kerami pestenkerani

Durum: 2445 - 0 - 0 - 0 - 25.06.2019 02:33

Puan: 19936 -

9 yıl önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar.

Hani hava topuna birlikte yükselecektik?
  • /
  • 123

kerami pestenkerani

kartal sözlük başlığı yerine anında göze çarpması adına bu başlığa yazıyorum. üstünkörü hesap kapatmayı aradım ancak ne yazık ki bulamadım. bu entirimi okuyan moderatörlerden tereddütsüz ve bana 'sen, hayırdır?' mesajı dahi atmadan hesabımı ve tüm entry'lerimi internet mezarlığının en dibine gömmelerini rica ediyorum.

feza gürsey

oldukça müstesna bir birleşmenin kıymetli mahsulü olan feza gürsey, doğumuyla birlikte yakaladığı bu genetik şansı gayet iyi değerlendirerek fizik ve matematik disiplininde dünyada nam salmış ve doğumunda emeği geçen ailesi gibi kendisi de müstesna bir şahsiyet olmuştur. zihni, adıyla müsemma bir enginlikte olan gürsey, adı bir çırpıda sayılan çok saygın okullarda kendisine rahatlıkla yer bulabilmiştir. ayrıca tonla şeyi kendine meşgale edinmiş hezarfen bir kişilik olduğunu da söylemekten bir beis görmüyorum. zaten neden göreyim ki? hezarfen olmak ayıp bir şeymiş gibi, alla alla ya. böyle bir cümle mi kurulur, o nasıl laf! kullandığım ifade için şu anda kendime kızdım ve bu ifadeyi yüz kızartıcı bir nişane gibi, aşağılayıcı bir damga gibi üzerimde taşımak için buradan silmemeyi ve metni aynen postalamayı münasip gördüm.
feza'nın kız kardeşinin adı da deha'dır. kaderleri rahme düştüklerinde çizilmiştir.

oğuz aral

türkiye'de karikatürist yetiştirme ekolünün ağababası. "hepimiz gogol'un palto'sundan çıktık" lafının bizim mahalleye uyarlanmış hali. "gereksiz taramalardan kaçının" ve mehmet çağçağ duyduğumu tahmin ettiğim "düşmüşün, düşkünün, engellinin mizahı olmaz" merkezli şiarların çıkış kaynağı.

robert mugabe

zimbabve fi tarihinden beri bu yarı ölü, bunak tarafından demir yumrukla yönetiliyor. mugabe'nin kendisinden oldukça küçük bir karısı vardır ki, muhtemelen yıllardır herifin ölmesini bekliyor. kadının öyle sansar, leopar, tekinsiz bir görüntüsü var.

atiba hutchinson

michael jordan gibi aşırı biçimli kafa şekli olan kanada'ya afrika'nın hangi nahiyesinden düştüğünü merak ettiğim sporcu kişilik. eddie murphy'nin de kafası söbü değildir, biçimlidir.

gregory house

sherlock holmes'tan esinlenilmiş tıp doktoru protagonist. sanırım daha ilk bölümde, hastaların, sağlıklarına kavuşmak için ilaç bağımlısı sakat bir doktordan medet umması ironisine değinilmişti. duyduğu fiziksel ya da ruhsal acıyı ve sakatlığını, aksilik ve istihzayla perdeleyen, dolu dolu ontolojinin içine düşmüş deli dahi kişilik. karakterin yaşadığı iç hesaplaşmalar değme rus klasiği seviyesinde. bu da gregory house'u dizi tarihinin en dolgun karakteri yapıyor.

gözlemlerime göre, diziyi izleyen genç kesim kesif house hummasına yakalanarak onun gibi davranmaya başlıyor. hatta aksak yürüyecek kadar patetik durumlara gark olanlarla karşılaşılmaktadır.

avatar: the last airbender

ateş krallığı, diğer uluslar olan su, toprak ve hava krallığına savaş açmıştır. halklar perişandır ve bu tam avatarlara göre bir iştir. çünkü dört elementi de bükmede mütehassıs olan avatarlar reenkarne usulüyle coğrafyada binlerce yıldır barışının teminatıdır. gel gör ki, avatar yüz yıldır piyasada görülmemiştir. bu işlerden el etek çektiği söylentilerine gölge düşürürcesine iki su kabilesi çocuğu tarafından bulunması sonucu varlığının duyulması piyasaları hareketlendirmiştir. ancak on iki yaşında, körpe bir hava bükücü olan aang adlı avatarımızın dünyayı kurtarmasından önce yapması gereken işleri vardır.

halil karaduman

çok değerli kanun virtüözümüz. tanpınar'ın leyla'sını öyle bir bestelemiştir ki, uçar gider. bilhassa prelüdü wagner ile morricone ile yarışır hatta.

şampiyonlar ligi golcüsü

1- şampiyonlar ligi'nde en fazla golleri atma marifeti gösteren golcüler. bunlar kupada üst turların gediklisi kulüplerde yuva yaparlar: c. ronaldo, messi, raul, van nistelrooy

2- attığı gollerle şampiyonlar ligi'nin mütevazı kulüplerine birkaç sene sıçrama yaptırmış golcüler: jardel*, shevchenko*, rushfeldt*

yazarların şu an dinledikleri şarkılar

krala selam, laik arabeske devam! feryat be babaa! alayına isyan, herkese mermi:

yazarların şu an dinledikleri şarkılar

erdal inönü

bugün vefatının onuncu yılı olan* pembe panter lakaplı siyasi. aslında onun gönlü fiziktedir ama ismet paşa'nın çocuğu olunca pek de beceremediği politikanın düzenbaz dünyasına adım atmak zorunda kalmıştır. saygın bir fizik profesörü olarak anılmak varken adım attığı bu dünya marifetiyle halk tarafından pembe panter diye sarakaya alınır oldu. sardalye gösterilmiş fok balığını andıran sesinin taklidi kıraathanelerden rüstem batum show'a, epey yapılırdı.
ayrıca madımak oteli katliamı kendisi başbakan yardımcısı koltuğundayken yaşanmıştır.

