moneyball

son 10 yılın kanaatimce yüzde bakımından neredeyse her dalda en sağlam oscar seçkisine sahip 2012 oscar'larında 6 dalda adaylığı bulunan müthiş film. capote'den 6 yıl sonra kavuştuğumuz umut vaadeden sevgili yönetmen bennett miller imzalı bu güzide film, şahsımın best picture adayları içinde en çok ödüle layık gördüğü filmdir.

pek çok kimsenin sevgisini kazanamamış, pek çok kimsenin ise anlayamadığı moneyball hayata karşı müthiş bir antitez barındıran şahane bir yapıt. bir çok bakımdan bir beyzbol filmi gibi algılansa da, filmden keyif almak için -benim gibi- hiç bir beyzbol bilgisine ihtiyaç yoktur. zira filmin bahsettiği -asıl şey- beyzbol hikayesi değildir.

bunu içim yanarak söylüyorum ancak brad pitt ilk defa oscarı bu ölçüde haketmiş olsa da ne yazık ki en iyi erkek oyuncu dalında heykelciği kucaklayamayacaktır. zira kulislerde konuşulan bu ödüle aynı oranda hasret olan george clooney'in (ki onun da hakkını verelim müthiş oynamış "the descendants"da) ya da yine büyük bir ihtimal jean dujardin'in alacağıdır. üzgünüm brad. sen hak ediyorsun ben biliyorum ama bu da gol değil...

amaaa en iyi uyarlama dalında ödülü almazsa bu defa bozuluruz işte oscar jürisi. çok hatanı sineye çektim. bunu affetmem. moneyball'a vermeyeceksen de the ides of march'a ver bu ödülü. yok gidip de başka bir filme verirsen yazıklar olsun sana.

filmin en büyük artısı müthiş uyarlanmış senaryosu ve miller'ın harikulade rejisi. en iyi yardımcı erkek oyuncu favorim jonah hill'in de müthiş oyunculuğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

moneyball gerçek hayattan bir öykü olması bakımında ayrıca çarpıcı. bir çok kavramı, değeri ve hatta meslek branşını reddeden, bunlara sırt çevirip bizim de hayatımızda önemli olan çok değeri önemsemeyip sadece matematiğe inanarak başarıya ulaşan bir looser'ın, billy beane'in öyküsü. belki bu sadece beyzbolda geçerli olabilirdi ama yine de insanın hayatında yeni bir ufuk açmaya yetiyor film. izleyiciye gerçekten bir şeyler katıyor.

moneyball ne bir beyzbol, ne bir "hadi bu maçı kazanalım", ne de bir başarı öyküsü. bir inat öyküsü. bir inanç öyküsü.

biliyorum akademi'nin tercihleri büyük oranda farklı olacak ama ben verdim gitti:

and the oscar goes to, best picture, best adapted screenplay, best performance in leading role and best performance in supporting role tooooo

moneyball.