marijan mrmic

beşiktaşımın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biriydi...inanılmaz estetik kurtarışları vardı...hırvat milli takımının da kalecisiydi aynı zamanda...
1996-1998 yılları arasında beşiktaş kalesini korumuş ve refleksleri ile hayranlık uyandıran hırvat kaleci. gol olması çok muhtemel onlarca topu son andaki nefis müdahaleleri ile önlemiştir.
adı söylendiği anda aklıma ilk olarak sakız çiğnemesi gelen kişi.
onun haricinde beşiktaş tarihindeki gelmiş geçmiş en iyi kalecilerden biri.
jaroslav bako, raimond aumann, marjan mrmic, ve oscar cordoba
1996 - 1998 seneleri arasında beşiktaşımızın kalesini koruyan hırvat kaleci, şu sıralar hırvatistan milli takımında kaleci antrenörü olarak görev yapmaktadır.
beşiktaş tarihinin en iyi kalecilerinden biridir. bir göteborg maçında, hayatımda gördüğüm en komik kırmızı kartı görmüştür.

http://tinyurl.com/c2lldyn

edit: link pozuk**
edit 2: ahan da düzelttim.
kalemizi yaklaşık 2 yıl koruyan ve günümüzde hırvat milli takımı kaleci antrenörlüğü yapan eski kaleci.
çocukluğumda çoğu zaman apartman takımının kalecisiydim, tsubasa çizgi filminden çok etkilenmiş olacağım ki kırmızı bir şapkam vardı ön tarafına tükenmez kalemle "mrmic" yazmıştım. çok iyi kaleciydi, çok da severdim kendisini. ayrıca 1998 dünya kupasında 3. olan hırvat milli takımını kadrosunda da yer almıştır. sadece 3 maçta kaleyi korumuş
rasim kara döneminde hırvatistan'ın varteks takımından transfer edilmiştir. euro 96'da hırvatistan milli takımının kadrosunda üçüncü kaleci olması sebebiyle, beşiktaş'a transferi çok eleştirilse de gösterdiği performansla pek çok kişiyi mahçup etmişliği vardır. ha benim ölçülerimde bugüne kadar beşiktaş'ın kalesini korumuş en yetenekli kalecidir. hele ki o vakitler uefa kupası 2. tur eşleşmesinde legia varşova'ya karşı deplasmanda oynadığı bir maç vardır ki adeta parmak ısırtmıştır.

yakışıklı durur kendisinde bir gün beşiktaş'ın kaleci antrenörlüğü. tıpkı kaleciliğindeki gibi kurtardığı her pozisyondan sonra "mrmic mrmic" diye bağırılırken bir yandan gözüyle maçı takip edip bir yandan da tribünleri eliyle selamlaması beklenendir mrmic. özlenendir mrmic.
hırvat milli takımında drajen ladiç'in arkasında ikinci kaleci olsa bile, bana göre beşiktaş'ta forma giymiş en kaliteli kaleciydi. geldiği sene tsyd kupasında son dakikalarda fenerli asker bülent'in penaltısını kurtarark kupayı bize getirmişti. bir valencia maçı vardır ki efsane olmuştur. ilk sezonun ardından geçirdiği sakatlık ve toschack'ın saçmalıkları sonucu takımızdan ayrılmıştı.
slaven bilic hırvatistan milli takımının hocası iken, bilic'in ekibinde kaleci antrenörlüğü yapmıştır. yanılmıyorsam lokomotiv moskova'da da bu durum devam etti. jose sambade carreira'nın kadrosuna dahil olacak mı acaba?


-- spoiler--

biliç geçen yıl beşiktaş'ın başına geçecekti. ancak son anda lokomotiv moskova'yı tercih etti. orada başarısız olması muhteşem bir teknik adam olduğu gerçeğini değiştirmez. türkiye'de yoğun bir medya ve taraftar baskısı olduğunu biliyor. fenerbahçe ve galatasaray kadro olarak çok daha güçlü olsa da, biliç onlarla mücadele edecek güçte

-- spoiler--

fatih terim'in euro 2016'daki kaleci seçimlerinin hırvatistan için avantaj olacağını söyleyen eski kalecimiz. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/futbol/537970/mrmic__terim_in_kaleci_secimi_bizim_icin_avantaj.html
adı beşiktaş'ın kaleci antrenörlüğü ile anılıyor.

kendisi de açıklama yapmış.

--alıntı--

bu teklifini eski kulübüm olduğu için kabul edeceğim. fakat hırvatistan milli takımı'nı da bırakmak istemiyorum. kulüp izin verirse iki takımı birlikte çalıştırmak isterim. ben de ailem de istanbul’a unutamıyoruz.

--alıntı--

http://haber1903.com/images/news/ih_mrmic-geri-donuyor-iste-o-aciklama-1467022230.jpg?v=1467022231
beşiktaş'ın yeni kaleci antrenörü olan, bana göre beşiktaş kalesini korumuş en iyi kaleciydi. cordoba falan yanında tırt kalırdı.sambade sonrasında sanırım tüm kalecilerin performansları 2-3 tık yukarı çıkacaktır.
eski ve iyi bir kaleci olarak beşiktaş'a faydalı olabileceğine inandığım kaleci antrenörümüz.sambade'nin metotları teorik olarak doğru gibi gözükse de kalecileri mental yönden hazırlamada yetersizmiş gibi bir izlenim bıraktı bende.taffarel'in lazio'da sakarlığıyla nam salan muslera'ya seviye atlatmasının büyük ölçüde onu mental olarak iyi hazırlamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
resmen beşiktaş'ın kaleci antrenörü olmuştur. kulüpten açıklama gelmiş.

--alıntı--

beşiktaşımızın formasını 1996-98 yıllarında giyen, başarılı kaleciliği ile unutulmaz isimler arasına ismini yazdıran marjan mrmic, yeniden yuvasına döndü.

kaleci antrenörü olarak teknik kadromuza katılan mrmic, futbolculuk kariyerinin ardından varteks varazdin takımında kaleci antrenörlüğüne başladı. 15 yıl boyunca hırvatistan milli takımlarında kaleci antrenörü olarak görev yapan mrmic'e 'yuvana hoş geldin" diyor, başarılar diliyoruz.

--alıntı--
beşiktaş ile ilk idmanına çıkmıştır.
--alıntı--

istanbul’a gelmekten çok mutluyum. yıllar sonra istanbul’a gelmek bana ayrı bir mutluluk veriyor. türkiye de epey gelişmiş beşiktaş da. beşiktaş epey yatırımlar yapmış, zaten belli oluyor. şampiyonluktan sonra daha da büyük yatırımlar yaptığını düşünüyorum. tolga zaten beşiktaş’ın kalecisi fakat geçen sezon şanssız maçları oldu. diğer kalecilerimiz boyko ile fabricio iyi kaleciler, başarılı kaleciler. üçünün de performansını hazırlık kampında göreceğiz.

--alıntı--
kale konusunda eline 16-17'sinde genç çocukların da verilmesini umduğum eski kalecimiz. olmuş bitmişlerden ziyade ham çocukları yetiştirmesi beşiktaş adına çok iyi olacak. bunun için alt yapıdan istediğini alamazsa iyi bir araştırmayla genç çocuklar alınabilir. şöyle kafamız rahat 10 sene düşünmesek kaleyi ne güzel olacak.
kaleciliğini çok net hatırladığım isim. refkleksleri oldukça iyiydi. komple bir kaleciydi. umarım kalecilerimize katkısı da büyük olur
  • /
  • 2