ot gibi yaşamak

hayatında hiçbir sosyal aktivitesi olmayan sadece yaşadını devam ettirmek için asgari ihtiyaçlarını karşılayarak yaşayan genellikle depresyon sonunda görülen insan modeli
hayattan hiçbir beklentisi olmayan insanın yaşam felsefesi.
içindeki potansiyeli dışavurma fırsatlarını es geçip, sıradan insanlar gibi yaşamak eylemiyle eşdeğer eylem.
ye,iç yat osman,akşama gel osman.
sadece bir yere bağlı, sadece tek işi yapan ve sadece tek bir şekilde yaşayan insan modelidir.
otun hangi ot olduğuna bağlı olan yaşama şeklidir.*
---------------alıntı---------------
bitki olmak istiyorum,ot olmak..
tek eylemim fotosentez yapmak olsun hatta mantar olayım,fotosentez bile yapmayayım.
menfaatim neredeyse o tarafa gideyim.güneş çıkınca güneşe,su bulunca suya yöneleyim.
sentrozomum,golgi aygıtım olsun ama beynim olmasın..günlük olsun herşey en fazla mevsimlik..dünüm,yarınım olmasın..ağaç bile olmayayım,kazara çınar hiç olmayayım.baharla merhaba diyeyim yeryüzüne,hissettiğim sadece yapraklarıma değen rüzgar,sabahları düşen çiğ olsun he bir de ağustos'ta yağan yaz yağmuru..
renki bir çiçek olmalıyım belki de.ama gül değil..nilüfer olabilirim mesela..köküm bile olmasın,su üstünde salınayım.renklerim hayranlık uyandırsın ama kıskandırmasın..beni gören sadece kuşlar olsun,arılar olsun ki tomurcuğumdan döl alsınlar,başka vadilerde çiçek olayım.
tek olmalıyım,kaya dibinde,tepe başında,göl kenarında..olmasın yoldaşım,bağım,vatanım..
ölümüm toprak üzerinde olsun,filizlendiğim yerde,kendi santimetrakeremde..ecelimle olsun sonum,güneşsizlik veya susuzluk öldürsün beni,günüm gelince diğerleri gibi kayıtlara geçmeden bitsin yolculuğum..
---------------alıntı---------------

*
yıllardır sürdürmekte olduğum yaşam tarzıdır.

ne yapsan keyif vermiyordur artık; gitarın bile yüzüne bakmaz olmuştur, fişi takıp amfiyi açıp çalmaya üşenirsin; yorgunsundur.
mutlu olamıyorsundur artık; iş stresi, yoğunluğu, yönetici baskısından illallah demişsindir; ki bu durum iş dışındaki saatlerinde de eziyet çekmene neden olup zihnini sürekli meşgul etmektedir.
değer verdiğin biri de yoktur hayatında; zira tüm değer verdiklerin keder vermiştir sadece sana; içersin, unutmaya çalıştıkça hatırlar, daha da içersin.
insanların yaşam amacı haline gelen şeyler senin için hiçbir anlam ifade etmiyordur; onlara karşı direnirsin, sonuç alamazsın. kenara çekilirsin yine olmaz, üstüne gelirler. başı ezilesi bir yılandır çünkü senin fikrin.

sonunda ne mi olur? genç yaşta bezmiş, umudunu yitirmiş, insanlardan beklentilerini geri çekmiş, amacı olmayan bir "şey" haline gelirsin. yapacaklarının, yapmak istediklerinin en acı tecrübelerini önceki yıllarda ziyadesiyle yaşadığın için; hiçbirini yapmamaya karar verirsin.

işte böyle bir eylemsizlik durumudur.