sözlük yazarlığı

temelini " yazmaktan keyif almak" duygusunun oluşturduğunu düşündüğüm yazarlık türü. zira burada yazdıklarınız için kimse size para vermeyeceğine göre sözlük yazarlığı, hayatı idame ettirmek için değil, yazmaktan keyif alındığı için yapılır. kendi görüşlerini ifade edebilmek, bunları diğer kişilerin de görmesini sağlamak ve farklı bakış açıları görüp bunlar üzerinde muhakeme yapabilmek gibi pek çok keyif verici noktası vardır.

sözlük yazarlığından keyif alan yazar, düşüncelerini başkalarıyla buluşturmak adına oldukça özenli ve seçici davranır. bu da özensiz entry sorunsalının önüne geçer zaten. fakat bazı durumlarda yazmış olmak için yazılmış ve hatta herkes tarafından bilinen, kimseye bir şey katmayan entryler de görmek mümkündür. örneğin elma başlığına sadece meyve yazmak buna bir örnektir. böylesi enyrtler yazarın okunurluğunu da düşürecektir.

bu nedenle sözlük yazarlığı öncelikle yazarın keyif alarak yapacağı bir aktivitedir. yazar kendi yazdıklarından zevk aldıkça şüphesiz ki okuyanlar da o yazarı okumaktan keyif alacaklardır. ve zaten sözlüğün gelişimi de ancak bu şekilde olur.
..
+merhaba, adınız ne hanımefendi?
-ben sözlük yazarıyım.

+ne güzel, nerede yaşıyorsunuz acaba?
-ben sözlük yazarıyım.

+anladım hanımefendi, çalışıyor musunuz peki?
-ben sözlük yazarıyım.

+peki, nerede yazıyorsunuz?
-ben sözlük yazarıyım.

+allah belanı versin be kadın!
-ben sözlük ya....

(bkz: kartal sözlük) *
sözlüğün geyik yapma ve sosyalleşme mekanı olmadığının farkında, beyninde ve yüreğinde söyleyecekleri olan ve bunu doğru formatta sözlüğe yansıtabilen yazarlıktır.
yaptığı tanımlarla yaptığı davranışların birbirine tezat olması durumunu yaşamaktır.*
sosyalleşmek ve yeri geldiğinde geyikte yapabilmek için bir araya gelen kişilerdir. kimi zaman devlet politikaları ile ilgili konuşurken, kimi zaman karşılıklı ağız dolusu gülerler. hayata dair bakışları olduğu ise su götürmez gerçektir
yazdığımız yer sanal bir yerde olsa, kimse yazdıklarından mesul olmasa da, sorumluluk gerektirdiğine inandığım iştir. daha açık konuşmak gerekirse;
*20 günde bir sözlüğe girip; bir konu hakkında görüş bildiren yazarlara atar gider yapmak,
*siz zaten salaksınız ben sizden akıllıyım tavırları sergilemek
*sözlüğün kendisini ucuz görmek, sözlüğü kalitesizlikle suçlamak
*insanların size sölükte yazmanız için ısrarcı olduğunu hatta yalvardığını söylemeye çalışmak
*kendi reklamını yapmak için sadece muhalefet yapmak

mantıklı gelmiyor. net. biraz daha delkikanlı olmakta fayda var.

peşin edit; entrynin şutmesafesişutpozisyonu ile yakından uzaktan alakası yoktur. ben canı sıkıldıkça gelip biz sözlük yazarlarına yazılarını lütuf eden kişilere sesleniyorum. çok biliyorsanız; yazıp kaçmayın.
aslında hiç beceremediğim,tamamen beşiktaşlı olduğum için yapmaya çalıştığım iş *
aslında hiç beceremediğim, türkçe'yi ve kurallarını az bilmeme rağmen kendimce karaladığım, şu kocaman yaşıma rağmen çoğu zaman ayar yediğim, bazen küstüğüm, manyak mıyım ben kime küsüyorum diyip geri döndüğüm, sadece bir kere inönü'ye gitmiş olduğum, hiç deplasman görmediğim* için bir çok kişi ya da yazar tarafından bir beşiktaş'lı bile sayılmadığımı düşündüğüm, bazen alakasız başlıklar açtığım fakat yine de herkese ve her şeye rağmen yapmaya çabaladığım yazarlıktır.
yazdıklarının sorumluluğunu bilmektir. örneğin sezonun ilk haftalarında siz istediniz böyle oldu, beşiktaş küçüldü, siz ekrem dağ a layıksınız, ben artık izlemiyorum sizin takımınızı, premier lig benim tercihim diyenler; şimdi neden gelip sözlüğe takım iyi yolda demiyor.
utanıyorlar mı yoksa? yoksa sözlüğü sadece eleştirmek için kullanıyor bu üstün zekalılar? yok arkadaş, eleştirirken iyi de bu takım sizi rezil rüsva edince de çıkın ortaya bi görelim boyunuzu?
ihl sözlük'te çok keyif verici ve ibret alıcı olan, kartal sözlük'te ise iç bunaltıcı ve hafakan bastırıcı faaliyet. ihl sözlük cennete bir kalaysa, kartal sözlük kozmik odada yalnız kalmaktır.
kartal sözlük kalkındırma projesi kapsamında parası neyse verip çalıştırmak istediğim meslek grubu/insanlar.

bize para verseler keyifli iş aslında. ama zaten çalışmak güzel olsa karşılığında para vermezlerdi.