iyi parti

kurucu başkanları çıktığı programda karl popper, habermas, daron acemoğlu, ayşe buğra*, foucault referansları gösterince taha akyol'u "bir milliyetçiden bunları duymak.." şeklinde şaşkınlığa gark etmiştir. ancak bu kurucu genel başkan, kendisiyle ilgili karalamalara istinaden bir mitingde ise, "benim iffetime bir şey söylenirse bunun cevabını vermek önce kocama sonra oğluma vazifedir," merkezli şiddetten beslenen, popülist ve cinsiyetçi bir laf söylemiştir. çünkü taban iğrenç bir gazla çalışıyor. hatırlarsınız, yakın zamanda mafyöz bir zat on altı yaşındaki çocuğu istismar etmişti, iyi parti'nin de tabanını oluşturan milliyetçi kesimin yayın organı, haberi pedofili vurgulu değil de "sinan oğan'ın yakın adamı ibne çıktı" manşetiyle vermişti. çünkü sağcılık, zaten doğası gereği ayrıştırıcı, x'in y'den ayrıcalıklı olduğu görüşüne dayandığı için ve tarih boyunca yaptıkları şiddet yanlarına kar kalmış bu taban da kendi tayfasının bir başkasının vücut bütünlüğüne yaptığı ihlali, tekil zorbalığı, güçsüzü ezmesini umursamıyor hatta erkeklik göstergesi olarak görüyor. eee.. bu saydığım eylemlere bir de penetrasyonu eklediğinde ise tecavüz olmuyor mu zaten? şimdi bunların taban bu. buna bir miktar muhafazakar bir miktar da denyo chp'li ekleyince sana iyi parti'nin seçmen kitlesi çıkıyor.

bu bağlamda meral akşener'e bakınca, felsefi referanslar veren bu başkanın bugün atatürk, yarın hayırlı cumalar propagandası yaparak oy toplayacak sığlıkta olması çok üzücü. peki sadece üzücü mü? erbakan'ın milli görüş gömleğini çıkartan tayyip erdoğan ve abdullah gül'ün başı çektiği yenilikçi tayfayla akp'nin kuruluşunda yer aldı. öncesi çillerli dyp. ülkenin en karanlık sır küplerinden ağar'ın susurluk skandalından sonra içişleri bakanlığını bırakmasının ardından içişleri bakanı oldu. partide köksal toptan'ın yanında yer alıp çiller'e muhalif oldu, kaybetti. ağar'la yakınlaştı. sonrasında ise benzer dalgalı bir spektrumu var meral akşener'in.
sözlük jargonuyla konuşmam gerekirse meral akşener=burak yılmaz. paragraf başında sorduğum üzücü olup olmadığı sorusuna ek olarak meral akşener tehlikeli de. çünkü parlamenter sistem, demokrasi insan hakları, refah, her alanda özgürlük gibi nihai kriterler kadının sikinde bile değil. yanına alsın ali türkşen gibi işkenceyi savunan, devletin insan onuruna aykırı fiilinin nasıl çözülmelere neden olacağını öngöremeyen militarist tipleri. belki de bu adamlar, kendilerine biraz hukuk ve insan hakları eğitimi verilse akıllanacak iyi insanlardır, bilmiyorum. ama yanında yer aldığı insanların çeşitliliği ve kalibresi ile felsefi bilgisine rağmen sakil popülist söylemleri sonucunda meral akşener'in kesinlikle iyi biri olduğunu ya da söylemeyi çok sevdikleri o vatan, millet, devlet retoriğindeki kavramları bilse bile umursadığını düşünmüyorum.

iyi parti'nin vaatlerine de baktım. bu rejimde kurulmuş yeni bir partinin söyleyeceği temel vaatler olsa da birçok eksik ve detaya girmeme gözüme çarptı. bu konuda chp'ye benzettim. izninizle, chp detaysızlığına/dandikliğine birkaç örnek vereyim. 1- chp'li bülent tezcan'ın, tayyip erdoğan hakkında "faşist diktatör" tanımı yapsa bile asıl önemli husus olan, tayyip erdoğan'ın hangi fiilleri onu bu tanımı yapmaya ittiğini söylememesi. 2- uğur dündar'ın sunduğu halk arenası'nda gaza gelen hüsnü bozkurt'un coşkuyla "onları denize dökeceğiz" demesi. 3- taşak konusu olduğu dindar kesimin gözünü boyamak adına kılıçdaroğlu'nun ithal etler için yaptığı popülist besmelesiz kesim yorumu. 4- adalet yürüyüşü'nde gazetecilerin haksız tutuklu oldukları chp'liler tarafından söylense de
iddianamelerdeki suçlamalar ile delilsizliğe değinilmemesi ve yalaka basının yaptıkları ile tutuklu gazetecilerin karşılaştırmasının yapılmaması. jogging yapar gibi yüründü, mustafa kemal'in askeri olundu ve dönüldü.
takip ettiğim kadarıyla iyi parti'de de bunu gördüm. chp'ye istinaden biraz daha fazla bayrak sallanır ve bayraklarda atatürk logosu olmaz. ancak bu denli karalamalara, tehditlere engellemelere rağmen iyi parti'nin kurulabilmesi takdir edilesi. akp'liler parti için sabun köpüğü dese de iddialı bir parti olduğunu bildikleri için bu kadar yıpratmaya çalışıyorlar. meral akşener buna direndi. kılıçdaroğlu bu konumda genelde geri vitese takıyor. akşener, kulis oyunlarını da iyi oynayacağa benzer. parlamenter sistem için güçlü bir partinin varlığı iyi gibi görünse de demokratik bir parti değil iyi parti.

söylemlerinin içinin dolu olduğu ve nabza şerbet vermek yerine vizyonuna sebat eden iki lider var: toker ile demirtaş. hatta hdp'liler bu konuda akademik bir jargonda konuşabiliyorlar. meral akşener'in tek derdi, kendisinin kazanacağı güç gibi duruyor.

