rap

(bkz: gerçek)

hakkında denilebilecek tek şey bu. çünkü; kimi 10 yıllık dostluk bitince şarkılarda kavga eder üstelik 10 yıl kadar sürer,* kimi eski karı koca şarkıyla dövüşür,* kimi 3 dakikalık hayat dersi verir*, kimi başbakanla davasını yazar,* kimi elinde 2000 cd ile gezip sanatını yaymaya çalışırken yakalandığı kanseri ve hayat savaşını yazar.* bu liste uzar gider..

şimdi gülben ergen ve hülya avşar kavgasını aklınıza getirin, petek dinçözle kocasını aklınıza getirin, hayat dersi veren bir pop şarkısı düşünün, şu şarkıcı şu yanlışa şu tepkiyi koydu ve davalık oldu diyerek bi popçu bulun, şu popçu müziği uğruna akıl hastanesine yatıp kanser veya hayati bir hastalık atlattığını düşünün..

rap kültürünün poptan nefreti yine bu gerçeklik de saklıdır;

"bebekte 3-5 turunda şeytan diyo bi track yap yaza denk gelsin" *

bebekte 3-5 tur at annem sen, yaza doğru yap ki diskolar çalsın biraz da soyun miss. ama demişler ki;

"magazinimi bırak gerçeklerime soyun" *

1'e örnek : ceza vs sagopa
2'ye örnek : rapangels vs atakan
3'eörnek : her şeye rağmen
4'e örnek : pit10
5'e örnek : sansar salvo


not : tek tek link de verebilirdim ama zaten her şeyi başlıklarına yazmışız. rap aslında sensin, benim, siyaset ve halk; hayatın ta kendisi. yoğun olduğu için tercih edilmiyor olabilir, ancak kalitesi tartışılamaz.
açılımı rhytmic african poetry (ritmik afrika şiiri) olan, normalden biraz hızlı ya da çok çok hızlı yapılan müzik türü. hiphop kültürünün bünyesindedir. zamanında icra etmişliğim vardır. geri dönesim de yok değil.