yılmaz özgür

dobiko demek istediğim her maç bu şekilde bağırmak istediğim sade vatandaş
beşiktaş hentbol takımının eski kalecilerinden...

malum ülkemizdeki hentbole olan ilgi düzeyine paralel olarak oyuncularla da ilgili çok fazla detaya ulaşamıyoruz. sınırlı sayıda satan ve okunan dergimiz de bu oyuncuları yeterince tanıtamıyor, biz bu röportaj ve söyleşileri fırsat buldukça dergiden internet ortamına taşıyarak geçmiş röportajlarla da olsa tanınmalarını ve hatırlanmalarını sağlamaya çalışacağız. geçtiğimiz sezon sonu itibari ile takımımızdan ayrılmak zorunda kalan başarılı ve tecrübeli sevgili yılmaz özgür’ün nisan 2011 tarihli beşiktaş dergisine verdiği röportaj.
beşiktaş dergisi / nisan 2011 / sayı :106 / söyleşi: serpil kurtay
hentbolda kale mevkiinin türkiye`deki en önemli ve tecrübeli temsilcilerinden olan yılmaz özgür…
“hayatımın sonuna kadar çok iyi bir beşiktaşlı olacağım”
bugüne kadar bir çok önemli başarıya imza atan ve bu sezon da lideri olduğu ligin hem en çok gol atan hem de en az gol yiyen takımı olan beşiktaş hentbol takımımızın kalecisi yılmaz özgür, bulgaristan`dan türkiye`ye uzanan hikayesini, kariyerini ve beşiktaş`ın hayatındaki önemini anlattı.
ortaokulda başladığı hentbolunu 2001-2003 yılları arasında beşiktaş`ta geliştirdikten sonra , aski`ye transfer olan ve 2004-2005 sezonunda yeniden beşiktaş`a dönen yılmaz özgür, 75 kez milli formayı giyme başarısı gösterdi. kale mevkiisinin türkiye`deki en önemli ve tecrübeli temsilcilerinden olan yılmaz özgür, beşiktaş forması ile birçok şampiyonluk yaşadı.
bulgaristan`dan türkiye`ye uzanan hikayeni dinleyebilir miyiz ?
1973 bulgaristan doğumluyum. annem ve babam öğretmendi . sıradan bir çocukluğum oldu. daha çok okula önem veriyordum. aynı zamanda ortaokulda beden eğitimi öğretmenimin yönlendirmesi ile hentbole başladım . okul takımında ve kulüp takımında yıldızlarda oynuyordum. orada hentbol, türkiye`ye göre daha popüler. özellikle bizim yaşadığımız şehir, bir hentbol kasabasıydı. şu anda da altyapılarında çok iyi sporcular var . 1990`da göç olduğunda , yani 17 yaşımdayken türkiye`ye geldik ve ankara`ya yerleştik .
bu göç seni nasıl etkiledi ?
tabii ki bilmediğim bir ülkeye geldim . gerçi bu ailemin kararıydı ve ben buna uymak zorundaydım . akrabalarımız da olduğu için ankara`yı tercih ettik . aslında pek yabancılık çekmedim. sadece bir süre dil sorunu yaşadım. türkçem biraz kötüydü. tema spor kulübü`nde hentbol hayatıma devam ettim . oradaki abilerim bana her konuda çok yardımcı oldu. 10 yılımı ankara`da geçirdim 2001 yılında beşiktaş `a transfer oldum .
hentbola devam etmek senin türkiye`ye uyumunu da kolaylaştırmış bir anlamda.
o dönemde amcamla hentbol federasyonu`na gittik. orada birkaç antrenör vardı, onlarla konuştuk. ve birisi tema spor kulübü`nün antrenörüymüş ,”gelsin bizimle başlasın” dedi.
hangi takımlarda forma giydin ?
tema`dan sonra eskişehir eti, çankaya belediyesi , anadolu üniversitesi, milli piyango ardından da beşiktaşta oynadım. zaten beşiktaşta oynamayı çok istiyordum . türkiye`ye gelirken akrabalarım fenerbahçeli olduğu için , “fenerbahçe`de oynarsın” diyorlardı. hiç de adını duymamıştım. zaten hentbol takımları da yokmuş. ilk takımımdaki arkadaşlarım da beşiktaşlıydı. ben de onlarla birlikte beşiktaşlı oldum. istanbul`a gelmesem de ankara`daki futbol maçlarına gidiyordum. iki yıl beşiktaşta oynadıktan sonra aski`ye gittim. üniversitedeki eski hocam teklif yapınca onu kıramadım. benim eğitim ve hentbol hayatımda çok büyük katkısı olan birisidir. bir yıl sonra aski`nin hentbol takımı kapanınca oranın çekirdek kadrosu olarak hep beraber beşiktaş`a geldik cengiz, utku, nevzat, valeri, bülent. o kadrodan hala 3-4 kişi beşiktaş formasını terletiyor.
bu sürede eğitimine devam edebildin mi ?
