son sözü her zaman erkek söyler arkadaş

erkekler arasında geçerli olan durum. zira ortamda bayan varsa, olasılığı azalır
başlığın kendiside bir erkek son sözüdür.

(bkz: rahmetlide kırmızıda geçerdi )
yıl 1980-1985 arası. yazar bu cümlesinde yeni doğan bir genci anlatıyor. daaha ilk anlar ,hemşire kapıdan çıkar ve "nur topu gibi bir oğlunuz oldu" der babaya. baba o anda-2 saatte 1 paket sigara içmiştir- çok sevinir , eli ayağı titrer ve içinden "erkek adamın erkek oğlu olur ulan" der.

sünnet zamanı gelmiştir , erkekliğe ilk adım. kıyafetler alınır düğün ve mevlüd hazırlıkları derken " yumurtanın sarısı ... " faslı ile devam eden palyaçoo gösterisi . altınlar takılır , kınalar yakılırr

gel gelelim askerliğe. vatan borcudur . her türk gencinin yapması gerekn bir görevdir. 15 ay farklı renklerin dost ça mücadelsi yaşanılır vatan topraklarında , aynı siperde.

askerden sonra bi iş tutulur. para kazanılmaya başlanılır ve yapılan birikim ile , liseden beri flörd ettiğin kız ile söz nişan derken , bir bakmışsın gerdek gecesindesin. neyse burayı geçiyorum. yaş 35 e dayandı mı artık ufaktan tartışmaalar olmaya başlar. yok" şu böyle de şu öyle" gibilerinden.

erkek her zaman haklıdır ama , haklı gösterir kendini. kavga edilir hanımla , erkek konuşur ve tamam der biter , mevzu kapanır. ama diyemez ki başkasına (i: edepli edebinden susar edepsizde onu ben susturdum sanar.)
kadının böyle zamanlarda, genelde, susmakta oluşundan mütevellit, doğruluğuna katılmakta güçlük çekmediğim önermedir.
"tamam karıcım" diyerek tamamlanan durumdur...
var mı hani, delikanlıları görelim...