padişah

uzun yıllar bu toplumu yönetmiş, devletin başındaki
sibel can tarafından seslendirilen bir şarkı:
bu devirde kimse sultan değil
vezirgan değil
hükümdar değil
bu kadar güvenme hiç kendine
kimse şah değil
padişah değil..
gibi komik sözleri vardır.
recep tayyip erdoğanın kendisini yerine koyduğu ve orta çağ düzenine başlık eden kimseye verilen unvan...
en belirgin özellikleri, kardeş katilliği ve oğlancılık olan hükümdarlar.

ek: ne yazık ki eksileyince tarih değişmiyor.
en belirgin özelliklerinden bir tanesi de taht için kardeş ve evlat katilleri olmasıdır. *

(bkz: kanuni sultan süleyman)

(bkz: fatih sultan mehmet)
devlet politikası gereği türk tarihçiliğinin eseri olarak itin götüne sokulan yöneticilerdir. ne yapsalar yaranamazlar bu adamlar millete, çünkü sistem bu insanları kafamıza kendisi istediği figürlerde işlemiştir. hatalarıyla günahlarıyla, sevaplarıyla bu dünyada bir iz bırakmış insanlardır hepsi.

cumhuriyet yönetim şekli ülkemizde oturmuş ve taban tarafından tamamen kabul edilip sindirildiği için 1920li yıllarda ki o padişahçılık korkusuna gerek kalmamış olup artık tarihçiler tarafından yavaş yavaş bazı konular daha rahat konuşulur olmuş ve tarih haklarında daha doğru bilgiler vermeye başlamıştır.

olgun davranmak lazım. yıllarca memleketimizde geçmişi kötülemek maharet kabul edildiği için halen çok sert bir şekilde eleştirilmektedir. inanıyorum toplum yeterli olgunluğa ulaştığı zaman padişahların hatalarını da doğrularını da uygun ortamlarda güzelce tartışacaktır.

hakkında türk kaynaklarından çok yabancı ve tarafsız tarihçilerin ve ilgilrin ışığı altında değerlendirme yapılması gerkmektedir. zira kendi tarihçileri tarafından tutulmuş olan hiç bir not veya belge objektif olamaz.
bu ülkede atatürk kadar tartışılmayanlardır. atatürk'e dilleri pabuç olmuş başbakan ve onun elemanları aynı şeyleri bu kişilerin üzerinde tatbik etmesi gerekir.


-- spoiler--

padişahlık makamı türkiye büyük millet meclisi'nin 1 kasım 1922 tarihli anayasa değişikliğiyle lağvedilmiştir.

-- spoiler--*

birileri padişahlara oğlancı dedikçe, başka padişahlar da cesaret alıp, atatürk'e ''ayyaş'', '' sarhoş'' deme cüretini gösteriyorlar.
hatta bazıları da padişahlara yaranmak için atatürk'ü ''dikatör ve kadın düşkünü'' olarak gösteren belgeseller çekme cesaretini buluyorlar.

başkasının hassas olduğu noktalara dokunursan karşındaki de de senin hassas olduğun noktalara öyle bir dokunur ki, elinden gelen tek şey sinirden küfür etmektir.

şimdi soğuk bir su için ve sakin olun...