rutkay aziz

1947 istanbul doğumludur. asıl adı aziz rutkay'dır. avusturya lisesi'nde isimler soyadlarından önce okunduğu için ismi rutkay aziz olarak kalmıştır. aslen tiyatrocudur. sayısız tiyatro oyununda rol almış ve yönetmiştir. yine bir çok filmde ve dizide rol almıştır.

türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biridir. 'sanatçı' kelimesinin tam karşılığıdır rutkay aziz. 48.si düzenlenen uluslararası antalya altın portakal film festivali'nde yaptığı konuşmayla sanatçıların nasıl insanlar olması gerektiğini bir kez daha herkese göstermiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=sdaxdo9t_iu
bir ülkenin sanatçılarının,o ülkenin gerçeğinde nasıl kaybolmaması gerektiğini herkese göstermiş önemli bir şahsiyettir. sanatçının görevi topluma 'pembe gözlük' takarak bakmak değil,gerçeği olduğu gibi yansıtmaktır.
medyanın 'korkudan' konuşamadığı bu dönemde,bir beyefendinin çıkıp bu kadar yüreklice konuşabilmesi,bu ülkenin geleceği açısından umut verici bir ışıktır.
bana kalırsa uyuşturulmuş ve sindirilmiş televizyon ve gazete medyasını bir kenara bırakıp,gerçekten halkın elinin değdiği sosyal medya kurumunu, sözde 'porno' yasaklarına kanmayarak korumaya çalışmamız,bu gibi beyefendilerin arkalarında güç hissedip,halkın yararına konuşmasına da büyük etken olacaktır.
yanlız herşeyi içine sürüklediğimiz gibi 'rutkay aziz fan clup' açıp,duruşu zedelememek ve ciddiyeti bozmamak gerekir.
bir sanatçının hala var olduğunu kanıtlayan kişidir ve bir ajda pekkan'a sanatçı diyen biz * bu adama da sanatçı demekteyiz.artık gerisini siz düşünün!
gerçek bir sanatçı olduğunu cümle aleme göstermiştir.
antalya altın portakal film festivali'nde yaptığı konuşmasıyla çok doğru konuştuğu halde devleti kızdıracak olan , helal olsun dedirtendir.
etkileyici konuşmasından sonrasında hayatı ile ilgili ne gibi değişiklikler olacağını merak ettiğim adam. zira bu ülke de iktidar ile paralel olmayan bir çok insan, zulüm görmekte, içeride tutulmakta veya sanat hayatı tehdit altına girmektedir. dedikleri sonuna kadar doğrudur ve altına imza atılır
aziz nesin şiirlerine ayrı anlam katan sestir
gerçek adının aziz rutkay olduğunu öğrendiğim ana kadar; "adam nasıl oluyor da adını kızına soyadı olarak verebiliyor laaan!?" diye uykularımı kaçıran zat-ı şahane.

öğrendik de gözümüze uyku girdi, şükür.
televizyonda sergilediği oyunculuğunun vasat olduğunu düşündüğüm ancak bir gün tiyatro sahnesinde izlemeyi ümit ettiğim sanatçıdır.
en beğendiğim yönü ise egemene karşı boyun eğmeyen tavrı olmasıdır ve farkını altın portakal film festivalinde yaptığı konuşmayla da sergilemiştir.

http://www.izlesene.com/tv/ntv/video/rutkay-azizin-konusmasi-ayakta-alkislandi/4854357