boy stepsi

bir basketbol oyuncusunun gece rüyasında saba melikesi belkıs'ı görerek kamyon devirmesi suretiyle sabah her santimetresine su tutma eylemi. antika kahramanımız aşil'in annesi onu bebekken tam sulamadığı için öldürülmesi bize boy stepsinin önemi konusunda bir ipucu vermektedir. gerçi aşil basketçi değildir ama olsundur, örnekler verilsindir. ayrıca bazı yörelerde bu harekete gusül stepsi denildiğine de şahit olunmuştur.

yaman okay

sevenleri, kendisini 40 metrekare almanya filminde dal und taşak görebilir. gerçi sevmeyeni var mıdır, bilemem tabii ama sanki sevmeyeni olmayan şanslı insan güruhundan biri gibi gelir hep bu iri kıyım ağbi. aynı zamanda meral okay ile evliydi.

gidon

sevimli ulaşım araçlarımızdan bisiklet ile motosikletin yol tutuş kumandası. bu aksam sayesinde makineye yön verilir. direksiyon ve dümenin üçüncü kardeşi de diyebiliriz.

bidon

açık deterjan almaya gittiğimizde musluklusuyla karşılaşacağımız plastik sıvı koyma zımbırtısı. mamafih bu zımbırtıyı insanoğlu riyakarca su kesintilerinde kurtarıcı mesih ilan eder.

mete atatüre

cambridge üniversitesi fizik profesörü rocker kişilik. yakın zamanda "ışığın ölçülemez denilen sesini ölçtü," diye gazetelere çıkmıştır. halbuki ışığın sesi olmaz, buradaki ses/gürültü ışıktaki dalgalanmadır. seksepalitesinden mütevellit* gq dergisi tarafından yılın erkeği ödülünü de kucaklamıştır zat-ı şahaneleri. ağzımızın suyunu manşetlerimize silerek kendisini izlemekteyiz.

scotch

metin ersoy

demokrat parti'nin hukuksuzluklarından yalnızca birisi olan, komünizm tehdidini(!) bertaraf etmenin önemli adımı nato üyeliği amacıyla yasamadan geçirmeden kore'ye asker yollaması neticesinde metin ersoy da yollara düşer. amerikalılar tarafından harry belafonte'ye benzetilir ve olaylar gelişir.

2017'nin cumhuriyet bayramı'nda hayatını kaybetti sevgili kalipso kralımız. o ayrık dişleriyle tebessümü kaldı yadigar.
  • /
  • 123
  • /
  • 48

