz gelir aklıma. sonra sakatlanmıştı okumuştuk aynı gazetede kahır olmuştuk. kısa bir dönem oynadı ağızlarda güzel ama yarım bir tat bırakarak, muhteşem kariyerine yelken açtı. gelir mi gelemez bilemem ama, benim kuşağım için o bir kara şövalye, o bir süper kahramdır ve hep öyle kalacaktır.
socrates dergisinin ekim sayısı için güzel bir röportaj veren unutulmaz ingiliz futbolcumuz.
profesyonel futbolculuk kariyerine başladığı kulüp olan queens park rangers'ın sportif direktörlüğünü yürütmektedir.
'sir les' adlı otobiyografisinde türkiye günlerinden övgüyle bahseden , 'beni beşiktaş yarattı' diyen bir mağlubiyetin ardından fulya'yı basan taraftarları 'bana koşmayı öğrettiler' diyerek esprili bir dille anlatan eski futbolcumuz.
fenere attığı gollerden bir kuple. özellikle 3.45 dikkat.