paramparça aşklar köpekler

meksikalı yönetmen alejandro gonzález ıñárritu'nun 2000'de çektiği ilk uzun metrajlı filmi. 2001 yılında “en iyi yabancı film” dalında oscar ve altın küre adayı olan film, şikago, tokyo, cannes, los angeles, moskova, havana film festivalleri gibi pek çok uluslararası festivalde toplam 30 ödül aldı.

spoiler--

konusu

film meksiko'da geçen ve buluşma noktaları bir trafik kazası olan üç farklı hikayeyi anlatır. işsiz genç octavio, ağabeyinin karısı susana ile evden kaçarak uzaklarda yeni bir hayat kurmayı istemektedir. köpeği cofi'yi kaçması için gerekli parayı toplamak için dövüştürür. uysal bir ev köpeği olan cofi usta bir dövüşçüye dönüşür. kardeşinin karısı ile yaşadığı aşk ve soyguncu ağabeyi ile sorunları giderek karmaşık bir hâl alır.
aynı esnada 42 yaşındaki daniel güzel manken valeria ile birlikte yaşamak için ailesini terk eder. yeni hayatlarını kutladıkları gün valeria trajik bir kazada sakat kalır. bu kaza sonucu valeria'nın sakat kalması ve köpeğini kaybetmesi, aşklarını yıpratmaya başlar.
yıllarca hapis yattıktan sonra kiralık katil olarak çalışan eski komünist gerilla el chivo, idealleri uğruna eşini ve çok sevdiği kızını terketmiştir. octavia ve valeria'nın da bulunduğu kaza yerine geldiğinde cofi'yi bulur, onu alır ve iyileştirir. bu karşılaşma, onun acı dolu geçmişiyle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. cofi eski mutlu, sakin günlerine kavuşmuştur ancak artık gizli dünyasına sakladığı vahşilik ve şiddet, el chivo'yu çok üzecek sonuçlar doğurur. el chivo, cofi ile ne kadar benzeştiğini görür, kafasına silah dayadığı cofi'nin "ben bana öğretileni yaptım" bakışı ile kendi iç çatışmasını tekrar yaşar ve köpeği vuramaz. kendisini ölü zanneden kızına sesli bir mesaj bıraktıktan sonra cofi ile uzaklara gider.
octavio kazadan yaralı kurtulur. ağabeyi bir banka soygununda hayatını kaybeder. susana, octavio ile uzaklara gitmeyi reddeder.


spoiler--

ukte: cengizselcuk