2002 yılında varna üniversitesi elektirik bölümü`nü bitirdim. gazi üniversitesi beden eğitimi spor yüksekokulu`nda antrenörlük okuyorum.
beşiktaş`a gelmek hayatında nasıl değişikliklere sebep oldu ?
beşiktaş hentbol takımı`nın formasını giymek hayatımda çok önemli değişikliklere sebep oldu. mesela milli takıma seçildim. kariyerimde olmayan başarıları, beşiktaş forması ile elde ettim. en önemlisi büyük bir camianın içinde yer almak apayrı bir duygu. bunu anlatmak gerçekten çok zor.
bu başarıları bir de senden dinlesek ?
üç yıl lig şampiyonu olduk. inşallah bu sezonu da şampiyon olarak kapatacağız . üç türkiye kupası , dört kere üst üste gsgm kupasını kazandık. challenge kupasında yarı finale kadar yükseldik ve avrupa üçüncüsü olduk. daha önce de beşiktaş formasıyla avrupa`da çeyrek final oynamıştım.
avrupa üçüncülüğü sadece beşiktaş`ın değil türkiye hentbolunun bir başarısı olarak görülmeli, değil mi ?
evet , bu başarı türkiye hentbol tarinine altın harflerle yazılmalı. bugüne kadar hiçbir takım buna ulaşamadı. gerçi bizim hedefimiz final oynamaktı . yarı finale gelene kadar gerçekten çok zorlu rakiplerle karşılaştık, çok yıprandık . kupanın en güçlü takımlarını eleyerek yarı finale kadar geldik . yarı finalde karşılaştığımız takım da , üç yıl arka arkaya challenge kupası`nı kazanmış bir takımdı. onun yerine başka bir takımla yarı finalde karşılaşmış olsaydık, kesin final oynardık.
ligde sürekli kazanan takım olmak , maçlara çıkarken ekstra bir motivasyon gerektiriyormu ? ya da tam tersine rahatlık mı sağlıyor ?
beşiktaş`ta daha önceki sezonlarda bu konuda sorunlar yaşadık. mesela kesin kazanacağımız gözüyle baktığımız ilk turda elendiğimiz de oldu . başarı gerçekten biz sporcuların motivasyonuna bağlı. ama bence başarımızın asıl sebebi bizim bir aile gibi olmamız . iyi ve kötü günde biz hep beraberdik . herkes birbirine destek oluyor.
peki, kaleci olmayı sen mi istedin , birisi mi yönlendirdi ?
gerçekten hiç hatırlamıyorum . şu anda ligin en çok gol atan takımı olmanın yanı sıra aynı zamanda en az gol yiyen takımıyız. hatta dün akşam ramazan (döne) ile averajlara baktık. artı 200 averajımız var. diğer takımların bunu yakalaması zor . bizim maçlar epey zorlu geçiyor . bir maçta 50`nin üzerinde gol oluyor. her dakika kaleye 2-3 top gelebiliyor. her kalecinin bir havası vardır . onu yakaladığınız zaman çok iyi bir performans çizginiz oluyor . motivasyon da çok önemli. bazen “bu golü ben nasıl yedim” diye oturup kendi kendimi eleştirebiliyorum.
oldukça heyecanlı bir kaleci olarak da tanınıyorsun.
benim felsefemde mağlubiyet yoktur . mağlubiyet durumlarında çok sinirli oluyorum ve kendime yediremiyorum. ama elimden geldiğince sakin olmaya calışıyorum.
nasıl bir kariyer planın var?
hentbolu bırakana kadar beşiktaş formasıyla devam etmek istiyorum . sonrasında da beşiktaş`ın bünyesinde sporcu olarak yer almasam da hayatımın sonuna kadar çok iyi bir beşiktaşlı olarak devam edeceğim .
bulgaristan bayan hentbol takımı`nın antrenörlüğünü de yapıyorsun ?
aynı zamanda bulgaristan vatandaşlığım da var.
plaj hentboluyla ilgili bir boşluk vardı ve yeni yeni takımlar kuruluyordu ben de yazları buradaki plaj takımlarında oynuyordum . iki yıl önce bulgaristan hentbol federasyonu`ndan antrenörlük teklifi geldi . ben de kabul ettim . bu sene yıldızlar avrupa şampiyonası`na bulgaristan ev sahipliği yapıyor . oraya katılacağız . eğer başarılı olursak devam ederim olmazsak da bırakırım . her ne kadar bizim ölü sezonda olsa da gerçekten çok yorucu oluyor.
hentbolun hayatındaki önemini bir kaç kelime ile nasıl özetlersin ?
çok zor bir soru bu . hentbol sayesinde benim hayatım çok değişti. hem başarı hem çevre olarak. ama özetlemek gerekirse hentbol , hayatımın çok önemli bir parçası diyeyim .
teşekkür ederim.
25 mayıs 2013 beşiktaş büyükşehir belediyesi ankaraspor maçında eski takım arkadaşlarını tribünden destekleyen bulgaristanlı kardeşim.