tcdd

telefondaki fon müziğini duyunca "nası yani" dediğim kurum.

(bkz: kara tren gecikir belki hiç gelmez)
hızlı treniyle birlikte ülkemizde sükse yapan kurumlardan biridir..
uzun zamandır edirne istanbul arasındaki seferleri bakım gerekçesiyle kaldıran kurumdur
tam bır devlet kurumudur. hıc bırseyı takmayan, yolcu memnunıyetı gıbı bır derdı olmayan ulastırma fırması
çocukluğumdan beri en çok kullandığım ulaşım aracının tekeli olan kurumdur..neye hizmet ederler,amaçları nedir halen anlayabilmiş değilim sözlük..ancak bir gün ankara ya mp3 üm ve çekirdeğimle gitmek yapacaklarım listesinde bulunmaktadır..he bir de yoğurt kabına konulmuş,peynirli börek te olmazsa olmazlardandır..
bir keresinde beni istanbul'dan ankara'ya 12 saatte ulaştırmayı, benim gibi sakin ve sessiz bir adamı bir vagon tuvaletinda sinir krizi eşliğinde sigara içerek aynaya yumruk attırmayı başarabilmiş kurum.
edirne-istanbul arası 5-6 saattir. kompartımanlı tren görmemiş arkadaşların hiç gereği yokken, sırf fantazi olsun diye denemeleri tavsiye edilir.
ihracatımızın yüzde birini taşıyan, ana yurdu dört bir yandan öremediğimiz demir ağlardır.
http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=1866

açıklamasıyla kimin elinde olduğunu çok bariz belli etmiş "devlet" kurumu.

demiryolu tarihsel gelişimini, rakamları tersten okutarak hükümet'in en büyük icraati olarak göstermişlerdir. dönemlere ayırmada hatalar yapılmıştır. doğrusu şudur;

(vurgula: 1- cumhuriyet öncesi dönem) :1923'e kadar olan dönemdir. osmanlı zamanına denk gelen dönemdir. sömürgeci ingiltere, fransa gibi ülkelerin at koşturduğu, deyim yerindeyse hiçbir sikim yapamadığımız dönemdir. her şey onların elinde ve emrindeydi. zira bu durum kurtuluş savaşı yıllarında başımıza büyük dertler açmıştır.

(vurgula: 2- cumhuriyet (atatürk) dönemi ) : 1923-1940 dönemlerini kapsar.* * bu dönem demiryolunda altın çağımızdır. bugünkü teknoloji ve dış kaynak kullanımıyla dahi o yıllardaki başarıya ulaşılamamıştır. ortalamaya vurursak 134 değil 221 kmdir. bazılarının kıskanmasına neden olan budur.

(vurgula: 3- karayolu ağırlıklı dönem) : bu dönem 1940-2000 dönemini kapsar. 2. dünya savaşının patlak vermesi ve amerikan uşağı yönetimin demiryolunu bırakıp karayoluna yönelmesi ile 1 arpa boyu ilerlememiştir. bu dönemdeki amerika'nın hibeleri ve o hibelerin karayoluna harcanması size bazı şeyleri hatırlatabilir. ortalama : 15,75 kmdir.

(vurgula: 4- 2000 sonrası dönem) : bu dönem gerek ab gerek abd'nin karşılıklı ve karşılıksız (!) yardımları ile gelişme gösterdiğimiz 2. önemli dönemdir. yamulmuyorsam ab'nin karşılıksız olarak 600 milyon karşılıklı olarak da 2,5 milyar dolar bir yardımı söz konusu şu ana kadar. bunun da ortalaması 89 kmdir.

not : şimdi bana koskoca tcdd yanlış/yalan mı söylüyor demeyin isterseniz. rakamları tersten okuttuğunu en başta söyledim. bu işi en iyi yapan kişilerin başımızda olması da tesadüf. değil mi?
türkiye cumhuriyeti'ndeki demiryolu taşımacılığını düzenleyen, işleten ve kontrol eden resmi kurumu...