michael eneramo

  • /
  • 10
20 kasım 1985 nijerya'lı forvet oyuncusudur. sivasspor ve nijerya milli takımı forması giymektedir.
"fener zenci sever " cümlesinin nesnesidir.fakat bakmayın bugün 2 gol attığına, yakından tanırım kazmanın tekidir.
almeida'dan daha kazm olmadığını düşündüğüm futbolcu. neye göre, kime göre kazma adam sivas gibi düşüşte olan bir takımda bizim forvetimiz kadar gol attı. bizim zenci hayranı taraftarlarımız memnun edebilecek bir futbolcudur.
beşiktaş'ın görüştüğü oyuncuymuş.

http://skorer.milliyet.com.tr/eneramo-besiktas-tan-teklif-aldim/besiktas/detay/1704944/default.htm

allah için bütün gün yüzümüz gülsün bi kez de. güzel başladık öyle bitsin. bu ne allasen?
sezon sonunda sözleşmesi sona erecek ve bonservissiz transfer edilebilecek oyuncu. bana kalsa cüssesinin bile hakkını veremeyen ve sakatlıklardan da kurtulamayan hugo almeida'yı 3'e 5'e okutur, eneramo'yu bedelsiz katardım kadroya. fizik gücü ve fena olmayan tekniğiyle türkiye ligi'nde adeta bir bug kendisi. ha siz "adamlarda sow, drogba var biz eneramoyla mı oynuyacağız ya" diyecekseniz bilemem. transfer edilsin, edilmeli demiyorum, ancak bence almeida'yı gönderip alınması çok da değişiklik yaratmaz, oradan gelen parayla da takıma takviye yapılabilir.

hem şarkısı bile var; "ooy ramo, eneramo sevgilim, ramo ramo sevgilim, kalk döşekten yerine yaat"


--alıntı--

sözleşmem sezon sonu bitiyor. beşiktaş ve türkiye'den bir kaç takım menajerimle konuşuyor.ortada net bir şey yok

--alıntı--

gecen haftalarda hakkinda ' besiktasa gelmesini isterim ' dedigim oyuncu.
trabzonsporun peşinde olduğu bir diğer forvet oyuncusu. iyide aga zatn kadronda var 12 yabancı; daha ne yabancısı?
kartalbakisi.com sitesi haberine göre adebayor'u alamazsak alacağımız futbolcu.

http://www.kartalbakisi.com/futbol/adebayor-olmazsa-eneramo-h23018.html

adebayor nire? eneramo nire?

bonservisi elindeymiş.
emmanuel adebayor transferinin maddî açıdan gerçekle alâkasız oluşu düşünüldüğünde; bonservisinin de elinde olması nedeniyle, transferi bana pek de mantıksız gelmeyen forvet oyuncusudur.
gelse beşiktaş taraftarının çoğunlukla hoşnut olacağı futbolcu. uefa yok birşey yok kimse kimseyi kandırmasın adebayor da gereksiz roni'de. bize; ligde başarılı olacak, zirveye ulaştıracak, pahalı olmayan, ligi bilen adam lazım adam lazım o da bu adam.
tek kelimeyle berbat bir adam, beşiktaş'ın golcüsü asla değil. ancak sivas'ta, antalya'da oynar. zaten alınma ihtimali sıfırdır. bonservisi değil elinde, bilmem neresinde olursa olsun fark etmez bu durum.
beşiktaş kendisiyle ilgileniyormuş.

haberi ilk duyduğumda hiç hoşuma gitmedi ve tam eleştirecek bir şeyler yazıyordum ki açıp bir videosunu izleyeyim dedim. adam harbiden iyi dahası bizim taraftarın seveceği bir tip. yani eneramo bilmediğim adam değil ama bilmiyormuşum demek ki ya da dikkatli izlememişim. eneramo değil bu diye görüntülerini izletsen eminim birçok kişi gelmesini isterdi.
sivasspor'la olan sözleşmesini doldurarak kulüpten ayrılmış nijeryalı forvet.

teknik bir yoruma ihtiyaç varsa;

sadece şu şekilde kabul edilebilir olabilir, o da bilic (vurgula: 2'li forvet oynayacaksa), almeida'ya doğacak alternatif boşluğundan. almeida klasik target man tipi santrafor. yani teknik meziyetleri düşük, buna rağmen oyun içi görüşü yüksek ve fiziksel olarak fark yaratması dolayısıyla, pozisyona girenden çok pozisyona sokan ve pas istasyonu görevindeki bir forvet. bilic kafasında 2li forvete dayanan bir kadro kurgusu oluşturuyorsa, biri almeida tipi hedef adam, diğeri golü koklayan, defans arkasına koşu yapan, bitiriciliği yüksek poacher tipi forvete ihtiyacı var. pektemek, holosko ve ömer şişmanoğlu poacher tipine uygun, ancak target man olarak görev yapamayacak isimler.