feza gürsey


avatar: the last airbender


halil karaduman


erdal inönü


boy stepsi


gidon


bidon


mete atatüre


scotch


kylian mbappe


erdem uygan


space oddity


hook shot


veli saçılık


defterini dürmek


merhem


sen olsan bari


evrim ağacı


the best fifa futbol ödülleri 2017


ro-ro hücumu


  • /
  • 48
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 2445

sevişirken dinlenmesi gereken şarkılar

sylvia- pillow talk:
https://www.youtube.com/watch?v=na2x1040_gy
baby blues- barry white:
https://www.youtube.com/watch?v=zgmornttytq
barry white - can't get enough of your love baby
https://www.youtube.com/watch?v=x0ı6mhz5wmw
al green- let's stay together:
https://www.youtube.com/watch?v=coiıc3a0rom&feature=kp
eric clapton- wonderful tonight:
https://www.youtube.com/watch?v=qwprrael9-e&feature=kp
charles aznavour- she:
https://www.youtube.com/watch?v=nxazmreym88
serge gainsbourg - couleur café:
https://www.youtube.com/watch?v=ndok6nu9udo
serge gainsbourg- la chanson de prévert
https://www.youtube.com/watch?v=ızutdvjg-ck&feature=kp
serge gainsbourg -la javanaise:
https://www.youtube.com/watch?v=ujziafkvi5y
gainsbourg - the initials bb:
https://www.youtube.com/watch?v=nuzklvrhspm
serge gainsbourg - chez les ye-ye
https://www.youtube.com/watch?v=2a2rrdti8xm
boris vian - je bois:
https://www.youtube.com/watch?v=5qxkv1e6yzy
serge gainsbourg & jane birkin - je t'aime... moi non plus:
https://www.youtube.com/watch?v=glpdf6xx_j0
pink floyd - the great gig ın the sky:
https://www.youtube.com/watch?v=cvbce3ganxc
marvin gaye - sexual healing:
https://www.youtube.com/watch?v=rjlsiassuıs
marvin gaye - lets get it on
https://www.youtube.com/watch?v=x6qzn9xiuoe
marvin gaye - lets get it on:
https://www.youtube.com/watch?v=x6qzn9xiuoe
marvin gaye - what's going on:
https://www.youtube.com/watch?v=h-ka3utbj4m
george michael - faith:
https://www.youtube.com/watch?v=lu3vtngm1f0
bill withers - ain't no sunshine:
https://www.youtube.com/watch?v=tıdıqbv7spo
donna summer - love to love you baby
https://www.youtube.com/watch?v=upxizlns7go
labelle - lady marmalade:
https://www.youtube.com/watch?v=pf2otwl4ros
the rolling stones - honky tonk women:
https://www.youtube.com/watch?v=mf4kbnsbaz0
the rolling stones- rain falling down:
https://www.youtube.com/watch?v=tjhnsz2nofg
chris ısaak - wicked game:
https://www.youtube.com/watch?v=5d3nl1gzzuw
chris ısaak - baby did a bad bad thing:
https://www.youtube.com/watch?v=dpzq7zly3mı
madonna - like a virgin:
https://www.youtube.com/watch?v=zhw5rvvg2v4
captain & tennille - do that to me one more time:
https://www.youtube.com/watch?v=ry4ngf766n0
olivia newton-john - physical:
https://www.youtube.com/watch?v=vwz9vn40nca
charles mingus - moanin':
https://www.youtube.com/watch?v=__osyznvdoy
charles mingus- goodbye pork pie hat
https://www.youtube.com/watch?v=sxz9ez1aons
tony bennett - blue velvet:
https://www.youtube.com/watch?v=rsahazaar0o
nat king cole, unforgettable:
https://www.youtube.com/watch?v=fy_jrgjc1to
ella fitzgerald - all the things you are
https://www.youtube.com/watch?v=97p6gqnlo5y
ella fitzgerald & louis armstrong- dream a little dream of me:
https://www.youtube.com/watch?v=j6tmogxhoz8
billie holiday - crazy he calls me:
https://www.youtube.com/watch?v=_mitlcbhhz8
miles davis - ı fall in love too easily:
https://www.youtube.com/watch?v=nzpn0gxlkjo
summertime- charlie parker:
https://www.youtube.com/watch?v=7gwl29diadw
the cocteau twins - alice
https://www.youtube.com/watch?v=gsrslga5-w0
jeane manson - avant de nous dire adieu
https://www.youtube.com/watch?v=d6piquo4lja
brenda lee - all alone am:
https://www.youtube.com/watch?v=jjhvyu_y6xq
jacques brel- 'chanson des vieux amants:
https://www.youtube.com/watch?v=ua0ujonlmso
charles aznavour - hier encore:
https://www.youtube.com/watch?v=hyrf1cjopq8
özdemir erdoğan - canım seninle olmak istiyor:
https://www.youtube.com/watch?v=gjgjemv9xdq
terry jacks - ıf you go away:
https://www.youtube.com/watch?v=2ucfhp1kxaq
dean martin - sway:
https://www.youtube.com/watch?v=zsgcxzzu6io
dean martin- that's amore:
https://www.youtube.com/watch?v=8_cop8y6sws
dean martin- volare:
https://www.youtube.com/watch?v=ejzdjkuxgdw
ben e. king - ı who have nothing:
http://www.youtube.com/watch?v=1gqy9lt2-zw
jafferson airplane- white rabbit:
https://www.youtube.com/watch?v=wannqr-vcx0
jefferson airplane- somebody to love:
https://www.youtube.com/watch?v=uokp0aeit-a
janis joplin - piece of my heart:
https://www.youtube.com/watch?v=lpubıjzbode
the doors- light my fire:
https://www.youtube.com/watch?v=9isxrzyhjt4
the doors - touch me:
https://www.youtube.com/watch?v=peck9a-07pw
the doors - when the music's over:
https://www.youtube.com/watch?v=jlar-wlxmzy
teoman- ruhun sarışın
https://www.youtube.com/watch?v=4yep0mxorc8
tarkan- seviş benimle:
https://www.youtube.com/watch?v=ldrbhiaqgsk
dean martin - kiss:
https://www.youtube.com/watch?v=u5fpkegcxa8
urge overkill - girl, you'll be a woman soon
https://www.youtube.com/watch?v=gxlr_vawkmm
hess ıs more - yes boss:
https://www.youtube.com/watch?v=opqv4ipymsg
leonard cohen - ı'm your man:
https://www.youtube.com/watch?v=iw8rfho6ın8
lovage - sex (ı`m a):
https://www.youtube.com/watch?v=j9mrwpz-wos
orson welles, ı know what ıt is to be young:
https://www.youtube.com/watch?v=aaıdp_3rzca
pierre bachelet- emmanuelle:
https://www.youtube.com/watch?v=70lkblr3z0w
george michael - careless whisper:
https://www.youtube.com/watch?v=izgwdsrq1eq
kool & the gang - cherish:
https://www.youtube.com/watch?v=s09ludyx12g
christian adam - si tu savais combien je t' aime:
https://www.youtube.com/watch?v=-jg6lpjsw3m
jean francois michael - adieu jolie candy
https://www.youtube.com/watch?v=rd-lnsycnıe
stevie wonder - ı just called to say ı love you
https://www.youtube.com/watch?v=qwou3bnuu0k
stevie wonder-pastime paradise:
https://www.youtube.com/watch?v=_h3sv2zad6s
the moody blues - nights ın white satin:
https://www.youtube.com/watch?v=9muzyod4lh8
king crimson - epitaph:
https://www.youtube.com/watch?v=akqkubrxybc
lionel richie - hello:
https://www.youtube.com/watch?v=ubynt8jy7se
procol harum- a whiter shade of pale:
https://www.youtube.com/watch?v=mb3ipp-thda
engelbert humperdinck - a place ın the sun:
https://www.youtube.com/watch?v=pjpakrriasm
linda ronstatd - all my life:
https://www.youtube.com/watch?v=j5kjhxycpgc
amalia rodrigues - canzone per te:
https://www.youtube.com/watch?v=ysmboo2sfbe
andy williams - el condor pasa:
https://www.youtube.com/watch?v=ymmdby2gu0o
pepino di capri - roberta:
https://www.youtube.com/watch?v=ptdyxigoqju
jason donovan - sealed with a kiss:
https://www.youtube.com/watch?v=7ufgxqxebje
enrico macias -solenzara:
https://www.youtube.com/watch?v=n_nvkozaqys
simon & garfunkel - the sounds of silence:
https://www.youtube.com/watch?v=4fwyzwo1xg0
matt monroe - the music played:
https://www.youtube.com/watch?v=zwuyuoy2b4q
neil sedaka - you mean everything to me:
https://www.youtube.com/watch?v=d6syn7mur9e
don backy - casa bianca:
https://www.youtube.com/watch?v=26or2bcer-w
tom jones - delilah:
https://www.youtube.com/watch?v=cqık3te9coo
pierre sellin - el cordobes:
https://www.youtube.com/watch?v=hkobqv23tfg
charles aznavour -la bohème:
https://www.youtube.com/watch?v=a314pvrsqım
chris de burgh- lady in red:
https://www.youtube.com/watch?v=w_fdcbiv-lq

