samatya

fatih ilçesinde kocamustafapaşa civarında yer alan, rakısı güzel, mekanları güzel, balıkları enfes, midyesi baştan çıkartan şahane muhit.
televizyon ekranlarında görüldüğü anlar için;
(bkz:ezel)
(bkz:ikinci bahar)
eş dost hep beraber kutlama yapılabilecek mekanlara sahip semt
büyük ölçüde tarihi dokusu korunmayı başarılmış olan , istanbul fatih'te bir semt.
ankara'nın en güzel kumpirini yapan yer.
az sonra banliyö tren nostaljisi yaparak bakırköyden hareketle ulaşacağım ...hali hazırda ince bir esinti var havada devam etmesini dilediğim , samatya sahiline vardığımda rakı balık eşliğinde "sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar" diyeceğim semt...
sahili, rakı balığı, enfes mekanlarıyla fatih e can veren güzel semtim.
agios mhnas ortodoks kilisesi'nin bulunduğu semt. kilise 1782'de büyük samatya yangınında harabe olmuştur ve 50 sene sonra sultan ıı. mahmud zamanında restore edilmiştir. 6-7 eylül* olaylarında tahrip edilen yapılardandır.


-- spoiler--

bugun, samatyada 5. saldiri oldu...


yasli bir ermeni kadin dovuldu, kirilan gozluk gozune batti, sabah ameliyata aliniyor..
yarin, carsamba, ıhd ve ayse gunaysu, dernek olarak samatya karakolu ya da bağlı olduğu aksaray'daki emniyet amirliğine basınla birlikte gidip, orada hem basın açıklaması yapacak hem de yetkililerle görüşüp protestolarini ve somut önlemler beklediklerini soyleyecekler..

-- spoiler--

genel müdavimlerinin güzel yemek için develiyi tercih etmesine rağmen hemen karşısında yer alan sedir balığı tanımadıkları için haklarında üzülüyorum, rakının tadı bile farklıdır orada. balığı müthiş!
http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetayv3&articleıd=1118426&categoryıd=77son olan olaylar endişe vermiştir. ermeniler de bizdendir ve bu toprakların sahipleridir. umarım yaşanan olaylar sadece hırsızlıkla alakalıdır ve kısa zamanda failleri yakalanır.
an itibariyle sarap içip sahilde denizin keyfini çıkardıgımız guzel mekan
akılda hep güzel bir tını bırakan semt.
ahmet kaya`nın yaşadığı semt.
benim canım rakı-balık istiyor diyen herkesi ağırlayabileceğim semt. şaka şaka hepinizi değil, karizma koydum.