tanrının varlığını ispat eden şeyler

(bkz: hurremsoultan)
beni o yarattı arkadaş,ispatın allah'ı.
tanrının olmadığını ispatlamaya çalışanların, olmayan sebeplerinden daha fazla somut olanıdır. zira inancı olmayan insan boşa yaşayan insandır.
ispat kelime anlamı olarak bir şeyin gerçek yönünü şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarmak demektir. tanrının varlılığının ispatlanması zaten bu dünya olgusu ile taban tabana zıttır. inanışa göre düşünüldüğünde; madem tanrı varlığını ispatlayacak delilleri sunacaktı o zaman niye bu kadar insanı kendisine inanıp inanmamakla test etme gereksinimi duysun ki? tanrının amacı kendisine inanılıp inanılmamasını test ise bunun gereği olarak kendisinin varlığını ispat eden şeyleri ortaya koymayacaktır. bu nedenle tanrının varlığını ispat eden hiçbir kanıt yoktur. ki bu tanrı yoktur anlamına gelmez.

inançsız insanın boşa yaşayıp yaşamaması mevzusu da tamamen kişisel bir değerlendirmedir. hayat boyunca yaptıklarına bakarak nazım hikmet boşa yaşadı ama tayyip erdoğan boşa yaşamadı diyebiliyorsanız zaten daha fazla söylenebilecek bir şey yok.
primus un yorumunun ilk paragrafına sonuna kadar katıldığım, ikinci paragrafında ise nazım hikmet ile tayyip karşılaştırmasıyla günümüzde inancı olan her insan akp lidir demek istediğini düşünmeme sebep olan başlıktır. belki söylemiş olduğum inancı olmayan insan boşa yaşayan insandır sözü biraz ağır olmuş olabilir ama hayatımda gelgitler yaşamış biri olarak sadece kendi içimdeki bir tecrübedir söylemek istediğim. ayrıca burda değil ama ekşi de tanrının varlığıyla ilgili hakaret niteliğinde okuduğum entry lere tepkidir yazdıklarım. sonuçta primus un söylediği gibi bu bir inanç meselesidir, herkes istediğine inanmakta serbesttir ama saygı gösterilmesi gereken en önemli hadisedir.
- olmayan şeyin belgesi olur mu? *
allah bizden benim varlığımı ispatla kabul edin demiyor ki.en baştan şartsız-şurtsuz kabul edin,yoksa oyarım diyor.daha neyi ispata çalışırlar anlamıyorum.inanıyorsundur veya inanmıyorsundur.mesele bundan ibaret.nasılsa sonunda götüne karıncalar dolmaya başladığında var mı yok mu anlayacaksın.
tanrı'ya inandık diyelim, bizi o yarattı ona da iman ettik. iş sadece onunla bitse başım üstüne, bir de elçilerine inanma olayı var. yanlış elçiyi seçtin mi yandı gülüm keten helva. sen hayatın boyunca düzgün yaşa, kimseyi kırma, iyilik içinde yaşa ondan sonra öl hadi cehenneme, sen yanlış adamın peşinden koştun.

(bkz: haksızsam haksızsan de)
7 milyar tane ayrı insan ve hayatın dizayn edilmesi.
bir iğnenin bile ustasız olamayacağına inanan insanın, şu koskoca ve düzenle işleyen kainatın ustasız olacağına inanması paradoksu.
mevlana'nın gereksiz gördüğü şeyler. mevlana'ya göre allah'ın varlığı sabittir, kulluğu ispat etmek gerektir.
inancı olmayan insan boş insandır yaklaşımını tamamiyle doğru buluyorum. ancak inanç meselesi sadece allah inancı değildir. insan başka şeylere de inanabilir. ideolojilere veya kendine uygun düşen bir hayat felsefesine sonuna kadar bağlı kalabilir. işin özünde ateizm bile bir inanç sistemidir çünkü ateist insan da allah'ın olmadığına inanır. sonuçta burada da bir inanç durumu vardır. bir insan hiç bir şeye inanmıyorum derken bile hiç bir şeye inanmamak tezine inandığını belli eder. bir paradoksa doğru gider bu ama inançsız varlık yoktur işin özünde.
  • /
  • 2