üstteki entry'ye cevap niteliğinde entry girmek

yazılmasa çok daha iyi olacak, varlığından çok yokluğundan fayda görülecek entry
sözlükteki her yazarın belli bir format içersinde gerçekleştirdiği şey...kimse ben yapmıyorum demesin o yüzden bence..lakin bu yüzden yazdığı entry silinen bildiğim tek yazar kendimim...
aşağıdaki örnekte görülen türde entrylere verilen addır.
#86670

hatalı entry'nin yazarı, formatı boşverecek kadar delirmesinin gerekçelerini, gerek şurada #86676 gerekse merak eden kişilere, daha detaylı bir şekilde, özel olarak açıklamıştır. bu gerekçeleri tatmin edici bulmayan yazarlarımızın elinin altında "bildir" butonu, moderatörlerimizin elinin altında ise "çöpe gönder" butonu mevcuttur. tıpkı entry'yi beğenmeyenlerin elinin altındaki "eksi butonu" gibi.

sözlük formatına uygun yapılırsa dadundan yenmeyendir...
üstteki entryde yer alan bir cümleyi bire bir içerecek şekilde, açıkça cevap olarak yazılan entryler çöpe gönderilecektir.
çaylak yazarların en sık yaptığı hatalardan bir tanesidir. kartal sözlük inci sözlük ile karıştırmamak lazım. burada @1 e cevap verilmez başlığa tanım girilir a dostlar..
yazma konusunda ben dahil bir çoğumuzun düştüğü hata. genelde farkında olmadan yapılıyor ya, olmasa daha iyi.
yazılan yazılara sayı ve içerik açısından zenginlik katacağını düşündüğüm hata.
sözlüğün koyduğu bu yasak ya da kural, büyük üstad ilhan selçuk'un düşünüyorum öyleyse vurun sözünü anımsatıyor bana. *
*
formata uygun şekilde yapılırsa sorun teşkil etmeyecektir. örneğin, x kişi başlığı:

(vurgula: yanlış:) 1. şu şu sebeplerden dolayı, dünyanın en gereksiz insanıdır.
2. @1 hayır dostum gereksiz sana benzer. x çok kral adamdır.

(vurgula: doğru:) 1. şu şu sebeplerden dolayı, dünyanın en gereksiz insanıdır.
2. gereksiz olduğunu düşünenlerin, hakkındaki şu şu gerçekleri gözardı ettiği güzel insan.

özetle;
(bkz: sözlük formatı)
konu başlığından dolayı hatanın formatta değil de tavırda olduğunu düşündüğüm,sonrasında da aydınlatılarak doğru yöne sevk edildiğim hata. *
asla ve asla muhalefet etmemek anlamına gelmeyecek entryidir. küçük bir düzen içinde ver ayarı yoksa.
bu başlıkta çoğu kez ifade edildiği üzere, format dahilinde yapıldığı ve hakaret boyutuna varmadığı sürece hiçbir sakıncası olmayan eylemdir. misal bu entry de o kategoride. birbirleriyle yüz yüze bakan, beraber içen insanlar birbirlerine rahatça saydırabiliyorsa, bilin ki yüz yüze baktıklarında da birbirlerine her şeyi söyleyebiliyordur o insanlar. zaten bu sebeple birbirleriyle içebilmektedirler. örnek olarak da, arada ters düştüğüm yazarlardan olan dingoc'un yakın zamanda hakkımda yazdığı bir entryi gösterebiliriz:

#188438

yani olayın ne yüzsüzlükle ne de tahammülsüzlükle ilgisi yoktur. yazarlar birbirini atarıyla gideriyle kabul etmiş, yeri geldiğinde de yanlışlarını birbirlerinin yüzüne vurabiliyorsa, ortada gayet sağlıklı bir iletişim var demektir. şahsen, süreki birbirini pohpohlamaya tercih ederim ben. ediyorum da.
ekşi sözlük de dahil olmak üzere her sözlükte görülmesi muhtemel entry türü. esasen tanım içerse dahi üstteki entrylere fiziksel referans içeren entryler silinmelidir. cevap içermesi ayrı. fiziksel referans olmasıdır ölçüt. ama biz henüz tanım içermeyen entrylerle baş edemezken üstteki entrylere fiziksel referans içeren entrylerle uğraşmamız pek olası olmuyor.

