marcelo bielsa

ispanyolca "deli, çılgın" anlamına gelen el loco lakaplı arjantinli teknik adam. 2002 dünya kupası ile arjantin milli takımı'nın başında kendisine ilk rastladığımda şaşırmadım dersem yalan olur çünkü benim için arjantin milli takımı teknik adamlığı (vurgula: carlos bilardo ) ile özdeşleşmiştir. göze hoş gelen bir futbol oynatsa da çok başarılı olamasa da sekiz yıl sonra bir başka dünya kupası organizasyonunda bu sefer şili milli takımı'nın hocası olarak karşımıza çıkması şahsımı heyecanladırmaya yetmiştir. meşhur 3-3-1-3 dizilişiyle hücum presi oyunun merkezine oturtmuş, olabildiğince çabuk bir şekilde topu kaparak hücumda pirana misali çoğalan bir ekip ortaya koyan ve taraflı tarafsız tüm futbolseverleri heyecanla ekran karşısına diken bir şili'yi dünyaya takdim etmiştir. "modern futbolda üçlü defans mı kaldı yeaaa" diyenlere de dil çıkarmayı da ihmal etmez. ama yok dil filan çıkarmadı. kitleleri yanlış yönlendirmeyelim. tabii bu arada (vurgula: emel sayın)'ı (vurgula: maksim)'e çıkaran (vurgula: fahrettin aslan ) misali, alexis sanchez'i insanların beğenisine sunacaktır.

değişik adamdır bielsa. sizin onu takımınızın başında görmek istemeniz yeterli değildir. önce o gerçekten sizinle bir şeyler yapacağına inanacaktır. inandığı takdirde hangi ülkenin hangi takımı olduğunuz çok önem arzetmez. örneğin bu sezon başında fc internazionale'in teklifini reddetmiştir. ancak bask temsilcisi athletic bilbao'nun çağrısını kabul eder. agresif bask seyircisinin asla hayır demeyeceği bir oyun tarzını sahaya yansıtabilecek* en ideal kişi olduğunun muhtemelen kendisi de farkındadır. ilk sezonunda disipline edilmiş ve belli bir karakteri olan bask futboluna kısa zamanda uefa finali yaşatmıştır. la liga'da tepeye oynayabilmek içinse sanırım biraz daha beklemek gerekecek. aslında bielsa'nın böyle bir derdi yok. kafasındaki futbolu oynatabilmekten keyif alıyor. seyredenlerin de keyif almasını istiyor. "hoca iyi hoş da şampiyonluk isteriz biz" diyen takımlar pek ona göre değil.

iddialıdır ve ancak kibirden ırak bir adamdır bielsa. son olarak atletico madrid ile oynadıkları uefa finali öncesi bükreş'te konakladıkları otelde kendisine ayrılan lüks suiti reddederek, yardımcılarının ve oyuncularının kaldıkları odaların standartlarında bir oda talep eder. finali farklı bir skorla kaybetmiştir. ancak finali kazanmak için oyun felsefesinde yahut ilkelerinde herhangi bir revizyona gitmeyi asla düşünmez. pep'in ayrılmasından sonra her ne kadar adı barcelona ile anılsa da kendisinin bunu bir çırpıda kabul etmeyeceğini tahmin etmek için onu tanımak yeterlidir.

türkiye'deki takipçileri onu tuttukları takımın başında görmeyi arzu ederler. aslında beşiktaş benzer bir mentaliteyi içselleştirmiş bir adamla çok yakın zamanda çalışma fırsatı bulmuştu. sarışın, bıyıklı. birisini çağrıştırdı mı?*
çok kral adamdır.
arjantin'in başında bilardo'dan sonraki herkes gibi o da başarısız olmuştur ama şili ile dünya kupasında gösterdiği performans ne kadar kaliteli bir hoca olduğunun kanıtı.şili'yi favori milli takımım yapmıştır kendisi,sadece alexis'i değil misalen jean beausajour gibi bir oyuncuyu farketmemizi sağlamıştır.* arturo vidal de onun parlattığı yeteneğinin farkedilmesiyle juventus'a katılmıştır.

