sivas kayseri

kenan başaran`ın iletişim yayınlarından çıkan "türkiye’nin en büyük futbol faciası"nın anlatıldığı ,1.baskısı ekim 2017 de yapılan 254 sayfa olup 23 lira fiyatla satılan kitabın ismi.


"17 eylül 1967’de kayseri’de oynanan kayserispor-sivasspor 2. lig maçı, futbol tarihimizin en büyük futbol faciasına sahne oldu. atılan taşlardan ve kapalı kapılar nedeniyle panik ve izhidamdan, 43 insan hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. izleyen günlerde, sivas ve ilçelerinde kayserililere dönük saldırılar oldu. izleyen 22 yıl boyunca, iki takım hep ayrı gruplarda tutularak, sahada karşı karşıya gelmeleri yasaklandı.

kenan başaran, erişilebilen bütün kaynakları, yerel ve ulusal basını taramakla kalmayıp, olayın çok sayıda tanığıyla görüşerek, facianın canlı bir hikâyesini anlatıyor. sadece futbol ortamımızdaki şiddet potansiyelini değil, ülkenin yerel-bölgesel, toplumsal, mezhepsel rekabet dinamiklerini de aydınlatan bir hikâye bu. avrupa’da yakın zamanların brüksel-heysel ve özellikle sheffield-hillsborough gibi büyük futbol facialarıyla ilgili, ciddi bir hesaplaşma süreci var. türkiye’de geçmişle hesaplaşmama geleneği, bu alanda da kendini gösteriyor. başaran, bu hazin geleneğinin kalın duvarında kocaman bir gedik açıyor."
kenan başaran imkanı olanın gidip dinlemesi gereken olaylara konu olan kitap...

"türk tarihinin en büyük faciası bugün caddebostan kültür merkezi’nde konuşulacak. bugün saat 19.30’da başlayacak ve gazeteci gökhan karakaş’ın yöneteceği panelde yazarımız ve yorumcumuz kenan başaran da @qbasaran konuşmacı olacak."