okullardaki tek tip kılık kıyafet kuralı

artık mazide kalmış kuraldır. resmi gazetede yayımlanmış. artık kız öğrenciler baş örtüsü takabilecekmiş. aferin iyi iş becerdiniz.
durumu olmayan öğrencilerin üzerine ne giyeceğini kimse konuşmuyo. öğrenci bakacak kendi üzerindekine sonra bakacak karşısındakine. ezilecek büzülecek 1-0 yenik duruma düşecek,psikolojisi bozulacak belki de. biz bu eleştiriyi yaparken karşıt görüşlüler de diyolar ki, kıyafetin sınırları belirlenmiş, maddi durumu kötü olan öğrenciler güzel kıyafet giyenleri dışarda da görüyor her yerde var. a be örümcek kafalım bir insanın tanımadığı birinin üzerinde güzel kıyafet görüp iç çekmesiyle, kendi konuştuğu tanıştığı arkadaşının kendinden maddi olarak üstün olduğunu hissetmesi arasında dağlar kadar fark var.

ayrıca ilkokullara, düşünceleri tam anlamıyla gelişmemiş beyinlere türban taktırarak ne yapmak istediğiniz gayet açık. islamda dayatma yoktur lafı da kur'an da yazıyor. sizden müslüman olsa kaç yazar,kinli ve kirli yaratıklar.

bakın biri yorum yapmış ne kadar hoşuma gitti

---------------ayırıcı---------------
almanya ise tersine tek tip giyime gecmeyi tartisiyor... tek maksat cocuklar arasindaki marka giysi merakinin sosyal bir adeletsizlik yaratmasinin önüne gecmek.. bizde sosyal adaletsizlik had safhada ama serbest birakilma fikri sirf türbanida okula sokabilmek.. maksat farkli, sosyal adalet anlayisi farkli.. bizim gibi ülkelerde serbestlik hep yanlisa odaklanir zaten.. özgürlük deriz ama turbani takan bir kizimizin özgürlügü zaten zorla elinden alinmistir, din korkusuna sesimiz cikmaz.. ayrica zengin fakir arasindaki ucurumda daha belirgin hale gelecek, fakir cocuklar iyice ezik hissedecek..
---------------ayırıcı---------------

devam edin böyle aferin.
görünüm açısından bütünlük yaratmakla birlikte sorun olan kural.

anne ben yarın ne giyeceğim sorunsalı kat ve kat artarak gidecek. türkiye geneline bakıldığı takdirde herkesin zengin bir hayat sürmediği ortada. kişi başına düşen milli gelir olması gerekenin çok altında ve durum böyleyken hadi gidin istediğinizi giyebilirsiniz demek o çocukları ilk önce havalara uçursa da gün gelip mutsuz olmalarını sağlayacak.


sanırım fransız okullarında bu kural devam ediyormuş. oldukça mantıklı.
dünyanın en saçma kuralıydı. çocuk sanki okulda görmeyince anlamıyor fakir olup olmadığını. görecek, bakacak, isteyecek, alamayacak, ukde kalacak, ağlayacak, özenecek, üzülecek...hepimiz yaşadık çocukluk böyle bişey zaten. ben magnum bizim şehirde satılmıyor sanıyordum küçükken.
okullarda sonlanan cezaevlerinde gündeme gelen uygulama.