11 ocak 2016 barış için akademisyenler bildirisi

barış için akademisyenler, toplumsal olaylara ilişkin bir akademisyenler inisiyatifidir. on yıllardır türkiye cumhuriyetinin azınlık ulus kürtlerle olan şiddetli geçimsizliğini çözme gayesiyle hükümetçe yaratılan çözüm süreci adlı diyalog ortamına politik sebeplerle son verilmişti. buna müteakiben başlayan şiddet olaylarında türk devletinin evrensel hukuka uygun davranmadığı ve tekrar müzakere koşullarının sağlanması gerekliliği iddiasıyla 1128 akademisyen bu suça ortak olmayacağız diyerek bir bildiriye imza attılar.

tartışma yaratan bildirinin sonucunda akademisyenler özellikle politikacılar tarafından hedef gösterilmelerinin ardından oluşan infial dalgasıyla öğrencilerinden dahil yoğun saldırılara maruz kalmışlar, disiplin cezaları almış ve en sonunda da hiçbir kritere, kanuni bir dayanak olmadan keyfi şekilde fişlenerek ohal khk’leriyle okullarından ihraç edilmişlerdir. kamusal özellik taşıyan ve tüzel kişiliğe sahip okulları dahi kanuni dayanaksız kişisel açıklamalarla bildiriyi ve akademisyenleri kınamıştır. bu açıklamalar hukuk çevrelerince, üniversite yönetiminin bir futbol müsabakasında hakemin gösterdiği kırmızı kart hakkında açıklama yapmasının önünde ne gibi engeller olduğu yönünde soruların sorulmasına sebep olmuştur.

bildiri metni:

"bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!
türkiye cumhuriyeti; vatandaşlarını sur’da, silvan’da, nusaybin’de, cizre’de, silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.
bu kasıtlı ve planlı kıyım türkiye’nin kendi hukukunun ve türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.
devletin başta kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.
müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.
devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.”

kartal sözlük için öneriler

türkiye'de iktidara mürit yetiştirme amacıyla sıkça temelden değiştirilen eğitim sisteminin içler acısı haline neredeyse tek başına direnen, bilimsel boşluğun göbeğine çat diye evrim ağacını diken evrim ağacı topluluğunun yayın modelini uygulayabiliriz. evrim ağacı temel bilimler konusunda uluslararası çalışmalar yapan çok önemli bilim insanlarıyla üç buçuk saate varan konferans modelli video yayınlar yapmaktadır. bunun bir benzerini biz neden yapmayalım? özellikle futbol beş yaşındaki çocuğun bile fikir sahibi olduğu bir spor dalı. önceden hazırlanmış ve yayın sırasında yazarlardan gelen sorular moderatörlerce davet edilen sporculara sorulabilir.

futbolcuların, bilim insanlarına nazaran göz önünde oldukları ve tercümanıdır, menejeridir yayını nasıl karşılayacaklarının muammasını bir pürüz olarak görmekteyim. ancak 70’lerin eleğini asmış sporcularını genç kuşaklara hatırlatma ise vefa gösterme konusunda artı hanesine yazılacağına şüphe yok.

bu yayınlar evrim ağacı’nda olduğu gibi herkes kendi lokasyonunda video-konferans ile yapılacağı gibi yüz yüze de gerçekleştirilebilir. nihayetinde sözlüğümüzün radyo ile bir yayın tecrübesi bulunmakta.

iyi parti

kurucu başkanları çıktığı programda karl popper, habermas, daron acemoğlu, ayşe buğra*, foucault referansları gösterince taha akyol'u "bir milliyetçiden bunları duymak.." şeklinde şaşkınlığa gark etmiştir. ancak bu kurucu genel başkan, kendisiyle ilgili karalamalara istinaden bir mitingde ise, "benim iffetime bir şey söylenirse bunun cevabını vermek önce kocama sonra oğluma vazifedir," merkezli şiddetten beslenen, popülist ve cinsiyetçi bir laf söylemiştir. çünkü taban iğrenç bir gazla çalışıyor. hatırlarsınız, yakın zamanda mafyöz bir zat on altı yaşındaki çocuğu istismar etmişti, iyi parti'nin de tabanını oluşturan milliyetçi kesimin yayın organı, haberi pedofili vurgulu değil de "sinan oğan'ın yakın adamı ibne çıktı" manşetiyle vermişti. çünkü sağcılık, zaten doğası gereği ayrıştırıcı, x'in y'den ayrıcalıklı olduğu görüşüne dayandığı için ve tarih boyunca yaptıkları şiddet yanlarına kar kalmış bu taban da kendi tayfasının bir başkasının vücut bütünlüğüne yaptığı ihlali, tekil zorbalığı, güçsüzü ezmesini umursamıyor hatta erkeklik göstergesi olarak görüyor. eee.. bu saydığım eylemlere bir de penetrasyonu eklediğinde ise tecavüz olmuyor mu zaten? şimdi bunların taban bu. buna bir miktar muhafazakar bir miktar da denyo chp'li ekleyince sana iyi parti'nin seçmen kitlesi çıkıyor.

bu bağlamda meral akşener'e bakınca, felsefi referanslar veren bu başkanın bugün atatürk, yarın hayırlı cumalar propagandası yaparak oy toplayacak sığlıkta olması çok üzücü. peki sadece üzücü mü? erbakan'ın milli görüş gömleğini çıkartan tayyip erdoğan ve abdullah gül'ün başı çektiği yenilikçi tayfayla akp'nin kuruluşunda yer aldı. öncesi çillerli dyp. ülkenin en karanlık sır küplerinden ağar'ın susurluk skandalından sonra içişleri bakanlığını bırakmasının ardından içişleri bakanı oldu. partide köksal toptan'ın yanında yer alıp çiller'e muhalif oldu, kaybetti. ağar'la yakınlaştı. sonrasında ise benzer dalgalı bir spektrumu var meral akşener'in.
sözlük jargonuyla konuşmam gerekirse meral akşener=burak yılmaz. paragraf başında sorduğum üzücü olup olmadığı sorusuna ek olarak meral akşener tehlikeli de. çünkü parlamenter sistem, demokrasi insan hakları, refah, her alanda özgürlük gibi nihai kriterler kadının sikinde bile değil. yanına alsın ali türkşen gibi işkenceyi savunan, devletin insan onuruna aykırı fiilinin nasıl çözülmelere neden olacağını öngöremeyen militarist tipleri. belki de bu adamlar, kendilerine biraz hukuk ve insan hakları eğitimi verilse akıllanacak iyi insanlardır, bilmiyorum. ama yanında yer aldığı insanların çeşitliliği ve kalibresi ile felsefi bilgisine rağmen sakil popülist söylemleri sonucunda meral akşener'in kesinlikle iyi biri olduğunu ya da söylemeyi çok sevdikleri o vatan, millet, devlet retoriğindeki kavramları bilse bile umursadığını düşünmüyorum.

