savaş

savaş, ülkeler, bloklar ya da bir ülke içerisindeki büyük gruplar arasında gerçekleşen topyekün silahlı mücadele. savaşlar genellikle dini, milli, siyasi ve ekonomik amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilir. kullanılan silahlara, amaçlara, taraflara ve gerçekleştiği yerlere göre farklı şekillerde adlandırılırlar. örneğin nükleer savaş, meydan savaşı, iç savaş, dini savaş (cihad, haçlı seferi), dünya savaşı. karşı tarafı yıldırmak, maddi ve manevi zarar vermek için gerçekleştirilen silahsız faaliyetler de genellikle savaş tanımına dahil edilirler.

kısaca hiç kimseye huzur getirmeyendir.

özellikle yakın tarihe bakıldığında savaşların galip tarafı bulunmadığını görürsünüz. kan, gözyaşı, ağlayan çocuklar gibi klişeler -yerli yersiz her muhabbette dile getirildiğinden midir nedir- her ne kadar insanlar üzerinde artık yeterince etki uyandırmasa da savaşın gerçeği ve kaçınılmaz sonucudur. ekonomik bunalımları söylemiyorum bile.

şahsen savaşın ne menem bir şey olabileceğini uzunca bir süre önce silahlı bir çatışmanın ortasında kaldığımda anlamıştım. yani evet bir anda tesadüfen gelişti ve bir duvar arkası bulup serseri kurşunlardan yırtmıştık ve yıl gibi gelen 45-50 saniye sonunda silahlar sustuğunda saklandığım yerden bembeyaz olmuş bir şekilde çıktığımda anlamıştım savaşın ortasında kalmış insanların, evlerinde bile saklanacak bir yer bulamama halinin nasıl da gerçek bir şey olduğunu.

şimdi 2012 türkiye'si suriye ile savaş hazırlıkları içerisinde, tıpkı son 10-15 yılda ara ara olduğu gibi. en saf ve basit haliyle "savaş çıkacak mı?", bence çıkmayacak ama çıktığı takdirde bizden çok sınır illerinde yaşayan nüfusu düşünüyorum.******

yiğit bulut amca diyor ki, "suriye ile savaşırsak, türk ekonomisi rahatlar." esad, pardon esed'den arınmış bir suriye türkiye ile ekonomik ilişkilere yeniden başlarmış. bu da bizim için son derece iyi olurmuş.

ne desem ki...
sila tacirlerinin icadı. genelde karar verenlerin hiç bir tanıdığı veya yakını katılmaz savaşlara. ölen insanların hiç biri; savaş isteyen insanları tanımaz.
ne yazık ki; ülkemizde de çanları çalmaya başlamıştır.