bilbao ile resmen yardırmaktadır,uzun yıllar bilbao'da kalmasını temenni ederim,aman hocam hiç şampiyonluk önceliği olan takımlara gidip kendinden ödün vermeni isteyen adamlarla uğraşma.rafa benitez'in valencia ile gerçekleştirdiği futbol devriminin çok daha zorlusunu gerçekleştirebilir kendisi,sadece bask oyunculardan oluşan bilbao yerine oldukça yetenekli bir kadroya sahip valencia'nın başında olduğunu düşünsenize?*

türkiye ise bu güzel adamın en son uğraması gereken ülkedir.schuster misali kendisi telegol ve şürekası türk skor basınının saldırılarına maruz kalabilir,sinan engin ekranlarda 'hoca iyi,avrupada final oynamış,atak oynatıyor ama şampiyonluk nerede? beşiktaş sürekli gol yiyor,böyle olmaz,neden tayfur varken ona yönelindi?' diyebilir,beriki sürekli eşofmanla saha kenarında endam etmesine kafayı takabilir,falan filan.
haber1903 adlı sikindirik haber sitesinin özel haberine göre tayfur hocanın yerine düşünülen teknik adam.
umarım haber doğru çıkar ve haber1903 de sikindirik site olmaktan çıkar.
wikipedia sitesindeki cv'sine göre 2012 yılından itibaren beşiktaş'la çalışmaya başlayacak teknik direktör. * *

http://alturl.com/stcfh

aha bu da caps : http://i47.tinypic.com/2rzoox3.jpg
wikipedia sitesindeki cv'sine göre 2012 yılından itibaren akhisar belediyespor'da çalışmaya başlayacak teknik direktör.

edit: http://postimage.org/image/hclraac4n/
wikipedia sayfası büyük ihtimalle sikertilen teknik direktör.
carlos carvalhal ile aynı seviyede olduğunu düşündüğüm teknik direktör.
uğruna şarkı yazılan adam.

http://tinyurl.com/85ud5ur
athletic bilbao ile olan sözleşmesini 1 yıl daha uzatan teknik adam.
marca gazetesi'nin haberine göre athletic bilbao'dan ayrılacağı söylenmektedir. daha geçen ay sözleşme imzalamıştı. ne yaptılar da kızdırdılar reyizi.
bilbao yönetiminin sudan sebeplerle yollarını ayırdığı futbol filozofu.
---------------alıntı---------------
resmi siteden yapılan bir açıklamada da bielsa'nın geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında kulübün sahasının inşaatında çalışan işçilerden birisine bielsa tarafından saldırılması ve yapılan sert eleştirilerin kabul edilmezliği vurgulandı.

yeni sezon öncesinde sahanın hazır olmaması nedeniyle işçilerle kavga eden ve basın toplantısında çalışanları sert bir dille eleştiren bielsa, aynı zaman bilbao'nun altyapısının yetersizliğine de dikkat çekmişti.
---------------alıntı---------------
bu adam gitsin de bir daha avrupada ve ligde başarı görürsünüz, bekleyin görürsünüz.
franco ne demiş zamanında; 'deveye diken,basklıya siken' *, adam haklıymış meğer.
beşiktaşın başında görmek istediğim teknik adam. çılgın lakabı ve ödün vermediği hücum futbolu felsefesi ile taraftarın gönlünü çalabilecektir. doğru takımı kurabildiği takdirde (1 sene elindek malzemeye sistemi öğretmesi, ikinci sene eksik yerlere ihtiyaca uygun takviyeler yapılması) türkiye ligini domine edecek bir takım yaratabileceğine inanıyorum.
hayallerimin teknik adamlarından. ama kulübün başına ibrahim altınsayvari işi bilen yöneticiler gelmediği sürece kendisi de benzerleri gibi sene sonunu göremeden takımdan gönderilecektir.

bu ülke 2 senede 2 farklı takımda 2 şampiyonluk yaşayan lucescu'yu bile paketlemişken, bu ülkeye çok fazla gelecek hocadır. ne yazık ki durum böyle.
beşiktaş'a gelme durumu olan teknik direktör.

http://www.kartalbakisi.com/futbol/real-almazsa-besiktasa-geliyor-h22050.html
brezilya ligi takımlarından santos ile yaptığı görüşmelerde anlaşma sağlayamayan teknik adam.
gün içerisinde santos ile anlaşamamasına rağmen beşiktaş'ımıza gelme durumu oldukça düşük olan teknik direktör. zira son çalıştırdığı takım olan atlethic bilbao'dan yılda beş milyon euro kazanıyordu.
onunla ilgili yazılacak çok şey var , ama zaman yok. umarım beşiktaşımızın başına geçmeyi kabul eder.
önümüzdeki sezondan* itibaren marsilya ile 3 yıllık anlaşma sağlayan teknik direktör.
  • /
  • 2