sabah sabah sinirlenmek

kendini bilmez bir veya birkaç kişinin ağzından çıkan boş laflarını kafaya takma durumu.
günün kötü başlamış olması demektir. ancak her şey başladığı gibi bitmez.
sakin olun arkadaşlar. güzel günler göreceğiz
bir yıl içindeki sabahların %85'inde yaşadığım durumdur.
kafasına kafasına indirilecek bir mesai arkadaşınız varsa *, her sabah müdahil olacağınız durum.
genelde uykuyu çok seven kişilerin yaşadığı duygudur. erken kalkmak zor gelir.
lise yıllarında karşıma geçip espri yapmakta olan en yakın arkadaşlarımdan birinin ağzına sol aparkat çıkarmama neden olan durum.
hala da anlam veremiyoruz, çocuk "lan ağzıma vurdun ağzıma, niye yaptın lan!" deyip duruyor, ama sabahları çok nemrut oluyorum yapacak bir şey yok.
daha önce de belirtmiş olduğum gibi ( #110260 ), her sabah kahvaltıdan önce düzenli olarak yaptığım spordur. tavsiye etmiyorum ama. yıllar önce bir sabah, kardeşimin okul müdürü ile aramda çok fantastik diyaloglar geçmişti, sırf bu sebepten. evdeyim, uyuyorum, telefon çalıyor. okuldan arıyorlar, kardeşim okula gitmemiş. benim bir şeyden haberim yok, "yoo gelmiş olması lazım" falan diyorum. net olarak da hatırlamıyorum konuşmaları ama kardeşimin, sesime uyanıp bir anda karşımda belirdiğini ve benim "aa evdeymiş tamam ya" dediğimi çok net hatırlıyorum. * bunun üzerine karşımdaki kızdı tabi. ben de "napabilirim canım aaa uyuyorum ben, haberim yok bir şeyden" falan gibisinden çemkirmiştim. o "napabilirim" çok meşhur oldu sonra, annem ve kardeşim halen unutmamış. hatırlayıp gülüyorlar arada. ben de "demek ki beni uykumdan uyandırıp abuk subuk sorular sormayacakmışsınız. anlayın artık bunu." diyorum. uyandıktan sonra bir süre kendi haline bırakın bizim gibileri. biz kendimize gelince haber veririz zaten.
"solundan kalktın herhalde" tepkileri ile karşı karşıya kalmanız olasıdır.

misal benim sağ tarafımda duvar olduğu için hep solumdan kalkar, sabah sinirimi de bu bahanenin üzerine yıkar geçerim.
(vurgula: sinirli uyanma)nın kardeşidir. genel bir mutsuzluk haline işaret eder, hafife alınmamalıdır. gerçi şöyle de bir şey var ki, ben sabahları mutlu uyanan çok insan tanımadım sözlük.

yani düşünsene, herif/kız kalkıyor böyle götünden kelebek fışkıran iyilik perisi gibi gülümsüyor devamlı falan... "yat aşağı lan, benim canımı sıkma" diye kafasına vurursun. yaparsın bunu sözlük.

ben de şahsen çok süper uyandığımı söyleyemem. hele ki iş günleri... sabahları ilk 15 dakika tersliyorum insanları la bildiğin. kimi zaman arkadaşım "olm sabah niye tersledin la beni?" diye sorduğunda hatırlamazdan falan geliyorum. hatırlıyorum esasında ama utanıyorum açıkçası yaptığımdan.

neyse, sabah sinirine birebir olduğunu düşündüğüm bir parçayla devam ediyoruz beraberliğimize. stereophonics'ten geliyor: have a nice day...
üyeleri arasında bulunduğum durum. başkanlık için adaylığımı koydum geçen gün.

kendime gelmem için 1-2 saat geçmesi, beynime oksijen gitmesi gerekiyor.

edit: sabahları her daim sinirli olduğumdan, sinirli uyanmanın tanımı gibi olmuş biraz, idare et.
bi sigarayla nötr olabilecek durum.