şirketleşmek

anonimse ; türkiye de çok kolay eylem. her yer a.ş arkadaş. nedir bunun sırrı bilen açıklasın allaasen.
aslında bu tabir daha çok koll şti olup ya da adi şirket, esnaf olup da limited ya da anonim şirkete gidilmesi için kullanılır.

yeni ttk dan sonra anonim şirket olmak çok büyük önem arzetti. şirket sahiplerinin sorumlulukları yok denecek kadar azaltıldı. şöyle diyeyim;

limited şirket sahibi birisi şirketinin borçlarından şirketteki payı kadar sorumludur. yani ltd şirketin %20 ortağı olan birisi bu şirketin 100tl olan borcunun 20tlsinden sorumludur. kanun değişince akıllı limited şirket ortakları şirket türlerini hemen anonime çevirdiler. çünkü yeni kanuna anonim şirket yöneticisi şirket ortağı olmayan birisi olunca şirketin borçlarından yalnızca şirketin mal varlığı ile sorumlu olunuyor. ortakların mal varlığıyla ilgili bir sorumluluk söz konusu olmuyor. bu da ortaklar için bulunmaz nimet. sadece yöneticinin borçlardan dolayı bir takım sıkıntıları olabiliyor. gariban birini koy şirket yönetim kurulunun başına sen de sadece ortak ol şirketi boşalt git, devlet yöneticiden de gariban olduğu için bir şey alamayacak. sen hortumladığınla kalacaksın.

*