yalnız işin şurası var, eneramo da tam bir target man değil, hatta diğer tip forvet için özellikleri daha müsait diyebilirim. güçlü, dayanıklı ve mücadeleci. ancak oyun görüşü zayıf ve pas istasyonu olamayacak bir isim. bunun yanında boyuna ve fiziğine rağmen toplu ve topsuz süratli, ikili mücadelelerde rakip defansı bezdirecek bir yapıda. zenci, ısıran forvet tipine uygun ama bir amokachi değil, çok beklentiye girmemek lazım. amokachi'nin iki tık altı diyelim.

transferini mümkün görmüyorum bu şartlarda ama, almeida'yı elden çıkaramayacaksak, hem almeida'nın hem de pektemek'in sakatlığa meyilli durumları yüzünden yarıştan kopmamak adına (ve tabi ki bahsettiğim şekilde 2'li forvet oynayacaksak) iki forvet tipine de uygun olan özellikleri dolayısıyla transferine olur verebilirim. tabi ki de uygun sözleşme yapılması halinde (+4'de duracak bu adama verilecek max 500b, yapılacak sözleşme de 1+1 yıldır).

duygusal değil mantıklı bakmak gerekiyor olaya, biz taraftar olarak çoğu zaman bunu yapamadığımız için elimizdeki değerleri daha kazanmadan öldürüyoruz böyle. eneramo transferi vizyonsuzluk değildir, öyle olsaydı erman kılıç'ı alan galatasaray, webo-holmen ikilisini kadrosuna katan fenerbahçe de vizyonsuz olurdu. ha almeida'yı gönderip eneramo'yu almak, vizyonsuzluk ve hedef küçültmek olur buna katılırım. ancak ihtiyacın olduğu yere transfer yapmamak da mantıklı değil. bıkmadık mı artık, en önemli maça sakatlık-cezalardan kafadan kaybeden kadrolarla çıkmaktan?

özetle;

almeida (eneramo) - ömer (pektemek, eneramo) şeklinde olabilir. isteyen holosko'yu da ekleyebilir, ama bence vedelaşmalıyız artık onunla.


not: (vurgula: "o kadar oyuncu tarama ekibi var dendi, bula bula eneramo'yu buldular?" diyecek olanlar haklıdır elbette.) son olarak, almeida'nın kontratı ortadayken de kulübün bu ekonomik yapısında başka bir üst düzey forvet beklentisine girmek de hayalcilik olur, söylemeden edemedim.
fizik gücü elverdiği müddetçe bu işten ekmek iyiyecek hücum oyuncusu. ancak bir forvete ihtiyacınız varsa ve koskoca evrende dönüp dolaşıp ulaşacağınız isim michael eneramo ise burada bir sorun vardır. ha mesele siyahi olmak ve nijeryalılık ise u20'deki (vurgula: olarenwaju kayode)'ye yönelmek kime ne kaybettirir?
gelmesini hiç ama hiç istemediğim futbolcumsu.
sözlük yazarlarının enseyi karartmasına neden olan forvet oyuncusudur.

yahu az sakin olalım, adam bonservis bedeli ödenmeden alınıyor. tabii ki yıllık ücreti, bu nedenle, bir miktar artış gösterecektir. he, yıllık 2 milyon euro civarında bir ücret verilecekse, ben de karşı olurum alınmasına, o başka. fakat, şikâyet edilen yönünün oyunculuğu olması, mert nobre ve filip holosko örnekleri düşünüldüğünde, bana anlamsız geliyor. koyunun bulunmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler muhabbetine getirmek istemiyorum tabii ama; eneramo, bu arkadaşlardan bir gömlek daha üstün bir oyuncu ve tüm ümitleri kendisine bağlayarak değil, rotasyon oyuncusu olarak alınıyor. özellikle deplasman maçlarında faydasını göreceğimizi düşünüyorum.

bu arada, transfer sonuçlanmadı henüz. gelin-güvey olmak da, şu an, yersiz.*
olur da transferi gerçekleşirse, bana çok eksi aldıracak oyuncudur. çünkü böyle bir durumda başta önder özen, fikret orman ve diğer yöneticiler için yazacaklarım çok ağır olacak. sezer transferini bile daha hazmetmemişken, böyle bir rezalet yaşanırsa her şey yeniden sorgulanır.
transfer edilerek büyük riske girilmiştir. bonservisinin elinde olması mantıklı bir gerekçe olamaz. benim az da olsa takip ettiğim gördüğüm kadardıyla beşiktaş'a faydalı olabilir. ancak beşiktaş'a faydalı olabilecek bir çok futbolcu bulabiliriz transfer etmememiz gereken. ya da öncelik sırasında ilk 10 a dahi giremeyen isimler sıralayabiliriz. umarım hayırlısı olur. önder özen'in vardır bir bildiği söylemcilerindenim.
bu futbolcu ayarında bir sürü yerli oyuncu bulunamaz mıydı dedirtendir. adam yedek kulübesine sürekli forma şansı bulan yabancılar sakatlanırsa falan girebilecek. tamam bedavaya alınıyor ama sozonun en az yarısını tribünde izleyecek bir oyuncuya yıllık garanti ücret vermek bana çok mantıklı gelmiyor. önder özen'e saygı duyuyoruz ama eleştirmekten de geri durmayacağız ki biraz daha faydalı olsun.
  • /
  • 10