iyi parti'nin vaatlerine de baktım. bu rejimde kurulmuş yeni bir partinin söyleyeceği temel vaatler olsa da birçok eksik ve detaya girmeme gözüme çarptı. bu konuda chp'ye benzettim. izninizle, chp detaysızlığına/dandikliğine birkaç örnek vereyim. 1- chp'li bülent tezcan'ın, tayyip erdoğan hakkında "faşist diktatör" tanımı yapsa bile asıl önemli husus olan, tayyip erdoğan'ın hangi fiilleri onu bu tanımı yapmaya ittiğini söylememesi. 2- uğur dündar'ın sunduğu halk arenası'nda gaza gelen hüsnü bozkurt'un coşkuyla "onları denize dökeceğiz" demesi. 3- taşak konusu olduğu dindar kesimin gözünü boyamak adına kılıçdaroğlu'nun ithal etler için yaptığı popülist besmelesiz kesim yorumu. 4- adalet yürüyüşü'nde gazetecilerin haksız tutuklu oldukları chp'liler tarafından söylense de
iddianamelerdeki suçlamalar ile delilsizliğe değinilmemesi ve yalaka basının yaptıkları ile tutuklu gazetecilerin karşılaştırmasının yapılmaması. jogging yapar gibi yüründü, mustafa kemal'in askeri olundu ve dönüldü.
takip ettiğim kadarıyla iyi parti'de de bunu gördüm. chp'ye istinaden biraz daha fazla bayrak sallanır ve bayraklarda atatürk logosu olmaz. ancak bu denli karalamalara, tehditlere engellemelere rağmen iyi parti'nin kurulabilmesi takdir edilesi. akp'liler parti için sabun köpüğü dese de iddialı bir parti olduğunu bildikleri için bu kadar yıpratmaya çalışıyorlar. meral akşener buna direndi. kılıçdaroğlu bu konumda genelde geri vitese takıyor. akşener, kulis oyunlarını da iyi oynayacağa benzer. parlamenter sistem için güçlü bir partinin varlığı iyi gibi görünse de demokratik bir parti değil iyi parti.

söylemlerinin içinin dolu olduğu ve nabza şerbet vermek yerine vizyonuna sebat eden iki lider var: toker ile demirtaş. hatta hdp'liler bu konuda akademik bir jargonda konuşabiliyorlar. meral akşener'in tek derdi, kendisinin kazanacağı güç gibi duruyor.

babası beşiktaşlı olup kendisi de beşiktaşlı olan çocuk

asıl olan din gibi babadan görme bir usul ile zorla dayatılarak takımı benimsemek değil, babası farklı takımı tutarken beşiktaşlı olmaktır. hatta amca, dayı faktörünü de elemek istiyorum.

sözlüğe yeni üye olan yazarlara tavsiyeler

sözlükten sıkılıp terk etmeyi o minik dimağnızdan bile sakın geçirmeyin. biz boşuna yazmıyoruz, beşiktaş aşkından yazıyoruz. en zeki taraftar profiline sahip takımlardan biri de beşiktaş. zeki adamın eli kalem tutar, yazacak şeyleri olur. bu melekelerini sevdiği takımla buluşturduğu platformdur kartal sözlük.
her birinize tek tek ihtiyacımız var. kimse okumasa bile ben hepimizi taciz boyutunda takip ediyor ve sapkınca oyluyorum. siz hiç merak etmeyin.

bir ölüm sebebi olarak futbol takımı tutmak

ben sonumun böyle olmasını istiyorum. üzerime "beni siken ademoğlu yok mu?" dövizi geçirip yeşil-beyaz bir kıyafetle, travesti kılığında bursa deplasmanına giderek rakip takım taraftarını dehşet kışkırtmak istiyorum. etrafta şehvetli ve şuh bir biçimde "huhu.. yakışıklı. bursaspor taraftarından kocaoğlanlara bedava muamele yapılır" nidalarıyla kırıtmak, ağız dolusu küfür ve rencide ederek kendimi öldürtmek istiyorum. bence biz beşiktaşlılar şık bir asilzadenin 19. yy'da yaptığı gibi herkesten önce silahlara davranıp rakip taraftarlarının hepsini feci şekilde öldürmeliyiz. zaten bir yerden sonra insanlar kitleler halinde beşiktaşlı olurlar. bence süper olur bu. tek biz kalırız ve herkes beşiktaş'ı destekler. tüm türkiye'yi beşiktaşlı yaptıktan sonra da birisi fenerbahçe ya da galatasaray derse dilini kopartarak cezalandırırız o günahkarları. 1 mayıs'tan daha fazla kişi galatasaraylıların beşiktaş'ta şampiyonluğu kutlamalarına mani olmak için toplanabiliyorsa her şeyi yapabiliriz. bir de yanımıza çakıcı'yı aldık mıydı atina'yı vergiye bağlar döneriz.