daha halen "@12 sana ne yarram" "@5 güldüm piç" şeklindeki entryleri ve bazen de yazarları temizlemekle geçiyor zamanımız.
bazı yanlış anlamalara konu olması nedeniyle özellikle üstünde durulması gerektiğine inanıyorum. bizim sözlüğümüz için "cevap niteliğindeki entry" kavramından yazılan entry'nin kendisinden önceki entrylere fiziksel referans içermesi anlaşılmalıdır. peki bu ne demek? onu da hemen açıklayalım.

yazılan entry başka bir entrydeki düşünceleri çürütmek amacıyla yazılmış olabilir. bu entryi doğruydan formata aykırı hale getirmez. entrynin formata aykırı hale gelmesi için okunduğunda kendi başına anlam ifade etmemesi başka entrylere ihtiyaç duyması gerekir.

mesela diyelim ki "demokrasi" başlığında bir yazar x kişinin demokrasi hakkındaki düşüncelerini paylaşıp bir entry yazdı. biz bu entrynin hemen sonrasında "adam çok haklı" veya "bu adam resmen saçmalamış" dersek işte bu formata aykırıdır. çünkü bahsettiğiniz adam bir üstteki entrydedir. sizin entryniz anlam bütünlüğünü sağlamak için üstteki entrye ihtiyaç duymakta yani üstteki entrye fiziksel referans içermektedir. bu sepebledir ki entryniz kendi başına anlam bütünlüğünü sağlayamıyor ise silinir. fakat üstteki düşünceleri çürütme amacında dahi olsa kendi başına okunduğunda başkaca herhangi bir entrye ihtiyaç duyulmuyorsa bu entry format dahilindedir.

biliyorum ki kimse okuyup anlamaya çalışmayacak, zira okumaktan çok bol keseden sallamak geliyor işimize. sonra moderasyona bok atıp sıyrılıyoruz işin içinde.
tekrar tekrar okunması gereken bilgileri içinde barındıran başlık.

(bkz: bilmemek ayıp değil yeter ki çaktırma)
#190396

"sözlük formatının amına koymuş adamım olm ben"ciler çoğalmışken bir kere daha vurgulayalım.

sizin sözlük tecrübeniz kadar bilemeyiz tabi ama idare edin.
sözlük formatı g bendi uyarınca kartal sözlük kara suları içerisindeyken yapılmaması gerekendir. ancak maalesef -kendi adıma söyleyeyim- ben bile nadiren de olsa bu yanlışa düşmüyor değilim.

bir örnek verelim:

başlık: demba ba

entry 1: aslen konyalı futbolcu.
entry 2: konyalı değil, şebinkarahisarlı futbolcu. (konyalı olmasına atıf yapılması, aslında önceki entry ile ilgili. bu nedenle hatalı kullanım söz konusu; silinir.)
entry 3: aslen hataylı futbolcu. (o yanlış, bu yanlış dememiş. örtülü bir şekilde önceki entry'lere cevap var fakat açık bir işaret etme durumu yok. doğru kullanım; yoluna devam eder.)

bundan böyle şahsen bu konuya daha çok dikkat edeceğim. neticede forum değil, sözlük yazarıyız ve buranın şekli gerekliliklerine hepimiz uymak durumundayız. bizim kaçırdığımız başlıklar açısından hataya denk gelen diğer yazar arkadaşlar lütfen ispit mekanizmasını kullansınlar.

tanım: demba ba'nın nereli olduğuyla ilgisi bulunmayan başlık.
sıklıkla ihlal edilen sözlük kuralı.
her sözlükte milyonlarca kez yapılmış olandır. kalıbına uydurmak için önce tanım yapılır, ardından söylenecek olan söylenir.