sixten veit

ekonomik kriz nedeniyle küçülme kararı alan beşiktaş'ın - yaa çocuklar inanmazsınız o zamanlar böyle kararlar alıyorlardı- 2001 yılında hertha berlin'den transfer ettiği alman orta saha oyuncusu şeklinde tanımlamak istiyor uçarı gönlüm ancak adam geldiğinde gördük ki alman desen böyle alman olmaz, futbolcu desen sahaya çıktığında gördük ki böyle futbolcu da olmaz. neyse şartları zorlayarak bir şeyler yazmaya çalışalım. efenim bu arkadaşın beşiktaş'a gelişi sancılı olmuştur. 2001 haziranının ilk haftası istanbul'a gelir. yöneticilerle masaya oturur paranın yanı sıra iki tane iyi süt veren inek ister. transfer komitesi'nin "ooo sıkı pazarlık edeceğiz anlaşılan, ne yapacaksın bakalım iki ineği?" sorusu üzerine "rasim dede'nin ineği sütten kesildi ona yeni süt anneler lazım" şeklinde yanıtlamış, ancak anlaşma sağlanamamıştır.

bunun üzerine kalbi kırık, gönlü yaralı sixten veit ülkesine döner ve energie cottbus ile anlaşır. o ara ineklerin parasını çıkarmak için taraftar dernekleri eşya piyangosu düzenler ve hasılat toplanır toplanmaz sixten veit istanbul'a davet edilir. ve 15 haziran 2001 tarihinde kendisi ile sözleşme imzalanır. imza esnasında bir tarafında yıldırım demirören diğer tarafında ise ibrahim altınsay oturmaktadır. neyse paşa altı numaralı formasıyla sahaya çıkar. çok önemli şeyler öğreniriz kendisini izlerken. topu sürerken geçen süre içerisinde yeterli birikim yapıp daire alabileceğimizi farkettik mesela. kendisinin içinde olduğu poziyonların tekrarını ağır çekimde izlerken görüntünün donduğunu zannettik meğer alakası yokmuş. misal, bir tarafa pas atmaya niyetlenirse pas yerine ulaşana kadar papa'nın din değiştirebileceği üzerinde türk televizyonlarında şiddetli tartışmalar yaşanmıştır.

dolayısıyla beşiktaş ile yalnızca dört maçta forma giyebilen veit, beşiktaş tarftarının zihninde en az yer işgal eden hatta hiç hatırlanmayan tek yabancı futbolcu olmuştur denilebilir. beşiktaş'tan ayrıldıktan sonra ülkesi almanya'da iki sezon daha union berlin ve hallescher fc formalarını giyer - terletmiş midir emin değilim ama giydiğine şüphe yoktur-. ve futbolu bırakır. futbol onu bırakalı yıllar olmuştur. şu sıralarda ne yaptığı bu satırların yazarını hiç mi hiç entrese etmemektedir.

yalnız esas oğlanımızla ilgili enteresan bir not düşmeli gençlik yıllarında (zira beşiktaş'a transfer olduğunda 32 yaşındaydı) yedi sezon (1982-1989) (vurgula: fc karl marx stadt) isimli bir takımda forma giymiştir. doğu alman kökenli bir arkadaş olduğunu anımsatırsak taşlar daha yerine oturur.
14 şubat 2012 sc braga beşiktaş maçından sonra aylakta çevirdiğimiz enfes muhabbet esnasında bir anda aklıma düşen futbolcu.adını tam hatırlayamamıştım 'viit' falan diyordum* neyse ki newcastle imdadıma yetişmişti.
ancak ben kendisini oynarken hiç izlemediğim için kendisi dirençli,yararlı bir ön libero olarak kalmış aklımda.* ulan harbiden hiç izlemedim ben bu adamın maçını ya,sıfır,bildiğin sıfır.bir tek sezon öncesi sarıyer sk ile yapılan ve yamulmuyorsam 1-0 kazanılan bir maçta yüzüne top mu çarpmış sakatlanmış mı ne,onu hatırlıyorum.ya işte öyle..