nato'nun suriye operasyonu

önceden belirtiyim. olmamaış belki de hiç olmayacak operasyondur yahut tarihi değişebilir. bunu zaman gösterecek...lakin gidişatı anlatmak açısından açılmıştır bu başlık...aylar önce ortadoğuda başlayan isyan olaylarının şimdilik son halkası suriye ve yemen de görülmektedir..daha dün 37 isyancının ölümüyle sonuçlanan olayların bugün de devam ediyor...muhtemelen bu gösteriler ilerideki günler de daha da artacaktır...ortadoğuda başlayan bu isyan dalgasının suriye ye kadar gelmiş olması sıra acaba bize mi geliyor sorusunu sordurmaya başladı...nevruz bahanesiyle batman da ve çevre illerde yaşanmaya başlayan olayların ardından bu soru insanı ister istemez daha da ürkütüyor..sıra bize gelmez öyle şey olmaz diyenler dün batmanda ve suriyede yaşananların görüntülerini ard arda izleyebilirler...biz de petrol yok ama diyeceklere de 2011 polyanna takvimi hediye edeceğim...
http://tinyurl.com/5r8489v
olmamasi icin, beşar esad müdahelelere baslamistir.
zira kendisi 48 yillik olaganüstü hali kaldirmak istiyor diye bir haber okumustum son günlerde, yine ayni sekilde kendisinin , türkiye ile oldukca iyi dialoglari oldugu malum ve tayyip erdogan'dan da, bu yönde öneriler alindigi biliniyor. ayrica kendisi, bu olaylar olmadan öncede, bazi reformlari gerceklestirmek istiyormus lakin, cevresindeki kisiler, buna halkimiz hazir degil diyerek karsi cikmislar, ama bu son olaylar onun elini güclendirmis, reformlar konusunda. *
kendisinin, misir veya libya'nin yaptigi yanlislara düsecegini sanmiyorum.
ve düsmemesini de temenni ediyorum, zira su bölgede en iyi anlasdigimiz devletlerden birisi, eger bu tuzaga düserse, korkarim ki, bu ortadogu yangini türkiye'ye de sicrar.
hos zaten, ben bu olaylarin bize yönelik oldugunu düsünüyorum. pek tabi büyük bir cogunluk , ortadogu projesinin es baskanlarindan birisi de tayyip erdogan diyor lakin, erdogan, esbaskan olsa da olmasa da zarari biz görecegiz buna inaniyorum.
hatta su siralar gerceklesmeye baslayan, sivil itaatsizlik de buna canli örnektir.
http://dunya.milliyet.com.tr/esad-sikayet-etti-iran-vururuz-dedi/dunya/dunyadetay/27.06.2011/1407130/default.htm
adımları yavaştan atılan müdahale.-- spoiler--

abd temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi suriye'ye yönelik askeri müdahale tasarısını 10'a karşı 7 oyla onayladı.
amerikan temsiciler meclisi dış ilişkiler komitesi’nde gerçekleşen suriye oturumuna ellerini kırmızıya boyayarak eylem yapan protestocular damga vurdu.
protestocular, dışişleri bakanı john kerry’nin konuşması sırasında ellerini kaldırarak suriye’ye muhtemel bir askeri operasyona tepki gösterdi.
ancak suriye'ye yönelik askeri güç kullanımı oturumda 10'a karşı 7 oyla onaylandı.

-- spoiler--

abd temsilciler meclisi'nden onay çıktığına göre; orantısız bir şekilde, en yakın sürede başlaması kuvvetle muhtemel hâle gelmiştir.

ne için, kim için, ne adı altında... yine saçma sapan bir bahaneler silsilesi ve kasti olarak yaratılmış bir saldırı süreci izleyeceğiz.
arap baharı denen hedeyle somut olarak başlayan büyük orta doğu projesi ön hazırlık ayağını devam ettirecek operasyondur. herşey o kadar planlıdır ki, israil'in çevresinde ne kadar devlet varsa iktidarsızlaştırılmış durumdadır şu an. ee bizde de bu projeye eş başkanlık yapmakla övünen bir başbakan olduğu sürece, geleceğimizi tahmin etmek pek güç olmasa gerek.