necati yücel

pek çok beşiktaş taraftarının gayet iyi hatırlayacağı, uzun bir dönem beşiktaş'ta görev yapmış tecrübeli masör. konuşulanlara göre yeniden beşiktaş jimnastik kulübü sağlık kurulu'na dahil olacakmış.
fikret orman'ın kişisel tercihi ile beşiktaş futbol takımında masör olarak tekrar görev başı yapan masör. fakat oyuncular ve sağlık heyeti bundan pek memnun değil gibi
fikret orman'ın, takımı 3 gün boyunca incelemesine izin verip, sakatlıklarla ilgili rapor istediği masör. raporunu sunmuş ve konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş.


-- alıntı--

benim üç günlük varlığım bazı arkadaşlarda rahatsızlık yaratmış olabilir. ama yönlendirilmiş futbolculardan da rahatsızlık duyan olabilir. rahatsızlık duyan, önce bu sakatlıkların cevabını ve çözüm yollarını söylemeli. beşiktaş büyük bir camia ve hataya yer yok. polemikler amaca hizmet etmiyor. ben bu işte duayen noktasındayım. tek ilgilendiğim sakatlıkların nedenlerini tespit etmekti.

incelememde üç temel prensibin eksik yapıldığını gördüm. birincisi koruyucu hekimlik dediğimiz nokta. bir adale gurubunun fazla çalıştırılması, diğerinin zayıf bırakılması bile sakatlıklara davetiye çıkarır. bu tür ciddi orantısızlıklar var. ikincisi, açma-germe çalışmalarında kişiye özel ayarlamalar yapılması ve süre ile ilgili aksaklar var. üçüncüsü, tedavi süreleri az. günde bir tedaviyle, 90 kiloluk futbolcuyu istenen sürede sahaya döndüremezsiniz.

almeida günde bir kez tedavi oluyor. kendisiyle yaptığım görüşmede 'en az iki kez tedaviye girmelisin' dedim. bilimsel olarak gerekçesini anlattım, rahatsız oldu. gerektiğinde de olacak. biz futbolcuları bırak biri, günde üç kez tedaviye aldığımız oluyordu. her şey futbolcunun keyfine bırakılmaz. almeida'nın sakat ayağıyla destek ayağında farklılık var. sağ ayağındaki esneklik düşük. normalde sol bacağın esnemesi daha yüksektir. bu farkı gidermeniz gerekir. arka adale daha kısa, maksimum esneklik şart. açı kaybı varsa, germe ile açılmaz. oğuzhan'ın kalçasındaki sakatlığı dentinho'ya göre daha iyi durumda. kalça sakatlıkları az görülür ama daha hassastır. özel bir takım uygulamaları var.

ben raporumu ve izlenimlerimi başkanımız fikret orman'a sunarak görevimi karşılıksız olarak yaptım ve noktaladım. bu benim camiaya olan borcumdur. bunun dışında çalışma noktasında bir teklif gelirse oturur şartları ve sistemi konuşuruz. her zaman hizmete hazırım ancak bu anda benim işleyen bir sistemim var.

-- alıntı--

http://www.kartalbakisi.com/futbol/cagirdilar-kosa-kosa-gittim-h19081.html
metin tekin'in, görev aldığı yıllarda sakatlanan oyunculara özel oldukça sıkı antrenman programları hazırladığını söylediği masör. dolayısıyla her futbolcu o dönemde sağlığına aşırı özen gösterir; sakatlanan sporcunun -necati yücel'in kendisine vereceği antrenman programına tabi tutulacağı için- morali bozulup yüzü asılırmış.
sakatlıklarla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş kişidir.

http://haber1903.com/besiktas-27725-cenk_tosunun_sakatligini_arda_turanda_yasamisti.html