simit

hamur ve susamın enfes birleşimi ile fırında çıtır çıtır hale gelen, yanında karper ve peynir de olduğunda tadına doyum olmayan enfes yiyecek...
özellikle ilkokul dönemlerinde oynanan, kendi kalenden "simiiiiiiiit" diyerek çıktığın andan, sesin tükenene kadar geçen ana itibaren bir arkadaşını ebelemen gereken, ebeleyemezsen de tekme tokat yumruk eşliğinde, taaki kalene dönene kadar ebene atladıkları oyundur...
ülkemizde ayaküstü atıştırma konusunda fast food'lardan daha önce gelen,heryerde lezzeti farklı olan,üzeri susamlı hamurdan yapılmış külçedir..
türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden birisidir.

(bkz: amerika'da simit sarayı açmak)
halka biçiminde, genellikle üzerine susam serpilmiş çörek...
türklerin zeki olduklarının bi kanıtıdır. normal yiyeceklere kıyasla maddi yönden uygun fakat aynı doyurucu özellikte olması herkesi simit yemeye sürükler..
dün gece resmen aşerdiğim, burnumda duyduğum kokusundan uyku uyuyamadığım yiyecek *ama ankara simidi en şahanesidir.
bazı kesimin susamlı tavuk olarak adlandırdığı yiyecek.
bel bölgesinde oluşan yağlanma ve genişleme için de kullanılan tabir.
sıcacık ve taze olarak bir insanın rüyası haline gelebilecek kadar lezzetlidir.bazen martılara "yem" olur sahilde,bazen sevgiliyle romantizmi bam telinden çalmak olur gönüllerde.nitekim güzeldir,her daim sanki bir ortak noktadır bir toplum insanca...
eski bir kumkapılı olarak meşhur kumkapı simidinin ne olduğunu bilen birisiyim sevgili sözlük..öncelikle kumkapı da bile artık o simidi yapamıyorlar çünkü artık fabrikasyon hale dönmüştür..orjinal kumkapı simidi gevrek hafif yanık olurdu ama şimdi nerdeee..fırının önünden geçerken,almadan mümkün değil geçemezdiniz..
ota *oka farklı isim verilen şehir olan izmir'de gevrek adıyla nitelendirilen susamlı hamurun fırında işlem görmesi neticesinde el arabalarında ya da başüstü tablalarında satılan enfes atıştırmalık. bulandan allah razı olsun diye bahsedilmesi gereken simitin ana vatanı kumkapıdır. * *
dünya kupası sonrası ilhan mansız nedeniyle tribüne gelen çekik gözlü vatandaşlara tribündeki fırlama tayfanın "japon suşhi turkish simit" diye ikram edip tanıtımını yaptığı türk icadı yiyecek *
(bkz: gariban döneri)
eskiden mahallelerde erkek çocuklar tarafından oynanan oyun ismi.

yaklaşık 2 metrekare bi alan kale olarak belirlenir. 2 farklı ebe kalenin içinde beklemeye başlar bu sırada etrafta diğer oyuncular kaledekileri kızdırmaya çalışırlar. kaleden her çıkan siimmiiiiiiiiiitttttt diye tek nefeste bağırarak diğer oyuncuları kovalar yakaladığını tekmelemeye başlar.

ebe eğer nefesini iyi ayarlıyamazsa kalenin içine geri dönmeden nefesi kesilir veya arada nefes almaya kalkarsa ( simit diye bağırırken ) kale dışında olan oyuncular ebeyi tekmelemeye başlarlar. bu sırada yardıma diğer ebenin gelmesi beklenir diğer ebe kaleden simit diyerek çıkıp gelene kadar yerdeki ebe tekmelenmeye devam edilir.

şimdi düşünüyorum da ulan ne işimiz var sadistmiyiz ne diye birbirimizi tekmeliyoruz. ama o yıllarda yenen tekmeler hiç düşünülmediği gibi çok da eğleniyorduk.
en güzel istanbulda yenilen aperatif atıştırmalık. zaten başka bir şehirde yemeniz de pek mümkün değildir. gevrek derler başka yerlerde ama simittir istanbulda yediğiniz. doyurucudur da.
çok yakında istanbul'da %50 zamlanacak besin maddesi. 1.5 lira olacakmış bir simit. fox anahaber'de gösterildiği kadarıyla bir simidin maliyeti 50 kuruş. üretici "ama susama zam geldi yea" diyerek meşru göstermeye çalışıyormuş. ulan susamsız simit yap o zaman fakirler için. 1.5 lira yapma da 75 kuruş yap. olmaz değil mi?

bu ülke böyle işte, gücü yeten yetene. simitçisine de* susamcısına da acımayacaksın. susam tacirinden* holding kodamanına hepsine diz çöktüreceksin boykotla. almayın lan simit, gece gece sinirlendim şimdi.
beni pek ilgilendirmese de fiyatı yani ankara'da 1 tl olduğunu bugün gazetelerden öğrendiğim susamlı, yuvarlak yiyecek.
susamsız versiyonu da var bu meretin. yıllar önce denemiştim: tadı rezalet. hiç denemeyin.
  • /
  • 2