beşiktaş futbol takımının stoper sorunu

ronaldo zago ikilisi dağıldıktan beri çözüm bekleyen sorundur. egemen bir nebze çare olmuş gibi olsa da elden kaçmıştır.
tomas sivok'un yanına alınabilecek iyi bir stoper ile çözülebilecek sorun.
(bkz: aykut demir ) ile çözülebilir mi diye düşündüğüm ama (bkz: 19 mayıs 2013 gençlerbirliği bursaspor maçı ) nda canlı olarak izlediğim ve ersan'dan vs fazla bir artısı olmadığı için onunla da çözülemeyeceğini düşündüğüm sorun. ya çok iyi bir yabancı alınacak ya da elimizde ki kadroyla çözüm aranacak.
takım yapısına uygun, doğru diziliş ve futbol anlayışı sağlandığında dönem dönem yaşanmamış sorundur.

denizli dönemindeki sivok-ferrari ve geçen sezonki sivok-egemen ikililerinin başarılı olduğu konusunda taraftarca hemfikiriz sanıyorum.
sivok gibi bi adam daha lazm para yoluna gitmeyen şerefiyle alın teriyle oynayan biri daha lazım
hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken sorun. defansın gerisinde güvenilir bir adam olmasa gerçekten durum fenaydı.
aslında hiç olmayan sorundur.

sorunu yaratan, elindeki oyuncuların özelliklerine aldırmadan kendi futbol felsefesini takıma dayatmaya çalışan hocalardır. ferrari ilk geldiği sezon ligin en iyi savunmacısıyken ertesi sezon rezalet bir performans ortaya koymuştur mesela.

acaba neden?
çok büyüktür. zaten yetersiz olan sivok serbest kalmış, en potansiyelli olan atınç satılmıştır. ersan içinde pazar araştırılıyor. franco ise hem yetersiz hemde sanırım o da satılmak üzere. elde kalıyor geçen yıl devre arasında gelip anında sakatlanan miloseviç. dahi biliç'in ara sıra oynattığı necip ve aslen sol bek olan tosiç'i saymazsak bu şartlar altında takıma 1 çok iyi, 1 kaliteli, 1 de ümit vaad eden 3 stoper alınması şarttır. adı geçen serdar aziz ancak yedek olabilir. britos'da benim ölçülerimde o çok iyi denilen sınıf oyunculardan değil. bakalım neler olacak ?
kulübün kasasına giren paralar sayesinde çözülecek sorun. 1 hafta 10 güne çözülür.
hala çözülmüş değildir. güçlü, hızlı, kalifiye bir stoper şart. kaleciye güven veren; basit ama güçlü bir oyuncu lazım.
iki douglas'ın da çözüm olamayacağı sorun. biz zago, ferrari gibi tecrübeli bir adam beklerken yönetim iki tane rus liginde top koşturan dandik adaş peşinde.
4 ay önce yazdık , keşke haklı çıkmasaydım ama gerçek ortada. ersan ve rodolfo harcinde beşiktaş'ın stoperi yok. orta saha falan hikaye , ara transfer döneminde olmaz ise olmaz budur. franco zaten kadro dışı, miloseviç ise balon, ehh geriye çakma stoper tosiç ve necip kaldı. ne yapıp edip devre arasında kadar ersan-rodolfo ikilisini pamuklara sarmamız lazım. her şey tamamda şu takıma bir stoper alınmamasını anlayamıyorum. dün bırakılan 2 puan tamamen bu nedenledir.
yazdık, yazıyoruz. takımın bir 3. stoperi yok. her şeyi anlarım ama doğru dürüst bir stoper alamayan yönetimi anlamıyorum. bu senede allah korusun şampiyonluk gelmez ise, fikret başkanı hiç kimse o koltukta tutamaz.
dünya yıldızlarıyla bezenmiş kodrolarıyla gençlerbirliği, gaziantep, sivas, kayserispor gibi uefa sıralamasında ilk 5 sıraya kurulmuş takımların savunmalarından yapılacak takviyelerle kolayca çözüme kavuşturalacak sorun.

(bkz: dusko tosic)
yama yapılarak geçiştirilmemesi gereken sorun. ayakları iyi, topu oyuna iyi sokan, hızlı, kademe bilen üst düzey bir oyuncu şart. bir de duran toplarda etkin olmalı. kafa golü atan topçu eksikliğimiz var.
başlık geçen sene bu vakitlerde açılmış ve bir sene sonra aynı sorun baş göstermekte. rhodolfo ile tamamladık derken sakatlandı adam. ersan ve atınç gitmişti zaten.
marcelo ve alexis transferleri on numara beş yıldız olmasa da bir nebze marcelo iyiydi. velhasıl kelam; artık bu sezon sağlam bir şekilde çözülmelidir. yılarca gol atamıyoruz, rahat galibiyet alamıyoruz diye hayıflanırken atak futbolunda zirve yaptık. aynı hamle defans hattına yapılsa tadından yenmeyecek. marcelo ve rhodolfo dışında 2 tane daha stoper şart diyorum. keza ikiside tam anlamıyla tatmin etmiyor.
sivasspor'da oynayan, 2 adet 190'lık 3 bacaklı afro-american ile çözülebilecek sorundur. bu yöntemin benimsenmesi için çokça gerekçe gösterebilirim:
1)taraftarımız 190'lık stoper sever. zira stoper dediğimiz adamın yegâne görevi, yüksek toplara kafa vurmaktır.
2)başkanımız sayın fikret orman bey hazretleri, takımını küme düşüren savunma oyuncularına karşı sempati beslemektedir.
3)oyuncuların 3 bacaklı olması, hamlede çeşitliklik sağlar. araya top atılması, imkansız hâle gelebilir.
aslına bakılırsa rhodolfo geri gelebilirse, marcelo yanında oynar; alexis alternatif olur, oynadığı 5 maçta da gol yemediğimiz tosiç de yedek olabilir ve ligde idare edecektir bu dörtlü. ancak herkesin hayali şampiyonlar ligi'nde takımı taşıyacak, defansı koordine edecek kumandan, zago tarzı bir oyuncunun takıma katılması. umarım gerçekleşir. martin skertel benim favorim.
  • /
  • 3