sevişirken dinlenmesi gereken şarkılar

sylvia- pillow talk:
https://www.youtube.com/watch?v=na2x1040_gy
baby blues- barry white:
https://www.youtube.com/watch?v=zgmornttytq
barry white - can't get enough of your love baby
https://www.youtube.com/watch?v=x0ı6mhz5wmw
al green- let's stay together:
https://www.youtube.com/watch?v=coiıc3a0rom&feature=kp
eric clapton- wonderful tonight:
https://www.youtube.com/watch?v=qwprrael9-e&feature=kp
charles aznavour- she:
https://www.youtube.com/watch?v=nxazmreym88
serge gainsbourg - couleur café:
https://www.youtube.com/watch?v=ndok6nu9udo
serge gainsbourg- la chanson de prévert
https://www.youtube.com/watch?v=ızutdvjg-ck&feature=kp
serge gainsbourg -la javanaise:
https://www.youtube.com/watch?v=ujziafkvi5y
gainsbourg - the initials bb:
https://www.youtube.com/watch?v=nuzklvrhspm
serge gainsbourg - chez les ye-ye
https://www.youtube.com/watch?v=2a2rrdti8xm
boris vian - je bois:
https://www.youtube.com/watch?v=5qxkv1e6yzy
serge gainsbourg & jane birkin - je t'aime... moi non plus:
https://www.youtube.com/watch?v=glpdf6xx_j0
pink floyd - the great gig ın the sky:
https://www.youtube.com/watch?v=cvbce3ganxc
marvin gaye - sexual healing:
https://www.youtube.com/watch?v=rjlsiassuıs
marvin gaye - lets get it on
https://www.youtube.com/watch?v=x6qzn9xiuoe
marvin gaye - lets get it on:
https://www.youtube.com/watch?v=x6qzn9xiuoe
marvin gaye - what's going on:
https://www.youtube.com/watch?v=h-ka3utbj4m
george michael - faith:
https://www.youtube.com/watch?v=lu3vtngm1f0
bill withers - ain't no sunshine:
https://www.youtube.com/watch?v=tıdıqbv7spo
donna summer - love to love you baby
https://www.youtube.com/watch?v=upxizlns7go
labelle - lady marmalade:
https://www.youtube.com/watch?v=pf2otwl4ros
the rolling stones - honky tonk women:
https://www.youtube.com/watch?v=mf4kbnsbaz0
the rolling stones- rain falling down:
https://www.youtube.com/watch?v=tjhnsz2nofg
chris ısaak - wicked game:
https://www.youtube.com/watch?v=5d3nl1gzzuw
chris ısaak - baby did a bad bad thing:
https://www.youtube.com/watch?v=dpzq7zly3mı
madonna - like a virgin:
https://www.youtube.com/watch?v=zhw5rvvg2v4
captain & tennille - do that to me one more time:
https://www.youtube.com/watch?v=ry4ngf766n0
olivia newton-john - physical:
https://www.youtube.com/watch?v=vwz9vn40nca
charles mingus - moanin':
https://www.youtube.com/watch?v=__osyznvdoy
charles mingus- goodbye pork pie hat
https://www.youtube.com/watch?v=sxz9ez1aons
tony bennett - blue velvet:
https://www.youtube.com/watch?v=rsahazaar0o
nat king cole, unforgettable:
https://www.youtube.com/watch?v=fy_jrgjc1to
ella fitzgerald - all the things you are
https://www.youtube.com/watch?v=97p6gqnlo5y
ella fitzgerald & louis armstrong- dream a little dream of me:
https://www.youtube.com/watch?v=j6tmogxhoz8
billie holiday - crazy he calls me:
https://www.youtube.com/watch?v=_mitlcbhhz8
miles davis - ı fall in love too easily:
https://www.youtube.com/watch?v=nzpn0gxlkjo
summertime- charlie parker:
https://www.youtube.com/watch?v=7gwl29diadw
the cocteau twins - alice
https://www.youtube.com/watch?v=gsrslga5-w0
jeane manson - avant de nous dire adieu
https://www.youtube.com/watch?v=d6piquo4lja
brenda lee - all alone am:
https://www.youtube.com/watch?v=jjhvyu_y6xq
jacques brel- 'chanson des vieux amants:
https://www.youtube.com/watch?v=ua0ujonlmso
charles aznavour - hier encore:
https://www.youtube.com/watch?v=hyrf1cjopq8
özdemir erdoğan - canım seninle olmak istiyor:
https://www.youtube.com/watch?v=gjgjemv9xdq
terry jacks - ıf you go away:
https://www.youtube.com/watch?v=2ucfhp1kxaq
dean martin - sway:
https://www.youtube.com/watch?v=zsgcxzzu6io
dean martin- that's amore:
https://www.youtube.com/watch?v=8_cop8y6sws
dean martin- volare:
https://www.youtube.com/watch?v=ejzdjkuxgdw
ben e. king - ı who have nothing:
http://www.youtube.com/watch?v=1gqy9lt2-zw
jafferson airplane- white rabbit:
https://www.youtube.com/watch?v=wannqr-vcx0
jefferson airplane- somebody to love:
https://www.youtube.com/watch?v=uokp0aeit-a
janis joplin - piece of my heart:
https://www.youtube.com/watch?v=lpubıjzbode
the doors- light my fire:
https://www.youtube.com/watch?v=9isxrzyhjt4
the doors - touch me:
https://www.youtube.com/watch?v=peck9a-07pw
the doors - when the music's over:
https://www.youtube.com/watch?v=jlar-wlxmzy
teoman- ruhun sarışın
https://www.youtube.com/watch?v=4yep0mxorc8
tarkan- seviş benimle:
https://www.youtube.com/watch?v=ldrbhiaqgsk
dean martin - kiss:
https://www.youtube.com/watch?v=u5fpkegcxa8
urge overkill - girl, you'll be a woman soon
https://www.youtube.com/watch?v=gxlr_vawkmm
hess ıs more - yes boss:
https://www.youtube.com/watch?v=opqv4ipymsg
leonard cohen - ı'm your man:
https://www.youtube.com/watch?v=iw8rfho6ın8
lovage - sex (ı`m a):
https://www.youtube.com/watch?v=j9mrwpz-wos
orson welles, ı know what ıt is to be young:
https://www.youtube.com/watch?v=aaıdp_3rzca
pierre bachelet- emmanuelle:
https://www.youtube.com/watch?v=70lkblr3z0w
george michael - careless whisper:
https://www.youtube.com/watch?v=izgwdsrq1eq
kool & the gang - cherish:
https://www.youtube.com/watch?v=s09ludyx12g
christian adam - si tu savais combien je t' aime:
https://www.youtube.com/watch?v=-jg6lpjsw3m
jean francois michael - adieu jolie candy
https://www.youtube.com/watch?v=rd-lnsycnıe
stevie wonder - ı just called to say ı love you
https://www.youtube.com/watch?v=qwou3bnuu0k
stevie wonder-pastime paradise:
https://www.youtube.com/watch?v=_h3sv2zad6s
the moody blues - nights ın white satin:
https://www.youtube.com/watch?v=9muzyod4lh8
king crimson - epitaph:
https://www.youtube.com/watch?v=akqkubrxybc
lionel richie - hello:
https://www.youtube.com/watch?v=ubynt8jy7se
procol harum- a whiter shade of pale:
https://www.youtube.com/watch?v=mb3ipp-thda
engelbert humperdinck - a place ın the sun:
https://www.youtube.com/watch?v=pjpakrriasm
linda ronstatd - all my life:
https://www.youtube.com/watch?v=j5kjhxycpgc
amalia rodrigues - canzone per te:
https://www.youtube.com/watch?v=ysmboo2sfbe
andy williams - el condor pasa:
https://www.youtube.com/watch?v=ymmdby2gu0o
pepino di capri - roberta:
https://www.youtube.com/watch?v=ptdyxigoqju
jason donovan - sealed with a kiss:
https://www.youtube.com/watch?v=7ufgxqxebje
enrico macias -solenzara:
https://www.youtube.com/watch?v=n_nvkozaqys
simon & garfunkel - the sounds of silence:
https://www.youtube.com/watch?v=4fwyzwo1xg0
matt monroe - the music played:
https://www.youtube.com/watch?v=zwuyuoy2b4q
neil sedaka - you mean everything to me:
https://www.youtube.com/watch?v=d6syn7mur9e
don backy - casa bianca:
https://www.youtube.com/watch?v=26or2bcer-w
tom jones - delilah:
https://www.youtube.com/watch?v=cqık3te9coo
pierre sellin - el cordobes:
https://www.youtube.com/watch?v=hkobqv23tfg
charles aznavour -la bohème:
https://www.youtube.com/watch?v=a314pvrsqım
chris de burgh- lady in red:
https://www.youtube.com/watch?v=w_fdcbiv-lq

