noktalama işaretleri

nereye geldiklerini bilir ama hiçbir zaman uygulayamazsınız. hatta bu küçük simgecikler yüzünden öss kazanamayıp, üniversite okuyamayıp, ipsiz sapsız yollarda veya evde kalan kızlarımız/erkeklerimiz bulunmaktadır.
basit bir örnekle önemini vurgulayabiliriz.

- oku da, baban gibi eşek olma.
- oku da baban gibi, eşek olma.

en sevdiğim anlatım bozukluğu örneğidir.
(bkz: nokta)
(bkz: virgül)
(bkz: noktalı virgül)
(bkz: soru işareti)
(bkz: parantez)
(bkz: iki nokta üst üste)
(bkz: kesme işareti)
(bkz: ünlem)


şeklinde sıralanması mümkün olan işaretler bütünüdür. cümlenin anlamının değişmesinde önemli rol oynayabilirler. bu nedenle sözlük içinde de kullanmalı ve kullandırılmalıdır.
bakınız içerisinde kullanılmaması gereken işaretlerdir. *
#82025'nin hala geçerli olduğu işaretlerdir. *
koskoca paragraf yazılıp bir tanesi bile kullanılmadığı zaman, karşınızda dakikalarca nefes almadan konuşan biri varmış hissi uyandıran işaretler. ne anlatıyorsun birader, hangi cümle nerede başlıyor, nerede bitiyor, bir dön bak yazdığın şeye be kardeşim. misal ben bu entry'yi şöyle yazsam, aynı şekilde anlaşılır olacak mıydı?

"koskoca paragraf yazıp bir tanesi bile kullanılmadığı zaman karşınızda dakikalarca nefes almadan konuşan biri varmış hissi uyandıran işaretler ne anlatıyorsun birader hangi cümle nerede başlıyor nerede bitiyor bir dön bak yazdığın şeye be kardeşim misal ben bu entryi şöyle yazsam aynı şekilde anlaşılır olacak mıydı"

istemsiz olarak derin bir nefes aldım. yapmayın böyle şeyler.
dikkat edilmesi gereken işaretlerdir. bazı entry'lerde 6 cümle yazılmış sadece sonunda nokta var. kesme işareti kullanılmamış vs. dikkat etmek lazım vesselam.