velimir perasovic

bitirici dış şutlarıyla vakti zamanında avrupa çapında nam salmış hırvat üç numara, şimdilerin basketbol koçu. döneminin hemen her yugoslav menşeli oyuncusu gibi jugoplastika'da palazlanmış; toni kukoc'lu, dino radja'lı, zoran savic'li takımın önemli bileşenlerinden birisi olarak karşımıza çıkmıştır.

1993 yılında ispanya'ya geçerek o dönem taugres olarak tanıdığımız (daha sonra tau ceramica adını almıştır. şu an ki ismi caja laboral. ama kurulduğundan bu yana çok fazla kullanılmayan orjinal adı saski baskonia. kafanız karıştı değil mi?*) takımın sürükleycisi olmuştur. 1996 yılında bu takımla saporta kupasını kaldırmıştır ki yamulmuyorsam paok ile karşılaştıkları bu final maçı istanbul'da oynanmıştır. eğer onun oynadığı takımda oyun kurucu iseniz yapacağınız şey çok zor değildir. içeriye delici bir dripling yaptıktan sonra, o sırada savunmacısından kurtularak kendisini boşa çıkaran perasovic'i görmeniz yeterlidir. o da gereğini yapar, merak etmeyin. ha eğer pota altı oyuncusuysanız aynı yönteme ikili sıkıştırma yediğinizde başvurabilirsiniz. e tabii bunlar için biraz geç kaldınız. zira kendisi aktif basketbolu bırakalı neredeyse 10 yıl olmuştur.

koçluk kariyerine oyunculuğa başladığı kk split'te (oyunculuk yıllarındaki adı jugoplastika idi) merhaba diyen perasovic, daha sonra kendisini tüm avrupa'nın tanıdığı bir yıldız yapan tau ceramica'ya geçmiş; kısa süren estudiantes ve cibona maceralarından sonra 2010 yılında anadolu efes'in teknik patronluğuna getirilmiştir. oyunculuk yıllarının referansına dayanılarak kendisinden hayli umutlu olan çoğunluğun beklentisini karşılayabildiğini söylemek pek kolay değildir. bilhassa yabancı oyuncu transferindeki başarısızlıklar, özellikle oyun kurucu olarak transfer ettirdiği andrew wisniewski üzerindeki anlamsız ısrarı sert eleştirilere maruz kalmasına yol açmıştır. euroleauge maratonuna erken veda ediş, ligde edinilen dördüncülük sezon tamamlanmadan kendisi ile yolların ayrılmasına neden olmuştur. ispanya'da hatrı sayılır bir isim olduğundan iş bulmakta çok zorlanmayarak, sezon başında anlaştığı valencia bc'nin koçu sıfatıyla yaşamını idame ettirmektedir.

"nasıl bir sitile sahipti ki bu yiğit acep?" diyenler için gelsin. 1993 avrupa şampiyonasından...

http://tinyurl.com/bs8gz6j
valencia bc ile olan sözleşmesini 2015 yılına kadar uzatan hırvat koç.
takımı valencia basket'in başında uleb eurocup 2013-2014 sezonunu şampiyon koç olarak tamamlamıştır.
üç sezon baş antrenör olarak görev yaptığı valencia'dan ayrılan koç.
http://www.bjkbasket.org/rota-velimir-perasovic.html

hırvatistan milli takımının başına geçen başarılı koç. eurobasket 2015 avrupa basketbol şampiyonası'nda ülkesini temsil edecek.
daha önceden gerek oyuncu gerekse koç olarak görev yaptığı laboral kutxa'ya geri dönen çalıştırıcı.
kulübü laboral kutxa müsaade etmediği için hırvatistan milli takımındaki görevinden ayrılmak durumunda kalan koç. yerine aleksandar petrovic getirildi.
başına geçtiği laboral'i bir yıl içerisinde final four'a taşımayı başarmış olan hırvat koç. henrik dettmann öncesinde kendisiyle anlaşma aşamasına gelinmişken, işi bozan şahıslara da buradan selam olsun.
altı yıl aradan sonra yeniden efes'in koçluğunu yapacağı güçlü şekilde dillendiriliyor.
anadolu efes'in iki yıllık anlaşma sağladığı koç.
gönderilen hoca.

"anadolu efes'te arka arkaya gelen başarısız sonuçların ardından hırvat hoca velimir perasovic'in görevine son verildi. yerine ise ergin ataman'la anlaşıldığı belirtiliyor."