kerami pestenkerani'nin güldürmemesi

twitter'da buradan bir takipçim var. abimiz sürekli "sevgilim sen yanımda ol, hicran içerisindeysem bile anında ayağa kalkarım.", "kızlar bakmıyor bana, kalbimde açıldı koca bir yara.", "kız bana doğru yürüyor, ümitlendim; kız geçti gitti, şimdi çok ümitsizim." merkezli acıklı ve depresif tweet'ler atıyordu. zaten kartal sözlük'ün kaknemlikten genel aurası bu yönde. sevgili okuyucum, bu bir ay önce benim attığım bir tweet üzerine "heee.. bu komik değil ki. hiç gülmedim." diye bana bir serzenişte bulundu. ben de "biz yazarken çok eğlendik. umarım siz de okurken eğ.. haha! sikimde mi hacut? bana ne senden, ben eğleniyorum ya." yazdım. şimdi aklıma geldi, baktım herife bir aydır tweet atmamış.
ayrıca sürekli bahsediyorum, ben haftada iki entiri girip on günde bir tweet atmayı arzuluyorum aslında da buna sözlüğün palazlanamaması manî oluyor. bu da kalitede bir düşüklüğü getiriyor doğal olarak. ama güldürme diye bir emelim zaten yok. günlük hayatta müstehzi olmam sarkastik yazmama neden oluyor. mizaçla alâkalı bir şey bu. baktığınızda eğlenceniz isteyeceğim şeylerin son satırında dahi yer almıyor. zaten başka türlü eğlencelerinize meze olmayı yeğlerim.

taksim gezi parkı direnişi

anarşistlerin siktiğimin iki otu için ülkeyi ayağa kaldırdıkları pestenkerani hareket. amaçları kızılları başa geçirip karılarını birbirleriyle paylaşmak.

6 nisan 2013 beşiktaş rmk marine yalova engelliler maçı

bildiğim kadarıyla türkiye'de adlî yaptırım olarak sosyal hizmet cezası verilmiyor. bir avuç sakata kendilerini değerli hissettirmek amacıyla tribünde destek verilebilir, merhamet gösterilerinde bulunulabilir. bu ıstırap sonunda salondan çıkarken ise kişi sevap kazanmanın ve haline şükretmenin verdiği huşu içerisinde psikolojik bir sıhhat kazanacaktır.

11 mayıs 2013 beşiktaş'ta polis faşizmi

hiçbir polis memuru sebepsiz yere yurttaşına biber gazı sıkmaz. ne yazık ki beşiktaş taraftarının tabanında böylesi bir serserilik bir devlete karşı gelme içgüdüsü yatıyor. çorabının teki bile kaybolsa evhamdan hemen polisi aramasını biliyor takımımızın taraftarları. bu yapılan vatan hainliğidir. umarım idam geri gelir de hepsini ileride asarlar. böyle taraftar kılığındaki üç beş at hırsızı kılıklı çapulcuyu sallandıracaksın dolmabahçe'de, bak bakalım bir daha yanıyor mu isyan ateşi. sikerler, devlete uzanan eli büker, adamı ters çevirir, polis arabasına domaltır ve sikerler!

utanç duyuyorum bu kepazelikten.

biber gazı

azgın anarşistlere karşı hiçbir can güvenliği olmayan saygıdeğer polis memurlarımızın asayişi sağlayabilmek amacıyla tamamen kararında kullandıkları organik mamul. devletine, milletine karşı ayaklananlara müstahak bu bombacık.

kelime oyunu

zekâ yoksunluğuyla aklı sıra direnişe destek olan sikko kanalın pestenkerani programı.
Henüz takip ettiği biri yok.