milliyetçilik

dünya insanı karşısındaki en büyük engel. 1800lerden beri dünyaya bulaşan büyük bir hadisedir. akan kanın en büyük sebeplerinden.
anne babayı sevmek gibidir milliyetçilik. bir arkadaşınızı seversiniz canınızı bile verseniz ama tercih yapmaya kalksanız annenizi babanızı kardeşinizi seçersiniz . milliyetçilikte budur senle aynı dili konuşan aynı bayrağa saygı duyan aynı kültürden olan insanları sevmek diğer halklara göre toz kondurmamak diğer milletlerden çok daha iyisini olmasını istemek . ne zaman insanlar anne babadan değilde laboratuar ortamında üretilmeye başlar ( imkansız ) o zaman milliyetçilik biter . eğer bir engel teşkil ediyorsa sonrasını görürüz.
1789 fransız ihtilali ile dünyaya yayılayarak osmanlı imparatorluğu dahil çok uluslu imparatorlukların yıkımına neden olmuş düşünce akımı. ırkçılıktan farklı olarak diğerini yok etme düşüncesi içermez.
maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı...
son dönem cinayetlerinin moda sebebi. ayrıca sadece millet anlayışı da ayırmayarak din, mezhep farklarına kadar indiği de görülmektedir günümüzde.
kültür milliyetçiliğini ayrı tutarsak;kafatası veya kan sayımı üzerine kurulmuş bir milliyetçilik anlayışı kabul edilebilecek saygıdeğer bir ideoloji/olgu değildir.hiç kimsenin doğarken dilini,rengini,ırkını seçmek gibi bir lüksü yokken kim kime,neye göre üstündür veya alçaktır?
önce insan, demedikçe, bir halta yaramayacak 'ideolojidir'. insan ayrımcılığının, öncesi,sonrası olmaz.
bu güne kadar sebebini anlamadığım bir fikirdir. bir insanın sadece kendi soyu ile övünüp kendinin birşeyler yapmaması ne kadar kötü bir davranıştır. kişililsizdir. "tarihte türkler şöyleydi türkler böyleydi çine duvar ördürdük papaya yüzük öptürdük" ee şimdi durduk amerikanın bözüğünü biz öpüyoruz, israile dayılanıp dayılanıp kuyruğumuzu kıstırıyoruz, götü boklu suriye bile bize rest çekiyor. bence bu milliyetçilik adı altında saklanmaya çalışılan başarısız bir halkın çırpınması o kadar.


peşin peşin not : gelecek eksiler haklılığımın ödülleri olacaktır. bu kadarda arkadasındayım sözlerimin.
milliyetçilik ve ırkçılık birbirinden çok ayrı iki kavramdır.
milliyetçilikte yerli malını kullanmak örnek verilebilir.
ırkçılık hitler vede stalin in yaptıklarına verilebilen bir ideolojidir.asimilasyon yapmaktır.milliyetçilikte kötü bişe değildir.milliyetçiliğin kimseye zararı yoktur.nasıl ki ülkede ,kemalizmi,dini.solculuk kötü kullananlar olmuşsa aynı şey milliyetçilik içinde geçerlidir.eger şu dönemde herkes m.kemal atatürk ün gösterdiği milliyetçiliğe sahip çıksaydı kendi uçagını yapan bir devlettik en basit örneklemeyle.
dünya küçülmesi ve ülkelerin çok kültürlü hale gelmesiyle etkisini kaybetmeye başlayan kavramdır. ben buna çok inanırdım evvelinden, ancak görüyorum ki sadece insanları ortak bi şey etrafına toplamak amacıyla ortaya atılmış zamanında, ancak artık birleştirmekten çok ayırmaya yönelik. bunun yerine insancılık desek, hümanizm desek çok daha birleştirici olacaktır.
(bkz: volkan demirel'in milli maç öncesi stadyumu terketmesi)

tekrar gözden geçirilmesi gereken siyasi fikir. hem küfür eden için; hem volkan için
dünyada şu ana kadar çıkmış savaşların %90 'ının ana sebebidir. küreselleşen dünyayla birlikte, ileriki nesillerde ilkel duruma gelecektir. tabi bu tahminim çok ileriki nesiller için geçerli.

vatanını sevmek, topraklarını sevmek, kültürü sevmek olarak olumludur ve zararsızdır. ama iş milyonlarca insanı aynı kefeye koyarak, türk insanı muhteşemdir, türkler şöyledir veya ingilizler süperdir, ingilizler berbattır gibi genellemeler yapmaya getirildiğinde dünyanın bağnaz insanları peşine takmaya en müsait düşüncesidir.

o nedenle tarih boyunca ortaya çıkmış en psikopat liderler bu akımdan yararlanmışlardır, bu düşünceyi bağnazlıkla harmanlayıp kitleleri fanatik şekilde peşinize takma şansınız '' eğer halkınızın eğitim seviyesi düşükse '' oldukça yüksektir.

ırkçılıkla milliyetçiliği karıştırdığımıda düşünmeyin ayrıca, milliyetçiliğin bağnaz insanları fanatikleştirdiği versiyonu zaten ırkçılık olarak adlandırılır.

edit : yazının en başına ''akım ortaya çıktıktan sonra'' kelimelerini ekleyerek okuyabilirsiniz, haliyle olmayan akımın çıkarttığı savaşları o kümeye dahil etmek istemedim ilk insana kadar gitmeye gerek yok .
kardinal richelieu'nin stratejisiyle fransa'nın, otuz yıl savaşları'nda mezhepdaşları yerine protestanların yanında yer alması sonucu avrupa'da gelişen ve sonrasında diğer kıtalara yayılan siyasi akım. haliyle savaşların %90'ının çıkma sebebi falan değildir.
daha ayrıntılı bilgi için kitap okumanızı ya da -benim gibi- 5 yıl eğitim almanızı öneririm. hayırlı ramazanlar...
çocukluk hastalığı. kaşıdıkça kimilerinin hoşuna giden savaş bahanesi.
insanlığa en tehlikeli olan fikir.