spoiler

bir film veya diziden bahsedilirken, o film veya dizinin gidişatıyla ilgili önemli ipuçları veren insanlar vardır. hatta karşısındaki kişi "ben izlemedim dur anlatma." dediği halde, abartıp sonunu söyleyecek derecede ruh hastası olan türleri vardır bu insanların. işte onların verdiği o ipuçlarına spoiler diyoruz. kendilerine ne diyebiliriz, orası da bizim hayalgücümüze kalmış artık. * ayrıca, sözlükte de bir film veya dizi başlığında, film veya dizinin konusunu içeren entryler girmeden önce kullanmamız gereken ibaredir. örnekle açıklayalım:

--------------spoiler-------------
film hakkında öyle şeyler anlatmak ki, okuyanın izleme isteğini öldürmek.
--------------spoiler-------------
aracın arkasını yere bastırmak ve stabilite sağlamak amacıyla takılmış kanat.
filmler hakkında konuşurken kullanılması gereken araç. örneğin bir film ya da dizinin sonucunu söyleyecekseniz bunu kullanmanız elzemdir. unutmayın ki o dizi ya da filmi henüz izlemeyenler olabilir.
genelde film ve dizi muhabbetinden çok bir cümleyi alıntılarken kullanılan fasilite.

bir spor yazarının beşiktaş hakkında dediklerini yazarken spoiler kullanılıyoruz genelde. doğru mu yanlış mı bilmiyorum. bilen doğrusunu yazarsa güzel olur.
film, kitap ve dizi gibi edebi ürünlerin başlıkları altında entry yazarken oldukça dikkat edilmesi gerekendir. bir şeyi, okurken/izlerken sıfır bilgiye sahip olmak, okurken şaşırmak istemek herkesin en doğal hakkıdır. konu hakkında tartışmak da diğerlerinin en doğal hakkı elbet. işte sözlüklerde "spoiler" imi tam olarak bu işe yaramaktadır.

allah rızası için kullanın şunu. şaka değil bu söylediğim, çok büyük ayıptır yaptığınız.
pişmanlıktır.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/spoiler-verenlere-olum-tehdidi-119774
cok cok fazla abartıldıgını dusundugum yol tutusunu arttıran kanat. ya ufak tefek heyecan tamam da bazen harbı goy goy yapıldıgını goruyorum. moda oldu yaa soyleme boku cıkıyor.
ulan sen kac tane fılm bılıyorsun kotu sonla bıten(yuzde doksan bes) ya da esas oglanın oldugunu. cıkacak canavarı yenecek kızı kurtaracak kız da kaslı kollarına kendını bıracak. spoıler tamam ıyı bır sey degıl de verılen tepkıler bıraz popı davranısı gıbıme gelıyor.