psikoloji

davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalıdır. hem insanlar hem de hayvanlar üzerindeki çalışmaları kapsar.
yunanca ruhbilim anlamına gelen psikoloji 125 yıllık bir bilim olarak yeni olarak tanımlanabilir. wundt'un almanyada kurduğu ilk psikoloji laboratuarı ile deneysel alana adım attığı söylenebilir. temel olarak klinik, deneysel, sosyal, gelişimsel gibi alanlardan oluşur ancak ihtiyaçlar nedeniyle zaman içinde bu alanlarda endüstriyel, adli vs. gibi ayrışmalara gitmiştir.
bazı sözlük yazarlarında kesinlikle bozuk olduğuna inandığım ruhsal durum.
halk arasında, sadece klinik psikologların yaptığı işi kapsadığı zannedilen ama kapsamı çok daha geniş olan, davranış bilimi. öncelikli olarak insan davranışını inceler. google araştırıp wikipedia okuyarak uzman olunabileceği zannedilen bölümler top 10 listesinde, tıp doktorluğunun hemen ardında, ikinci sırada yer alır. benzer şekilde; karşıdaki kişinin psikolog olduğu öğrenildiği an "ahan da vallahi gökte ararken yerde buldum, benim yeğenimin şöyle bir sıkıntısı var, nasıl yapsak onu?" şeklinde kişiyi daraltma konusunda, tıp doktorluğu ile zirveyi paylaşır. anlaşıldığı üzere, mesleğimdir. bu arada başta bahsettiğim klinik psikologlar, dizilerde, filmlerde gördüğünüz işi yapan psikologlardır. ancak ben onlardan biri değilim. benim uzmanlık alanım gelişim psikolojisidir ama sanılmasın ki bu durum, ayaküstü bir şeyler danışma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. ne de olsa binlerce ebeveyn var.
ben insan sarrafıyım diyen insanlardan tiksinmeme yolaçan bilim dalı..google lütfen psikoloji ile ilgili herşeyi kaldırsın..
dün senin tavsiye ettiğin psikiyatriste gittim ama bana kognitif yaklaşmadı hiç diyen insanlara bu yetkiyi sen veriyosun google..
psikoloji candır,kopar gidersin,bi maymunum olaydı keşke dersin,o maymuna keşke ben öğreteydim o hareketi dersin..ama türkiyede kuş yada fareyle çalışabilirsin sadece..burda maymunlar sadece sirklerde sigara içip üzüm yemek için var..
ha bi de..psikoloji lanettir..insanları göründüğü gibi kabul etmene yol açan pembe gözlüklerin camlarını çamaşır suyuyla silip şeffaflaştırmıştır,herkesin ne olduğunu görürsün..
tercih döneminde aklımdan fıldır fıldır geçen bölüm. eğer sözlükte bu alanda okuyan veya mesleğini yapmakta olan varsa görüşmeyi çok isterim.
hammadesi zihinsel süreçler olan bir bilim dalı. aynı zamanda, tercih dönemlerinde idealist gençlerin en çok iştahını kabartan bölümlerden biri.

meraklısına kendimden örnek vereyim; ben sınava girdiğimde eşit ağırlık puanıyla tercih edilebiliyordu. yaptığım puan ise beni boğaziçi psikoloji ve ankara hukuk arasında tercih yapmaya götürüyordu. çok düşündüm, hani öyle böyle değil. psikoloji inanılmaz çekici geliyordu ama gerçekçi bir tercih yapmam gerektiğini düşündüm ve ankara hukuk'u başa yazdım. sonuç: marmara hukuk mezunuyum ve memnunum.*

ha bu arada;

(vurgula: final'le kazanacaksınız!!!)
deli gibi okumak istediğim ama sınav sonucunda 'istemekle olmuyormuş, çalışmak lazımmış' diyerek ardından hüzünle baktığım bölüm. içimde uktesin.
çok zor bölüm. bunu da geçen sene tek dönem almak zorunda kaldığım psy101 dersi tecrübeme dayanarak söylüyorum. tuğladan daha ağır kitabı, türlü türlü iç gıcıklayıcı konusu, testleri,sınavları ve deneyleriyle benim psikolojimi bozmayı başardı. bak aslında güzel konular yok değil ama beni çok derinden yaraladı bu ders. psikoloji okuyan arkadaşların pamuk gibi insanlar olması gerekiyor. ben mesela ingiliz edebiyatı okuyorum, sınavda çıkacak öyküleri, şiirleri okumasam bile bir şekilde demagoji yapıp konuyu bildiğim bir şeye getirip yüksek not alabiliyorum. psikolojide o yok. ske ske okuyacaksın o sayfaları.

dersten geçebilmek için bir dolu deneye katılmıştım kredi karşılığında, yine iyi, kafayı kırmadan geçip bıraktım kendisini.

sonuç: bilmiyorum lan şimdi, yani psikologlar iyi para kazanıyor algısı var ama mezun olana kadar sizin psikolojinizin sağlam kalıp kalmayacağı meçhul.
insan ve hayvan davranışlarını görgül yöntemlerle inceleyen bilim dalı.
genelde hoşuma giden, giriş dersinin finaline 8 saat kaldığında nefret ettiğim bilim dalı.
mezunlarının işsiz kalmadığı üniversite bölümü.

kpss'den 10 net yapamayan adam gidiyor ceza evi de olsa bir kurumda işe başlıyor. lan o adamın kendine hayrı yok bana nasıl hayrı olacak.

ama bu bölüm mezunlarından bir tanesi var ki a dostlar hem çok zeki çok güzel, alacam o kızı.
genelde bende bozuk olan ve güncellemesi bir türlü gelmeyen uygulama.